Anna Marešová: Svoju prácu chcem robiť poriadne, nech už ide o vibrátor alebo luster

Anna Marešová: Svoju prácu chcem robiť poriadne, nech už ide o vibrátor alebo luster

Anna Marešová získala za svoj vibrátor Whoop.de.doo prestížne medzinárodné ocenenie Red Dot Design Award. Porota zložená z 41 odborníkov z celého sveta posudzovala 5200 produktov a víťaza vybrala podľa prísnych kritérií. Tie zahŕňali stupeň inovácie, formálnu kvalitu a funkčnosť výrobku, ale aj jeho ekologické aspekty. S Annou sme sa bavili nie len o jej produkte, ale aj o rozbiehaní vlastnej firmy a budovaní značky. 

 

01-whoopdedoo-vibrator-red-dot-with-labelZdroj: Whoop.de.doo

 

V prvom rade gratulujeme k prestížnemu oceneniu Red Dot Design Award a chceli by sme sa opýtať, čo sa u teba za posledné roky zmenilo. Máš nejaký nový, iný pohľad na produktový dizajn?

Skôr sa mi zmenil život tým, že mám teraz firmu a musím sa o ňu starať. Pohľad na tieto veci sa však vôbec nezmenil, skôr sa možno zmenil pohľad spoločnosti a je teraz stále viac ľudí, ktorí si kupujú luxusnejšie pomôcky.

 

Prečo si sa vôbec rozhodla založiť vlastnú firmu a nezvolila si spoluprácu s nejakým existujúcim výrobcom?

Zabehnutých výrobcov je dnes na trhu viac, ale mňa baví budovať svoju vlastnú značku. Vytvoriť samotný výrobok, ktorý len zadáte nejakej firme – a starať sa o značku – je niečo úplne iné. Taktiež nebolo úplne u koho vyrábať, pretože som svoj produkt chcela robiť v Čechách, zatiaľ čo iné firmy vyrábajú v Číne.

 

33675-2016-anna-by-michal-kratochvil-bwZdroj: Archív Anna Marešová

 

Na stránkach tvojho štúdia nájdeme celú radu ďalších projektov, na ktorých pracuješ. Je nejaký rozdiel v tvojom prístupe, keď navrhuješ erotické pomôcky alebo napríklad nábytok, či potreby do domácnosti?

To má niekoľko rôznych rovín. Tým, že som najprv navrhla sadu erotických pomôcok a následne sa starám o ich výrobu, jedná sa vlastne o úplne inú prácu než je samotný dizajnový návrh. Napríklad minulý rok som robila kolekciu svetiel, u ktorých sme pracovali s materiálom určeným na vyhodenie. Museli sme pracovať inak, pretože sme boli viazaní týmto materiálom. Sami sme pracovali v dielni, kde sme letovali LEDky, a tak ďalej, čo pre mňa bola naozaj zmena. Inak sa ale k veciam staviam stále rovnako – buď do toho idem alebo nie. A keď sa rozhodnem, že do toho idem, chcem to robiť poriadne a je jedno, či ide o vibrátor alebo luster.

Máš teraz nejaké zvláštne pracovné plány alebo skôr rozvíjaš existujúce projekty?

V tejto chvíli mám plánov veľa a práce ešte viac. Starosť  o rozbiehajúcu sa výrobu zaberie veľ času a energie. je náročné vôbec nastaviť vo firme nejaký fungujúci systém. Mnoho ľudí sa ma pýta, čo vlastne vôbec teraz robím. Aj keď pracujem dvanásť hodín denne, je to práca, ktorá je ťažko popísateľná. Robím veľa mravčej práce, ktorú nie je vidieť a vlastne ani nie je dizajnérska, ale bez toho sa firma neobíde.

Vo chvíli, keď sa má firma rozvíjať a mám napríklad zamestnať ďalších ľudí, musím mať pevný základ. Riešim taktiež, aké ďalšie produkty do značky zahrnúť. Samotný rozvoj značky mi zaberie tak 80% času, niekedy hádam aj 105%. Ďalší zlomok času ostáva na ďalšie projekty, ktoré by som chcela robiť, ale z časových dôvodov nemôžem. Minulý rok som napríklad robila čelo postele pre Hästens, potom taktiež tú kolekciu svetiel a iné veci.

 

03-whoopdedoo-vibratorZdroj: Whoop.de.doo

 

Väčším zákazkám sa ale vyhýbam, pretože na ne nemám čas. Keď sa značka Whoop.de.doo rozbehne a budem mať ľudí, ktorí sa budú starať o obchod a ďalšie potrebné veci, budem sa samozrejme rada venovať aj niečomu inému.

Máš niekoho, kto ti pomáha s administratívou, či ďalšími praktickými vecami?

Od devätnástich som robila produkčnú. Bez tejto 15ročnej praxe by sa to asi dalo len ťažko zvládnuť. Keby som teraz vyšla zo školy s diplomom a pocitom, že som umelec, táto skúsenosť by mi určite chýbala. Kancelárska práca je tak pre ma teraz každodenným chlebom, aj keď by som ju najradšej nerobila. Preto som taktiež chcel študovať dizajn – aby som to nemusela robiť. Ale verím, že raz príde doba, kedy budem tej administratívy robiť minimum.

 

csm_web2_626b69df07Zdroj: Archív Anna Marešová

Skúsili by sme sa ešte v krátkosti vrátiť k tvojim vibrátorom, za ktoré ste získala cenu Red Dot. V čom je taký jedinečný oproti tým bežným s každého obchodu?

To je samozrejme rozhodnutie každého, koľko chce investovať, ale čo sa týka pridanej hodnoty nášho produktu, tak je to napríklad prísna kontrola materiálom – vďaka tomu, že vyrábame v Česku. Náš vibrátor je unikátny, pretože hoci má vo svojom vnútri umiestnené tri motorčeky, je stále ohybný a celý silikónový. A potom ďalšie detaily, napríklad že namiesto tlačidiel +/- je ovládanie inšpirované Braillovým písmom. Je intuitívny a človek tlačítka pozná po hmate. Dávame si záležať aj na balení a ďalších detailoch tak, aby si žena k tomuto produktu našla vzťah a nekupovala si len kus plastu.

Autorka rozhovoru: Barbora Langmajerová (CZECHDESIGN)