7 obdivuhodných záchran slovenských zámkov, ktoré premenili ruiny na rozprávkové hotely

7 obdivuhodných záchran slovenských zámkov, ktoré premenili ruiny na rozprávkové hotely

Slovensko je krajina bohatá na množstvo zámkov a kaštieľov. Keď však prestali plniť svoju pôvodnú funkciu, začali chátrať až sa neraz z nich stali trosky. Našťastie najmä v posledných rokoch sa ich vďaka náročným rekonštrukciám darí zachráňovať.

Z niektorých z nich sú dnes hotely, ktoré nám umožňujú nielen obdivovať ich architektonickú krásu, ale aj si vyskúšať život, aký si kedysi mohla užívať iba šľachta.

Vybrali sme 7 zámkov a kaštieľov, ktorých rekonštrukcie považujeme za najvydarenejšie.

Kaštieľ Péchy

Posted by Péchy Castle Hermanovce / Kaštieľ Péchy Hermanovce on Sonntag, 12. Juni 2016

Kaštieľ Péchy spolu s Loveckým domom uprostred anglického parku nájdeš v Hermanovciach neďaleko Prešova. Za jeho rekonštrukciou sa skrýva výnimočný príbeh. Z devastovaného stavu ho totiž do dnešnej podoby neprestaval žiaden veľký investor, ale vnučka posledných majiteľov z rodu Péchy žijúca vo Švajčiarsku. Kaštieľ jej predkov ju očaril natoľko, že sa rozhodla obnoviť jeho krásu. A podarilo sa je to nad očakávania. Zámok bol zaradený medzi 7 najromantickejších hotelov Európy.

Posted by Péchy Castle Hermanovce / Kaštieľ Péchy Hermanovce on Freitag, 29. Januar 2016

Zámok Halič

Posted by zámocký hotel Galicia Nueva on Dienstag, 19. Dezember 2017

Pri pohľade na zámok Halič pri Lučenci si možno aj ty ihneď spomenieš na ilustrácie z rozprávok o kráľovstvách. Možno je to tým, že zámok stojí na základoch hradu zo 14. storočia. Po desiatich rokoch náročnej rekonštrukcie sa zámok v roku 2016 zmenil na luxusný hotel. Výnimočný je tým, že jeho vnútorné nádvorie možno užívať celoročne, pretože je ukryté pod presklením.

Posted by zámocký hotel Galicia Nueva on Sonntag, 14. Januar 2018

Kaštieľ Gbeľany

Posted by Château Gbeľany on Dienstag, 31. Oktober 2017

Chátrajúca stavba barokového kaštieľa z 18. storočia sa na luxusný hotel premenila aj v obci Gbeľany pri Žiline. Jeho renovácia zaujme nádvorím, do ktorého boli osadené aj prvky súčasnej architektúry.

Posted by Château Gbeľany on Dienstag, 5. Januar 2016

Zámok Vígľaš

Beautiful aerial photo of the Grand Viglas. Come see for yourself! Foto : Matúš Výbošťokhttp://fotky.sme.sk/fotograf/106629/matus-vybostok

Posted by The Grand Vígľaš – Zámok Vígľaš on Donnerstag, 13. November 2014

Zámok Vigľaš pri Zvolene má za sebou bohatú históriu, keďže patril viacerým uhorským kráľom. Ani jemu sa však nevyhol smutný osud, počas 2. svetovej vojny vyhorel a ostali z neho iba zdevastované múry. Našťastie vďaka rozsiahlej rekonštrukcii môžeme opäť obdivovať jeho majestátnosť v plnej kráse.

Room Deluxe

Posted by The Grand Vígľaš – Zámok Vígľaš on Freitag, 26. September 2014

Kaštieľ Oponice

Posted by Chateau Appony **** on Donnerstag, 9. November 2017

Dnes luxusný hotel nájdeš aj v kaštieli zo 17. storočia v Oponiciach , ktorý bol pred rekonštrukciou taktiež iba ruinou. Okrem hotelových služieb však v ňom nájdeš aj obnovenú historickú knižnicu rodu Apponyi, ktorým kaštieľ pri Topoľčanoch kedysi patril.

Posted by Chateau Appony **** on Sonntag, 19. Februar 2017

Kaštieľ Beladice

Náš hotel, kaštieľ Pustý Chotár a park majú svoje čaro i počas zimy. Takúto menšiu snehovú nádielku sme u nás zažili pred pár rokmi.

Posted by Park Hotel Tartuf ***+ on Dienstag, 16. Januar 2018

Kaštieľ v Beladiciach, ktorý nesie názov Pustý chotár, patrí k vôbec k najznámejším na Slovensku, pretože je mimoriadne obľúbeným miestom pre svadby, vrátané mediálne známych osobností. Niet sa čomu čudovať. Kaštieľ z 18. storočia rozhodne patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Nie vždy s ním však majitelia patrične zaobchádzali. Počas minulého storočia sa v ňom nachádzala základná škola a bočné krídla boli dokonca rozobraté. Nájdeš ho neďaleko Nitry.

Posted by Park Hotel Tartuf ***+ on Donnerstag, 14. April 2016

Kaštieľ Mojmírovce

Posted by Kaštieľ Mojmírovce on Mittwoch, 24. Juni 2015

Aj kaštieľ Mojmírovce nájdeš neďaleko Nitry a taktiež zažil svoje slávne obdobie aj úpadok. Patril rodu Huňadyovcov, ktorý pri ňom vytvorili park s exotickými drevinami aj raritnú botanickú záhradu v skleníku. Neskôr však slúžil ako kasárne, škola či byty pre učiteľov a posledné desaťročia už iba chátral. Našťastie sa aj tento architektonický klenot Slovenska podarilo zachrániť.

Posted by Kaštieľ Mojmírovce on Montag, 13. April 2015

Pridať komentár