5 tipov, vďaka ktorým zdokonalíš svoje portfólio a budeš bližšie k práci snov

5 tipov, vďaka ktorým zdokonalíš svoje portfólio a budeš bližšie k práci snov

Stále nemáš prácu, ktorú naozaj chceš? Problémom môže byť tvoje portfólio. Tobias van Schneider, spoluzakladateľ spoločnosti Semplice, zdieľa čo môže byť zlé, a ako  sa to dá vylepšiť.

Zdroj: Howdesign

Vyberaj si medzi projektmi

Je to lákavé pridať do tvojho portfolia každý projekt, akého si sa kedy dotkol, aby si sa cítil spokojný. Tento krok ťa však stiahne tvoje lepšie práce dole. Nezapĺňaj portfólio vatou, vyber si iba tie projekty, na ktoré si hrdý. Poriadne ho vyčisti a necha zažiariť iba tvoje najlepšie práce.

Nepredávaj svoju prácu, ale seba

S tvojím portfóliom máš tendenciu predpokladať, že práca bude hovoriť sama za seba. Ale nie je to len o tvojej práci, je to o tebe. Tvoji potenciálni zamestnávatelia alebo klienti chcú vedieť, kto si: Ako myslíš, aké by bolo pracovať s tebou alebo či pracuješ dobre s tímom. Niekedy je to ešte dôležitejšie ako tvoje skúsenosti a zručnosti.

To sú všetky kvality, ktoré môžeš sprostredkovať na tvojej webovej stránke v sekcii O mne.

Tvoja sekcia O MNE je najdôležitejšia v tvojom portfóliu. Inštinktívne každý klikne práve na túto sekciu, ako na prvú a získa nejakej predstavy o tom, kto si predtým, ako si pozrie tvoje práce. Samozrejme, že by si mal uviesť svoje meno a e-mailovú adresu na svojej stránke, ale neboj sa ukázať aj tvoju osobnosť. Pridaj tam svoju fotku. Ľudia by mali z tvojho portfólia odchádzať s pocitom, akoby boli s tebou na rýchlo obede. Mala by byť stručná, príjemná a nezabudnuteľná.

Ukáž všetky skúsenosti

Možno si mladý dizajnér  alebo sa jednoducho pokúšaš preniknúť do novej oblasti dizajnu. V každom prípade ide o to, že ktokoľvek, kto si pozerá tvoje portfólio, chce cítiť istotu, že tvoj štýl a zručnosť sú vhodné práve pre daný projekt.

Ak nemáš tie pravé projekty, ktoré potrebuješ ukázať, skús robiť viac osobných vedľajších projektov, ktoré zvýšia kredit tvojho portfólia. Dobrovoľne vykonávaj projektové práce pre neziskové organizácie. Opýtaj sa priateľov, ktorí majú viac skúseností a prinesú ti príslušný projekt. Buď ochotný investovať svoj čas do práce, ktorý sa ti neskôr vráti.

Nezavádzajte vašich návštevníkov

Najmä keď si na začiatku svojej kariéry, je pravdepodobné, že tvoje portfólio je plné experimentálnej práce alebo práce z rôznych disciplín. Vo všeobecnosti na tom nie je nič zlé, pokiaľ ide o zobrazenie rôznorodých zručností, ale mohlo by to byť dôvodom, prečo ti ľudia nevedia dať prácu, ktorú chcete.

Pamätaj, že tvoje portfólio nie je len o práci, ktorú si urobil, ale aj o tom, čo chceš robiť v budúcnosti. Takže ak dúfaš, že budeš robiť určitý typ práce, vyčisti si portfólio špecificky pre túto prácu. Urob tak rovnako, ak sa snažíš vyhnúť určitému štýlu alebo typu práce.

Tvoje portfólio potrebuje refresh

Je možné, že tvoje portfólio jednoducho potrebuje vylepšenie. Tvoja webová stránka je odrazom zručností rovnako ,ako tvoje aktuálne projekty, tak ju navrhuj s láskou. Nechceme povedať, že portfólio by malo byť umeleckým dielom, malo by však brilantne prezentovať tvoje projekty. To znamená: žiadne zastarané dizajnové šablóny, mätúca navigácia, nefunkčné odkazy, nedbalé texty, rušivé animácie alebo iné prvky, ktoré tvojho návštevníka privedú na iné myšlienky.

Zdroj: howdesign.com

Pridať komentár