Miro Remo: Cooltúra je reakciou na svet, ktorý okolo seba pozorujem, a ktorého som sám súčasťou

Miro Remo: Cooltúra je reakciou na svet, ktorý okolo seba pozorujem, a ktorého som sám súčasťou

Dnes sme si pre teba pripravili rozhovor s autorom kontroverzného dokumentu Cooltúra a porozprávali sa s ním nie len o ňom, ale aj o jeho živote, motivácií, či budúcnosti.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-14-49-40

Zdroj: miroremo.sk

Ahoj! Si podľa seba „cooltúrny“ človek?
Cítim sa súčasťou masy, ktorá volá po zmene. Nielen v kultúrnej oblasti. Nemám dobrý pocit, z toho kam smerujeme, čo konzumujeme, čo považujeme za hodnotné a čomu veríme. Neviem nakoľko je to „cool“ alebo nie, ale dotýka sa ma to.

Čo ťa viedlo k nápadu natočiť tento film? 
Čiastočne som odpovedal už v prvej otázke. Cooltúra je reakciou na svet, ktorý okolo seba pozorujem, a ktorého som sám súčasťou. Je filmovou mozaikou vyvolávajúcou otázky o stave spoločnosti. Vodítkom bola potreba autorskej reflexie súčasného stavu masovej popkultúry u nás.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-14-58-20

Zdroj: miroremo.sk

Ako dlho trvala samotná tvorba a čo bolo na nej najtažšie?
Tvorba trvala tri roky. Bolo to energické nakrúcanie. Robilo nám všetkým v štábe radosť. Najťažšie bolo však získať súhlasy na zverejnenie filmu oficiálnou cestou. Dodnes nám chýbajú tie od Rytmusa a Spirita. Možno už prehodnotili svoj postoj. Uvidíme. Pokúsime sa ich ešte získať.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-18-45-54

Zdroj: miroremo.sk

Ktorá časť filmu je tvoja najobľúbenejšia? Poprípade, z ktorej cítiš, že je najsilnejšia v pôsobení na ľudí?
Mám tam obľúbené miesta, repliky a zábery. Súťaž v kopaní hrobov, Fašiangy v Slopnej… Je tam toho kopa. Najväčšiu radosť mi však robí montáž filmu. Prepojili sme zdanlivo neprepojiteľné a film naozaj zasiahol obrovskú skupinu ľudí skrz všetky generácie. Toto sa mi zatiaľ so žiadnym iným filmom nepodarilo. Najväčší strach mi naháňalo a dodnes naháňa kresťanské fanatické stretnutie. Vieru rešpektujem, ale fanatizmus v akejkoľvek podobe považujem za nebezpečný.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-18-48-32

Zdroj: miroremo.sk

Ako to bolo presne s nálepkou „zakázaný“? Kde nastal problém?
Rytmus a Spirit si nepriali byť zasadení do tohto filmu. Film preto nešiel do kinodistribúcie. Nálepku „zakázaný“ mu po tomto fakte prilepili novinári, nie ja. Verím, že obaja svoj prístup postupne ešte prehodnotia.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-18-49-31

Zdroj: miroremo.sk

Vedel by si si v budúcnosti predstaviť tvorbu filmu, kde by si ukázal len to najlepšie a najschopnejšie čo tu na Slovensku máme? Alebo nerád pozeráš na svet cez ružové okuliare.
Snažím sa v prvom rade neklamať sám seba. Cooltúru sme nenakrúcali ako plánovaný kritický film. Avšak scény, ktoré sme na našom popkultúrnom pľaci nakrútili nás utvrdili v tomto nie príliš lichotivom stvárnení. Reagovali sme len na to, čo sme ako filmársky štáb prežili. Mám rád ružové okuliare, ale je dobré občas sa pozrieť na svet aj bez nich. Filmy bývajú smutné, nie je to nič nové. Podobne ako obrazy, tracky, či iné formy umenia.

