6 dizajnových trendov, ktoré momentálne vládnu webu

6 dizajnových trendov, ktoré momentálne vládnu webu

Rok 2015 je už dávno vo svojej druhej polovici a za ten čas sme mohli vidieť mnoho trendov, ktoré rýchlo prišli ale aj odišli. Čo však neodišlo je cielené vracanie sa späť k základom a to bez nepotrebných a nadbytočných funkcií.

Takže aby sme si uctili tento návrat, uvádzame šesť horúcich trendov, o ktorých vieme, že len tak rýchlo nevymiznú:

Line Icons a Ghost Buttony

S predstavením Apple iOS 7 sme zaznamenali aj vzostup týchto prvkov. Vytvárajú jednoduchú estetiku vďaka tomu, že ikony a buttony sú jemnejšie a nechajú tak viac vyznieť fotografiu či ilustráciu v pozadí.

 

Screen-Shot-2015-07-24-at-14.49.38-520x292

 

No Header Background obrázok

V posledných rokoch mali spoločnosti v obľube veľké customizované fotografie. Obrázky sa zobrazovali v maximálnej šírke a pokrývali obrazovku od kraja po kraj, presne ako v časopisoch. Tieto print-based dizajnové elementy sú stále súčasťou  trendov, no je predpoklad, že budeme vidieť menej obrázkov  a jednoduchšie „campaign areas“. Umožňuje to vystúpiť do popredia typografii a odstraňuje vizuálne rozptýlenie – rovno k veci!

 

Screen-Shot-2015-07-24-at-14.51.32-520x270

 

Material Design

Tento trend je vlastne dozretá verzia flat dizajnu – populárnej techniky v UI dizajnoch, ktoré sa zameriavali na čistý look, minimálne použitie farieb, tvarov a typografie.

 

material

 

Material design kombinuje princípy flat designu s jemnou animáciou a gradientami na docielenie elementov z 3D sveta.

 

material1

 

Mikrointerakcie

Dobrý UX a web dizajn je v detailoch a dnešný uživateľ je oveľa viac náchylný si tieto detaily všímať. Jemné animácie podnecujú užívateľa k akcii a robia obsah zaujímavejší. Nie len, že tieto animácie môžu byť zábavné, majú aj zmysel a informačnú hodnotu. Pohyb je tak isto využívaný v material dizajne na prechod medzi stavmi aby zaistili používateľovú pozornosť.

 

https://vine.co/v/ObPXwrvitpW

 

Interaktívne infografiky

Infografiky boli veľmi populárne v roku 2014 a táto obľuba len rastie. Spojenie webovej interakcie a dát vytvára viac zábavy. Používatelia dostanú lepšiu experience a interaktivita dodá kvalitnejší storytelling. Namiesto statických obrázkov môže užívateľ navigovať po infografike ako po stránke a odhaľovať dáta ako „veľkonočné vajíčka“.

 

infograf

infogr

 

Full Screen Video

Zatiaľ čo minimalizmus je stale in, full screen pozadie a videá pokračujú v dominancii na opačnej strane spektra. Nedávna štúdia z MIT ukázala, že stačí len 13 milisekúnd na to aby človek spracoval a zapamätal si vizuálne podnety. Stačí tak málo a práve to málo je tak dôležité.

 

watch

Zdroj: thenextweb.com