Boris Holečko: Nakrútiť peknú vec so super technikou a veľkým budgetom dokáže každý

Boris Holečko: Nakrútiť peknú vec so super technikou a veľkým budgetom dokáže každý

Boris Holečko je úspešný slovenský tvorca videí, ktorý má za sebou už aj spolupráce s klientmi ako FOU ZOO, či RedBull. Niečo viac o jeho živote a tvorbe nám prezradil v tomto rozhovore.

b1Zdroj: Archív Boris Holečko

Kedy sa v tebe prebudila láska k filmovaniu? Ako to celé začalo?

Celé to začalo niekedy v polovici prvého ročníka na VŠ. Mal som predmet Základy audiovizuálnej tvorby a tam som sa reálne stretol s prvou zrkadlovkou. Začalo ma to baviť. Najprv som mal požičanú zrkadlovku od kamoša, neskôr mi kúpili rodičia moju vlastnú a už to išlo.

Študoval si videotvorbu alebo si samouk?

Videotvorbu som nijak extra neštudoval. Mali sme predmety, kde sa preberali úplné základy strihu a práce s kamerou ale v tom čase som už základy mal zvládnuté. Dá sa teda povedať, že som samouk. Rád však sledujem nové trendy v tejto oblasti a inšpirujem sa novými technikami tvorby, do ktorých sa potom snažím vniesť niečo vlastné a teda zanechať tam svoj rukopis.

 

b2Zdroj: Archív Boris Holečko

Myslím, že ťa pokojne môžeme označiť ako profesionálneho tvorcu filmov či klipov. Kedy sa podľa teba z amatérskeho nadšenca stáva profesionál?

Ja by som si status profesionál ešte nepripisoval ani zďaleka. Je to podľa mňa dosť individuálna cesta. Niekto ju má kratšiu a jednoduchšiu, iný si ju musí vyšliapať svojpomocne. Tento fakt ovplyvňuje aj množstvo ďalších faktorov. Či ti niekto dáva peniaze na techniku a dohadzuje ti super kšefty alebo si musíš zarobiť postupne na všetko sám a klientov nemáš hneď na druhý deň. Hlavne to nie je v prvom rade o technike ako by si mohol niekto myslieť.

Na akých projektoch pracuješ najradšej?

Najradšej pracujem na projektoch, ktoré sú pre mňa niečím zaujímavé alebo výnimočné. Rád sa púšťam do nových spoluprác. Je ťažké preto presne definovať obľúbený typ projektov. Ale sú to asi tie, kde mám čo najviac voľnú ruku a nemusím svoju tvorbu realizovať podľa určitej šablóny.

 

b3Zdroj: Archív Boris Holečko

Je jasné, že „filmarina“ od istej úrovne stojí naozaj veľa peňazí, ktoré treba vraziť  do techniky. Ako sa to však ukáže na samotnom výsledku. Kedy je film či klip dobrý kvôli filmárskemu umeniu a kedy kvôli technike? Ako to celé vnímaš ty?

Filmarina stojí prachy a nie malé. To je pravda. Videl som kopec vecí. A paradoxne veľa z nich bolo lepších tých, ktoré mali menší/skoro žiadny budget. Nakrútiť peknú vec so super technikou a veľkým budgetom dokáže každý. Nakrútiť super vec bez peňazí na prenájom techniky je o niečo ťažšie. A tam sa podľa mňa ukáže kto to vie.

Pracoval si pre FOU ZOO či RedBull, ako si sa dostal k takýmto spoluprácam?

FOU ZOO, vďaka kamošovi, ktorý má reklamku – Ponyhouse. Robili im kampaň na nové menu. Chceli iné video ako doteraz. Tak ma oslovil a bol by som sprostý keby som odmietol. A RedBull, v prvom ročníku, keď už som mal ten vysnívaný foťák bola jedna akcia v Trnave. Vtedajší Trnavský StudentBrand Manager Igor Piatrov tam supportol nejaké plechovky a zhodou náhod som tam bol stým foťákom. Všimol si ma a poprosil či mu ich môžem pofotiť. A už to išlo :D

 

 

Aký je tvoj dream job či dream client? Máš vôbec niečo také?

Dreamjob už mám. A vysnívaný klient ? Nad tým som ešte nikdy nepremýšľal.

Určite máš aj nejaké plány do budúcna. Nemáš napr. ambíciu natočiť nejaký dlhší film? Kam sa chceš ešte posunúť?

Konkrétne plány nemám. Chcem posúvať kvalitu stále ďalej a rozvíjať sa v tejto oblasti. Dlhší film, možno časom príde aj to uvidíme.

 

b4Zdroj: Archív Boris Holečko

Kde získavaš inspiráciu pre svoju tvorbu? Je YouTube tvoj svätý grál?

Na YT čekujem videjká denne. No, že by som odtiaľ čerpal inšpiráciu sa povedať nedá. Na Vimeu sú ale naozaj inšpiratívne veci. Keď si chceš pozrieť fakt dobrú amatérsku filmarinu tak tam.

 

 

Práve na YouTube kraľujú vlogeri, nemáš zálusk aj na túto oblasť filmariny? Aký je tvoj postoj k vlogom?

Vôbec nie. Naopak mám pár obľúbencov aj z tejto sféry a rád si pozriem niektoré youtuberské vlogy.

Vedel by si opísať svoj bežný filmársky deň?

Bežný filmársky deň asi ani nie je. Niekedy sú to celé dni pred monitorom. Inokedy zas za kamerou. To je super na tom, že to nie je rutinná činnosť. Každý projekt, každý klient, každé video je iné. Stereotyp zabíja kreativitu.

Čomu sa venuješ okrem tvorby videí? Ako relaxuješ?

Keď neriešim nič okolo videí tak som s frajerkou alebo rodinou. Alebo oboje. Filmy, jedlo, príroda.

Chcel by si ešte niečo dodať?

Ak to niekto dočítal až sem tak dík, ak nie nevadí, ja sa nehnevám :D

 

Zdroj, foto: Boris Holečko