12 jednoznačných dôvodov, prečo by si mal povedať freelancingu „NIE“

12 jednoznačných dôvodov, prečo by si mal povedať freelancingu „NIE“

O živote freelancera sa toho dá napočúvať naozaj veľa. Mať nekonečnú nezávislosť aby si si mohol robiť svoje vlastné kreatívne rozhodnutia, žiadny šéf, ktorému sa podriaďuješ, flexibilné pracovné hodiny a práca z pohodlia domova. Všetko to smeruje k jednému slovu: SLOBODA.

Áno, freelancing určite vyrieši situáciu, keď neznášaš od 9 do 5, no ako sa hovorí, sloboda ide za istú cenu. Ak si to dobre nezvážiš, nemusí sa to vyplatiť. Takže, namiesto niekoľkých dôvodov, prečo sa stať freelancerom to dáme opačne a uvedieme, prečo sa ním nestať:

1) Benefity

Nedostávaš žiadnu zdravotnú starostlivosť, o ktorú sa nepostaráš sám. Žiadne PN, platená dovolenka, minimálne úspory na dôchodok a mnoho ďalších bežných výhod, ktoré ako zamestnanec máš. Keď pôjdeš freelancovať, zmení sa to.

2) Očakávaš absolútnu flexibilitu

Sloboda a flexibilita nie je to isté. Faktom ostáva, že je to práve klient kto rozhoduje, kedy budeš pracovať. On zadáva deadline-y, on chce zmeny na poslednú chvíľu, on očakáva tvoju odpoveď čo najskôr.

free1(fastcompany.net)

3) Chceš oddeliť prácu od osobného života

Žiadne pravidelné pracovné hodiny a žiadne iné pracovné miesto robia z freelancingu absolútnu súčasť súkromného života. Neprestaneš dostávať telefonáty od klientov po piatej. Práca je tam, kde je tvoj laptop a môže začať kedykoľvek, v noci či cez deň.

4) Neznášaš byť na telefóne 27/6

Nároční klienti očakávajú, že budeš dostupný vtedy, keď sa potrebujú niečo opýtať. Ak neznášaš predstavu, že ťa ľudia kontaktujú v ktorýkoľvek čas dňa, aj v nekresťanských hodinách, zváž svoju túžbu po freelancingu.

5) Očakávaš, že budeš mať reálnu dovolenku

Vzhľadom k nepravidelným pracovným hodinám, nerealistickým očakávaniam klientov a niekedy veľmi tesným projektovým deadlineom, niekedy je ťažké si vôbec predstaviť takú správnu dovolenku. Musíš akceptovať, že stále budeš musieť odpovedať na maily a nejakú tú prácu urobiť aj keď si niekde na Bali.

6) Neznášaš, keď si pripútaný k počítaču

Laptop si so sebou nosíš všade a všade aj pracuješ, bez ohľadu na prostredie, vždy sedíš pred obrazovkou (v lepšom prípade za stolom). Takto to freelancer jednoducho robí.

7) Väčšina tvojho sociálneho života pochádza z práce

Pre bežnú verejnosť je nepredstaviteľné, že primárnym zdrojom sociálneho života je práca. Freelancer však väčšinu času pracuje sám a tak nemá príliš na výber.

Untitled-3(frobes.com)

8) Očakávaš od druhých, že by mali chápať ako to v tvojom živote chodí

Menej pozitívny spôsob ako vnímať slobodu je, že je nepredvídateľná. Tvoj príjem nie je konzistentný, pracovný čas nie je pravidelný a niekedy sa môže tvojej rodine a známym zdať, že si nezamestnaný. Asi len ďalší freelancer pochopí, že si zaneprázdnený a tvrdo makáš na platení účtov. Nebuď prekvapený, že rodina ťa bude pýtať, aby si im zašiel do obchodu alebo urobil nejaké domáce práce, zatiaľ čo oni idú do svojej „reálnej“ práce.

9) Ľahko sa vyrušíš a chýba ti organizácia

Nie je to multitasking ak ťa vytiahnu od práce kvôli nejakej blbosti. Keď makáš na projekte, ako na potvoru sa začnú sypať všetky správy, emaily a telefonáty. Skutočne nie je ľahké nenechať sa vyrušiť.

free2(fastcompany.net)

10) Neznášaš svoju prácu

Je to rovnaké ako pri akomkoľvek inom jobe. Ak ťa to nebaví, budeš mať hard time, keď to robíš dlhodobo. Ako freelencer je teda vášeň pre to, čo robíš dvakrát tak dôležitá, je kritická. Keď sa láska k práci vytratí, je jednoduché stratiť smerovanie.

11) Nejde ti to s peniazmi

Freelancing je ako biznis: income neprichádza pravidelne. Niekedy tečie, niekedy kvapká, niekedy vyschlo. Aj tak sa musíš uistiť, že si odložíš bokom niečo z toho, čo si zarobil. Ty sám si svoja záchranná sieť.

12) Ľahko je sa vzdať

Toto je ako u väčšiny vecí, tvoje úsilie sa vyplatí len ak vytrváš. Nemôžeš skončiť po niekoľkých neúspechoch, najmä počas prvých období, kedy je veľmi pravdepodobné, že veci nepôjdu tak ako by si chcel. V každom prípade, ak patríš k tým, čo to ľahko vzdávajú, ani sa neobťažuj začať.

Zdroj. hongkiat