Chceš sa živiť písaním na voľnej nohe? Takáto je neprikrášlená realita

Chceš sa živiť písaním na voľnej nohe? Takáto je neprikrášlená realita

Máš pocit, že vieš dobre písať a chuť presadiť sa na vlastnú päsť? Prečítaj si, aké to naozaj je živiť sa písaním ešte predtým, než dáš výpoveď v práci.

Ak sa chceš dať na spisovateľský freelance len preto, že už ťa nebavia zadania v práci, všetky témy sa ti zdajú nezáživné a máš problém s termínmi, tak môžeš tento článok rovno zavrieť a ísť prokrastrinovať niekam inam. Krutá pravda na úvod totiž je, že ak rozbiehaš sólo kariéru ako redaktor, copywriter, content creator či akokoľvek sa chceš nazvať, budeš musieť písať o všetkom. Úplne o všetkom. Veľa a často. Termíny budú vždy šibeničné. A klienta nebude zaujímať, že práve nemáš svoj deň alebo si prechladnutý.

Príprava je dôležitá

Predovšetkým ak nemáš dostatok skúseností, musíš sa najprv rozpísať. Pokojne pripravuj texty do zásuvky alebo sa niekomu ponúkni, že mu budeš prispievať na blog. Na výber máš dve cesty. Veľmi úzko sa špecializuješ na konkrétnu tému či štýl, v ktorom budeš fakt, ale fakt dobrý. Predtým je však fajn zistiť si, či je po tvojom niche na trhu naozaj dopyt, prípadne si rovno dohodnúť dlhodobé spolupráce.

Písať o tom, čo ťa baví, je síce pekná vec, no treba mať aj kam poslať faktúru na konci mesiaca. Možnosť dva – budeš písať univerzálne. Priprav sa na všetko. Od uhladených korporátnych príhovorov, cez popis funkcií vysávača, až po recenzie laku na nechty pre kočky na beauty stránkach. Širšie portfólio znamená viac príležitostí, ale tiež menšiu možnosť ísť do hĺbky. Sám sa musíš rozhodnúť, či ti vyhovuje viac rozmanitosť alebo úzky záber. Tiež si musíš zrátať, s čím lepšie vyžiješ.

Zdroj: pexels.com

Ďalší aspekt – ego

Áno, to je to čo nás bolí, keď dostávame nepríjemnú spätnú väzbu. Občas máme pocit, že jeho nositeľom sú len šéfovia v práci. Ak ťa láka freelance preto, že si chceš robiť veci podľa seba, vyhrávaš prvú cenu v súťaži o naivku roka. Jasné, môžeš rozbiehať vlastné projekty, no tie ti prinajmenšom v úvode nič nezarobia, budú si práve naopak vyžadovať investíciu.

Ak sa necháš najímať rôznymi klientmi, ako to už u freelancerov zvyčajne chodí, môžeš rovno zabudnúť na predstavu, že ťa budú neprestajne obdivne potľapkávať po pleciach. Nastav sa na prijímanie spätnej väzby. Pochop fakt, že naladiť sa na klienta sa ti nemusí podariť na prvý raz. Zmier sa s tým, že budeš niekedy aj na päťkrát (desaťkrát?) prerábať. Zároveň si však stanov hranicu, za ktorú už nie si ochotný ísť.

Slovenské reálie v praxi – nezaplatené faktúry

Týka sa to všetkých freelancerov, prečo by to obišlo teba. Áno, reálne sa to stáva. Áno, je to nízke a nespravodlivé. Nie, ako malý bezvýznamný freelancer s tým veľa nenarobíš. Ako sa brániť? Dávaj si pozor. Zo všetkých stretnutí s klientom si rob zápis a nechaj si ho potvrdiť. Honoráre, spôsob a termín vyplácania si vždy podchyť zmluvne, aj pokiaľ ide o barter. Žiadne potom sa dohodneme. Žiadne uvidíme, ako sa to rozbehne. Daj svojej práci cenovku a nezjednávaj. A ak sa ti stane, že ti niekto raz nezaplatí, na druhýkrát ho pošli písať si texty samého.

Pracovné podmienky – ďalšia dôležitá kapitola

Je to o tebe, tvojom počítači a blikajúcom kurzore na obrazovke. Sedíš poväčšinou sám a tvoríš. Áno, môžeš sa usadiť do coworkingového centra alebo na lavičku do parku, no pri projektoch, na ktoré sa treba naozaj sústrediť, aj tak skončíš niekde zavretý. Tak, ako zamestnanci chcú mať prácu hotovú, aby mohli ísť domov, freelanceri chcú veci rýchlo dokončiť, aby mohli z domu vypadnúť. Uisti sa, že je to to pravé orechové pre teba.

Dočítal si sa až sem a stále ti to nepríde až také hrozné? Je teda možné, že si pre túto prácu ako stvorený. Má aj mnoho pekných stránok – ak si typ, ktorému to najlepšie myslí s rukami na klávesnici. O rýchlom zbohatnutí sa hovoriť nedá, no ak hľadáš prijateľný zárobok, na ktorom môžeš pracovať aj o polnoci či skoro ráno ešte v pyžame, môže byť toto pre teba tá správna cesta.

Pridať komentár