Attila Miklos: Dizajnovať znamená tvoriť s účelom

Attila Miklos: Dizajnovať znamená tvoriť s účelom

Attilu sme našli v rebríčku Pile of Pixels medzi najlepšími slovenskými dizajnérmi. Študoval na univerzite v Anglicku a venuje sa grafickému a webovému dizajnu. Povedali sme si, že takého šikovného človeka musíme spoznať bližšie a položili sme mu pár otázok.

 

d1ffe99abe750646dac16331faf460d3

 

Ahoj Attila, aká bola tvoja cesta ku grafickému dizajnu? Aké boli tvoje začiatky?

Od malička som kreslil, a vždy len pre seba – nemal som rád inštrukcie, lebo ja som rád experimentoval s rôznymi témami a materiálmi… Dizajnom som sa nezaoberal, až kým som sa nedostal na univerzitu v Anglicku. Síce som študoval kreatívnu reklamu a nie grafický dizajn, ale súčasťou štúdia bolo aj to, že sme svoje nápady museli každý týždeň nakresliť a odprezentovať pred celou triedou…a vlastne až tam som začal vnímať grafický dizajn a „art direction“.

 

Print

 

Študoval si na University of Central Lancashire. Čo je to najcennejšie, čo ti dalo štúdium?

Celé štúdium bolo super, praktické a okrem crazy deadlinov to bolo také, ako keby som skutočne robil v agentúre: dostali sme brief, dali sme sa do tímov (art director a copywriter) a vymýšľali reklamy, stratégie a dostávali sme priamy feedback od spolužiakov a aj od profesionálov z reklamného sveta. Jednu vetu si dodnes pamätám: “don’t be afraid to kill your baby” – týmto môj profesor chcel povedať to, že len preto lebo je to tvoj nápad, tvoja tvorba a páči sa ti, ešte to neznamená, že je to dobré. Neboj sa vzdať svojich nápadov a začať od začiatku.

 

Prečo si sa rozhodol z UK vrátiť na Slovensko?

Žil som a študoval som v UK vyše 6 rokov a vôbec som neplánoval vrátiť sa…prišiel som si domov len odpočinúť na par týždňov, mal som tam ešte všetky veci… Ale stretol som dievča (teraz už matku mojej dcérky), dostal som aj pracovnú ponuku, tak som ostal. ;)

 

28b64f4707f91f66522139564980cdcb

b1a6bf3f2beb1ff37e321574e01e4913

 

Všimli sme si, že krásne kreslíš. Ako dôležité je podľa teba pre prácu grafického dizajnéra vedieť kresliť?

Pre mňa je ťažké si predstaviť dizajnéra bez ceruzky, či pera a papiera. Až donedávna som si myslel, že každý grafický dizajnér vie super kresliť, ale pred pár týždňami som sa rozprával s kamošom (úspešným grafickým dizajnérom) a on sa mi priznal, že vždy obdivoval môj talent kreslenia. On sám robí náčrty najprv na papier, ale nakresliť portrét by nedokázal… Takže si myslím, že vedieť kresliť môže uľahčiť/urýchliť proces tvorby, ale to neznamená, že musíš byť talentovaný „výtvarný umelec“, aby si sa stal grafickým dizajnérom.

 

logo_final

 

Čo si vieš najviac vážiť u klienta?

Trpezlivosť a ochotu počúvať, nechať si poradiť. Ako sa hovorí, dobrá práca si vyžaduje čas a talent.

 

Aké vlastnosti sú podľa teba najdôležitejšie pre kvalitného dizajnéra?

„A pair of sharp eyes and an open mind“… Podľa mňa neexistuje presne určená sada vlastností, ktorá zadefinuje “kvalitného” dizajnéra, ale jeho práce nikdy nebudú náhodnými kombináciami farieb, kriviek, ci pixelov, ale veľa, veľa, veľa hodín, dní, týždňov, atď. skúšania, a zdokonaľovania sa.

 

5d28e716ebaff704865aff497d604917

 

Čo ta v živote najviac inšpiruje?

Vždy niečo iné… Maľby, fotky, móda, plagáty, čerstvá káva ;), zaujímavý článok, hudba, filmy, ľudia s pozitívnou energiou.

 

Tvoja rada pre začínajúcich dizajnérov?

Dizajnovať znamená tvoriť s účelom, preto buďte originálni a vytvárajte práce, ktoré slúžia účelu.

 

Pozrite si viac prác na Behance, Dribbble, Flickr.