Odskočme si od filmu Cooltúra k tvojmu najnovšiemu kúsku – Nespoznaný o Rišovi Mullerovi. Prečo práve on? Čo môžu diváci očakávať od životopisného dokumentu o talentovanom ale rozporuplnom hudobníkovi?
Na jeho trackoch som vyrastal. Bol to „Rytmus“ mojej doby. Myslím, že Richard bol v období najväčšej slávy ešte väčší „king“, o čom svedčí i fakt, že film o ňom ide napokon von a ten s Rytmusom zatiaľ nie. Chce to riadne gule, ukázať ľudom realitu, vystúpiť z PR tieňa. Richard to napokon dokázal, tiež to nebolo jednoduché, ale dal to.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-14-49-19

Zdroj: miroremo.sk

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-14-50-09

Zdroj: miroremo.sk

V tvojich filmoch vystupujú známe tváre – je ťažké, sa s nimi dostať do styku, alebo stačí pár kontaktov a je vybavené?
V prípade Cooltúry aj Müllera som spolupracoval s kreatívnym producentom Marekom Kučerom. Najmä vďaka jeho zásluhe sme sa dostali k mnohým týmto ľuďom bližšie. Mareka poznajú mnohí z jeho pôsobenia v Universal music a tak to pre neho nebol nový priestor. Som rád, že sa nezľakol ukázať veci bez prikrášľovania. Šoubiznis je presiaknutý vzdušnými zámkami. Nevytvárali sme bubliny, neheroizovali sme. Robili sme filmy o ľuďoch.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-14-50-40

Zdroj: miroremo.sk

Čo si myslíš o súčasnej slovenskej filmovej tvorbe?
Za posledné roky došlo k výraznému progresu tvorby vďaka lepšiemu financovaniu filmov zo strany štátu i väčšiemu priestoru pre autorskú tvorbu v RTVS. Ľady sa pohli. Chýba mi však viac kritických filmov reflektujúcich každodenné problémy bežných ľudí. Slovo kritický si netreba zamieňať so slovami zlý, karhajúci, či hrozný. Kritika posúva veci dopredu, núti sa zamýšľať a zlepšovať. Venovať sa rezonujúcim témam. Ponúknuť aj iné pohľady na realitu, na našu spoločnú existenciu. Dokumentaristika je verejná služba. Cooltúra ukázala o aké témy je záujem.

Najväčším úspechom tvojej kariéry je bez pochýb film Arsy-Versy. Vedel by si čitateľom priblížiť, o čo sa vo filme jedná a čo si myslíš, že je na ňom výnimočné?
Vždy keď na Slovensku narazíte na ustavične usmiateho človeka po štyridsiatke, tak je to niečo výnimočné. Navyše sa dozviete, že jeho najväčšou láskou sú netopiere. Že sa neváha v noci zavesiť dole hlavou do siete a hibernovať podobne ako oni. Vykašlal sa na ľudí a venoval energiu bádaním týchto tvorov. Hovoríte si, že je to blázon, ale časom prídete na to, že väčšími bláznami sme my. Berieme si hypotéky, kupujeme autá, chodíme k moru, žijeme v digitálnom svete podľa pravidiel. Čo je lepšie?

V čom dokumentarista ako ty hľadá inšpiráciu?
V živote navôkoľ. Film si vážim, robím v ňom menej ústupkov ako v živote. To sa mi páči. Cítim sa v ňom slobodne.

snimka-obrazovky-2016-11-30-o-18-57-28

Zdroj: miroremo.sk

Začínal si ako študent na VŠMU – aký bol tvoj prvý film?
Volal sa Jano. Je na nete. Prikladám link, celkom sa nám podaril.

Bolo pre teba ťažké zviditelniť svoju tvorbu, alebo – s kvalitou prišiel aj záujem ľudí?
Presadiť sa nie je jednoduché, nielen vo filme. Treba byť vytrvalý niekoľko rokov. Tí čo to chcú robiť vydržia. Nakoniec vôľa zvíťazí. Snažím sa to robiť najlepšie ako viem a neuhýbať. Záujem ľudí prišiel s témami, ktoré ľudí zaujímajú. Moc takých filmov sa u nás netočí. Prevláda tendencia zobrazovať ľudí na okraji spoločnosti.

A na záver – aké sú tvoje plány do budúcnosti, máš nejaké nesplnené sny?
Teším sa na jar, až sadnem na bicykel. Mám nový cesťák, tak dúfam, že prekonám pár svojich rekordov a zabicyklujem si s Petrom Saganom.

Zdroj: miroremo.sk

Pridať komentár