Banská Bystrica bude mať čoskoro najkrajšiu autobusovú stanicu na Slovensku (aktualizované)

Keď sa povie na Slovensku výraz „autobusová stanica“, väčšine z nás sa pred očami zjaví starý socialistický kolos, v ktorom sa nachádza jeden bufet a pár lavičiek, kde sa občas bojíte aj sadnúť. Dnes by sme vám chceli ukázať pravý opak. Presunieme sa do Banskej Bystrice, kde sa bude čoskoro nachádzať jedna z najkrajších a najmodernejších autobusových staníc na Slovensku. Aspoň zatiaľ, kým ju nepredbehne naše hlavné mesto.

Plán vybudovať v Banskej Bystrici poriadnu stanicu bol už dávno, ale všetko to skončilo v čase, keď sme sa „prehupli“ do nového režimu (samostatná Slovenská republika) a stavba, lepšie povedané jej základy začala zrazu chátrať. Fungovali len nástupištia, ktoré neboli nijak vábivé a vyššie spomínaný bufet bol naozaj realitou.

Zdroj: Banská Bystrica

Všetko to skončilo v januári minulého roka, kedy sa mesto Banská Bystrica konečne dohodlo s investorom na pláne, ako premeniť „starého strašiaka“ na niečo krásne a moderné. Skepticizmu bolo v meste pod Urpínom na rozdávanie, kedže pokusov o prerobenie stanice bolo v minulosti už niekoľko, ale tento raz sa situácia neopakovala. Na jeseň tohto roka by mal v Banskej Bystrici naozaj vyrásť moderný komplex, ktorý bude spĺňať všetky potrebné parametre.

Nebude to však len obyčajná autobusová stanica, ale aj obchodná pasáž, ktorá ju prepojí so železničnou stanicou. Poďme sa na tento skvost pozrieť trochu bližšie.

Zdroj: Terminal

Zdroj: Terminal

Celý komplex dostal názov Terminal Vlak Bus Shopping Banská Bystrica. Trochu nešťastný názov, no nevadí. Celková investícia sa stále odhaduje na zhruba 20 miliónov eur. Samotný dopravný terminál, kde sa budú nachádzať 18 nástupíšť, bude situovaný pod nákupným centrom, ktoré bude tvoriť asi 40 obchodných jednotiek.

Zdroj: Terminal

Podľa slov investora, presklené zastávky budú mať bezpečnostné sklo a ochranné fólie, LCD display s online textovými a hlasovými správami o odchodoch a príchodoch autobusov spolu s informáciami o trasách autobusov s možnosťou porovnania so skutočným cestovným poriadkom.

Zdroj: Terminal

Každé nástupište bude vybavené osvetlením a kamerovým systémom, integrovaným do panelu, ktorý zaznamenáva pohyb pred displeymi.

Zdroj: Terminal

Spomenieme napríklad ešte inteligentné lavičky s elektrickou zásuvkou a USB pripojením, ktorých bude naozaj dostatok.

Zdroj: Terminal
Zdroj: Terminal

 

Ak ste už nedúfali, že aj na Slovensku môžeme „zažiť“ dokonalé autobusové stanice, Terminal Vlak Bus Shopping Banská Bystrica je určite pomysleným svetielkom na konci tunela.

 

 

Zdroj: Primum s.r.o./Terminal

Total
339
Shares

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*