Bol zverejnený trailer k filmu Mečiar. Počin Terezy Nvotovej bude mať premiéru už v októbri

Bol zverejnený trailer k filmu Mečiar. Počin Terezy Nvotovej bude mať premiéru už v októbri

Dlhoočakávaný dokument je konečne tu. Tereza Nvotová si opäť sadla za režisérsku stoličku a po jej úspešnom filme Špina, má dokument o Mečiarovi minimálne rovnaké očakávania. Do kín by sa mal dostať už 12. októbra.

Moderné dejiny Slovenska sú zásadne ovplyvnené Vladimírom Mečiarom – prvým ministrom vnútra po Nežnej revolúcii v r. 1989 a trojnásobným predsedom vlády. Nesmierne charizmatickým a „národom milovaným“ politikom. Počas jeho posledného funkčného obdobia (1994 -98) vyvrcholilo takmer absolutistické autoritárske vládnutie spojené s  najväčšími privatizačnými kauzami, mocenským zneužívaním tajných služieb a vyradením Slovenska z procesu prijímania do Európskej únie a NATO.

„Scenáristka a režisérka Tereza Nvotová mala v tom čase desať rokov. Nemá k tomuto pre ľudí emocionálne nesmierne silnému obdobiu žiaden osobný vzťah. Vníma Mečiara ako symbol niečoho, na čo by sme chceli na Slovensku zabudnúť. Nedarí sa nám to, pretože stále narážame na fenomény, ktoré majú svoje korene v čase jeho vládnutia,“ uvádza sa oficiálnych stránkach PubRes, ktorá za dokumentom stojí.

Tereza sa rozhodla ísť za tým, „Kto za všetko môže“. Nielen nakrútiť jeho samotu a zranenosť. Predovšetkým klásť otázky dovtedy, než na ne dostane skutočné odpovede. A konfrontovať ich s realitou. Tak, aby ona – a divák spolu s ňou – pochopila ako vtedajšie rozhodnutia Mečiara dodnes ovplyvňujú slovenskú spoločnosť. Pretože podľa Terezy „bez hľadania, cestu z lesa nenájdeme“.

Nižšie si už môžete pozrieť trailer k spomínanému dokumentu:

 

 

 

Vyzerá, že témami z éry „mečiarizmu“ nie sme ešte ani zďaleka nasýtení a sami sme zvedaví, aké „ovácie“ prinesie premiéra tohto dokumentu. Dočkáme sa už 12. októbra.

 

 

Zdroj: Facebook