zdroj: Wikiwand/NY Times

5 dokonalých filmov, ktoré sú povinnou jazdou pre každého kreatívca

Pravdepodobne jedným z najviac populárnych filmov pre dizajnérov a kreatívcov musí byť Helvetica, krátky film z roku 2007 režírovaný Garym Hustwitom. Ale pre ďalšiu tvorivú inšpiráciu, stále existuje mnoho ďalších dizajnových filmov, ktoré môžete vidieť; od dokumentov o preslávených dizajnéroch až po fotografiu pouličného štýlu, tu sú len niektoré z najlepších filmov, ktoré by si všetci dizajnéri mali pred nadchádzajúcou jarou pozrieť.

Eames: The Architect and the Painter

Pravdepodobne najznámejší americkí grafickí a priemyselní návrhári, Charles a Ray Eamesovci boli pár, ktorý zmenil tvár modernej architektúry, fotografie a nábytku. Slávni pre ich čiernu kožu a drevený Eames salónik a pohovku z roku 1956, ich posledným kusom bola Eames pohovka, ktorá šla do výroby v roku 1984. Počas svojho života, pár urobil 125 krátkych filmov, z ktorých mnohé boli hravé a detské v prírode vrátane „Powers of Ten“, ktorý ukazuje vizuálnu mierku vesmíru, zväčšenom dovnútra a von. Často sa odvolávali na hračky pre inšpiráciu, a to ukazujú vo svojej práci pri ich výbere základných farieb a zjednodušujúcim, okrúhlo hranatým dizajnom.

Design is One: Lella & Massimo Vignelli

Pokračovanie trendu párového dizajnu, film je o Lelle a Massimovi Vignelliovcom, známom talianskom páre, ktorý je široko ďaleko známy pre prínos sofistikovaného dizajnu do Ameriky v 60-tych rokoch 20. storočia, vrátane ich mapy New York-ského metra a početného grafického dizajnu a projektov nábytku; boli súčasťou Helveticy v roku 2007. Film ukazuje vnútorné fungovanie dynamického dua a pokračovanie ich odkazu.

Visual Acoustics: The Modernism of Julius Shulman

Niekto by mohol poznať Schulmana, iný možno nie. On je fotograf modernistickej architektúry a fotí budovy takým spôsobom, že vyzerajú ako sochy. Schulman pomohol vrhnúť svetlo na architektov ako je Frank Lloyd Wright a Frank Gehry. Film prebiehal formou rozhovoru v dokumentárnom štýle s dizajnérmi a aj so Schulmanom samým, ktorý uvažoval o svojej práci.

Typeface

Odohrávajúci sa v štúdiu tlače vo vidieckom Wisconsine, tento dokument sleduje životy starej školy dizajnérov, ktorí sú oddaní umeniu dizajnu kníhtlače. Film sa odohráva v Hamilton Wood Type a Printing Museum, ktoré je prevádzkované párom vyslúžilých remeselníkov, ktorí strávili svoje životy venujúc sa stále vzácnej technike dizajnu, ktorá vznikla v 50-tych a 60-tych rokoch 20. storočia  predtým, než bola nahradená digitálnym dizajnom.

Bill Cunningham New York

Slávny New York-ský pouličný fotograf, ktorý zomrel minulý rok, mal film venovaný jeho životu vyrobený v roku 2010. Celoživotne skúsený osobný módny fotograf v The New York Times, film zachytáva Cunninghamovo fotografické oko, ktoré kultivoval viac ako 40 rokov fotografovaním módy v uliciach New Yorku. Film bol vyrobený, keď ma Cunningham 80 a ukazuje jeho pokornú stránku, hoci pracuje v zdanlivo plytkom módnom priemysle. Jeho talent? Združuje vizuálne trendy, či už to boli škaredé vianočné svetre alebo bodkované vysoké podpätky na polku, vždy mal talent pre tvorbu koláže z fotografií, ktoré pracovali spoločne ako jeden celok. Dnes je po ňom pomenovaný roh ulíc 5. Avenue a 57. ulice v New Yorku.

… a bonus, ktorý sa momentálne natáča – Pressing On: The Letterpress Film

Pressing On: The Letterpress Film je dokument o „prežití kníhtlače a pozoruhodných tlačiarniach, ktoré chránia históriu a znalosti remesla kníhtlače.“

Zdroj: howdesign.com