5 filmových tipov, ktoré by si mali pozrieť nielen nadšenci umenia

5 filmových tipov, ktoré by si mali pozrieť nielen nadšenci umenia

Okrem romantických filmov a komédií si môžeš pozrieť aj filmy o svetoznámych umelcoch. Možno sa to zdá ako nuda, no napríklad takej Salme Hayek stvárňujúcej Fridu rozhodne neodoláš. Tieto filmy zaujmú aj ľudí, ktorí sa výrazne o umenie nezaujímajú.

S láskou Vincent

Unikátny film, ktorý vyšiel len prednedávnom, si získal srdcia mnohých filmových fanúšikov. Je výnimočný tým, že je vytvorený čisto z maľovaných obrazov v štýle Vincenta van Gogha, ktoré sú následne animované. Film je vytvorený pomocou 65 000 malieb na viac ako 1 000 plátnach. Príbeh sa zaoberá vyšetrovaním samovraždy umelca, ktorá je stále, aj po desiatkach rokov nejasná. Vďaka filmu trochu viac spoznáš uznávaného umelca, o ktorom si možno mnoho vecí netušil.

Frida

V poslednej dobe sa stala obľúbenou ikonou, no vedia všetci aký bol jej životný príbeh? Úžasná Salma Hayek, stvárňujúca svetoznámu ženskú maliarku, ťa prevedie jej svetom plnom bolesti i lásky a sexuálnych škandálov. Po zhliadnutí filmu sa budeš na jej diela rozhodne pozerať inými očami.

Goyové prízraky

Francisco de Goya bol španielsky grafik a maliar, ktorý sa v roku 1792stal dvorným maliarom španielskeho kráľovského dvora. Zaujímavosťou je, že film pochádza od českého režiséra Miloša Formana. Vo filme sa maliar zoznamuje s mladučkou prostitútkou Aliciou, ktorá stvárnila Natalie Portman. Tá mu vyrozpráva pravdu o Inés a otcovi Lorenzovi. Spád filmu naberá v druhej polovici naozaj vysoké obrátky a odhaľuje skryté príbehy zo života maliara.

Banksy Does New York

Jeden z najnovších dokumentov, ktorý mapuje časť tvorby najznámejšieho street art umelca Banksyho. V minulosti už vyšiel jeden dokument s názvom Banksy: Exit Through the Gift Shop, ten bol však viac o neúspešnom umelcovi Tonym Guettom ako o samotnom Banksym. Najnovší dokument prináša nový pohľad na umelca a mapuje jeho tvorbu počas pobytu v Paríži. Vo filme nájdeš mnoho prekvapivých momentov, ktoré stoja za to.

Modigliani

Film rozpráva o súperení mladého maliara Modiglianiho a Pabla Picassa. Snímka zobrazuje bohémsky život talianského maliara, ktorá je z časti príbehom lásky medzi jeho múzou a tiež komunitu umelcov zo začiatku 20. storočia. Nájde sa medzi nimi napríklad aj Frida Kahlo a básnik Jean Cocteau.