Český umelec vytvoril jedinečnú mini stavbu priamo v arizonskej púšti

Český umelec vytvoril jedinečnú mini stavbu priamo v arizonskej púšti

V Sonoranskej púšti, v blízkosti mesta Tucson v Arizone, postavil Jiří Příhoda ďalšie zo svojich mikro obydlí. Ako už napovedá jej názov „kaktusová kabínka“ je založená na koncepte z roku 2012 a bola postavená na veľkom pozemku medzi zoskupujúcimi sa vysokými kaktusmi, obložená vlnitým plechom. Malá štruktúra umožňuje jeho obyvateľom oddýchnuť si a uvažovať o živote z unikátneho pozorovacieho miesta nad nedotknutou krajinou.

K1Zdroj: archív Jiří Příhoda

Kabínka je umiestnená na podkladovej doske. Příhoda ju zdvihol do výšky 125 centimetrov  nad zemou na získanie úžasného výhľadu na púšť. S celkovou plochou podlahy len 4,125 metrov štvorcových, bol interiér tvarovaný tak, aby zabezpečil, že obyvatelia nepocítia klaustrofóbiu. Interiér je možné nastaviť pomocou stola, ktorý je niečo ako viacúčelová doska, a ktorý sa vie  zodvihnúť a poskytnúť tak dostatok priestoru na spanie.

K2Zdroj: archív Jiří Příhoda

Obydlie, ktoré má priložená plexisklá na jeho severnej a južnej fasáde, bolo tepelne izolované, aby bolo zaistené teplo aj počas chladných púštnych nocí. „Pre koncept kaktusovej kabínky je kľúčové, že sa nachádza minimálne meter aj niečo nad zemou a že je obklopený saguaro kaktusmi vyššími ako samotná kabínka,“ vysvetľuje Příhoda, ktorý predstavil staršiu verziu konceptu v roku 2013.

K3 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K4 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K5 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K6 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K7 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K8 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K9 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K10 Zdroj: archív Jiří Příhoda
K11Zdroj: archív Jiří Příhoda
Zdroj: designboom.com

Pridať komentár