Dávid Kurňavka: Vždy som mal lepšie vlohy na kreslenie ako na učenie, tak som sa s tým viezol

Dávid Kurňavka: Vždy som mal lepšie vlohy na kreslenie ako na učenie, tak som sa s tým viezol

Dávid Kurňavka, 24 ročný ilustrátor, momentálne pôsobiaci v Prahe sa nám bližšie predstaví v nasledujúcom rozhovore.

13086839_1013407172071627_5518645367792211022_oZdroj: Archív D.Kurňavka

Ahoj Dávid, pri čom som ťa s rozhovorom vyrušila ?

Dnes mám v pláne perokresbové motívy z českého lesa, bude to pre jednu univerzitu a veľmi sa na tento projekt teším.

Ako si sa dostal ku grafike a ilustrovaniu ? Platí aj pri tebe to známe klišé (od mala som rád kreslil a tak mi to ostalo) ?

Ani moc nie, vždy som to bral tak, že mám na to lepšie vlohy než na učenie (smiech) ale nejak špeciálne som to nerozvíjal, skor som sa s tým viezol. Študoval som na ateliéri animácie v Zlíne a približne v druhom ročníku som si uvedomil, že animácia ma až tak nebaví. Založil som si blog, kde som pár mesiacov postoval random ilustrácie len tak pre zábavu. Potom som sa skontaktoval s chalanmi z Horsefeathers, či by som pre nich niečo nemohol nakresliť do ich kolekcie…vyšlo to a odvtedy sa tým živím.

da1Zdroj: Archív D.Kurňavka

Tvorba každého ilustrátora je niečím špecifická čím sa dá popísať ako by si charakterizoval tú svoju ?

Snažím sa kombinovať štýly ilustrácie, nemyslím si, že mám nejaký svoj špecifický… možno je to aj tým, že pracujem aj na základe zadaní tými sa potom musím prispôsobiť. Raz je to vodovková, linková, ceruzková, digitálna alebo spomínaná perokresbová ilustrácia. Vo svojej tvorbe mám však veľmi rád symbolizmus.

Ako radšej tvoríš ? Tradične či digitálne?

Digitálna ilustrácia ma živí…je to formát, ktorý je flexibilný a dá sa tvarovať. Takže to beriem skôr z praktického hľadiska. Ak nerátam zákazky. Naopak maľba je niečo, čo robím iba pre seba a len vtedy, keď mám chuť.

da2Zdroj: Archív D.Kurňavka

Je náročné presadiť sa v tak kreatívnom odvetví ako je ilustrovanie ? Reagujú na tvoju prácu ľudia pozitívne ?

Tvoja práca by mala byť osobitá a s nápadom, aby sa odlišovala od ostatných. Svoje veci prezentujem na Behance, Facebooku a Instagrame, kde si ma ľudia vedia nájsť. Ako sa hovorí 100 ľudí 100 chutí. Konštruktívna kritika poučí a pozitívna reakcia povzbudí.

Viem, že okrem iliustrovania sa venuješ aj grafike a tetovaniu aké plány máš ďalej s týmito časťami svojej tvorby ?

S tetovaním som skončil, myslím si, že vtedy na to nebol vhodný čas ☺ S grafikou sa stretávam dennodenne, pretože pracujem ako AD v reklamke. Ak by som si medzi nimi mal vybrať, vybral by som si tetovanie, pretože ma priťahuje tá kultúra.

 

da3Zdroj: Archív D.Kurňavka

Čo si myslíš o škole a kreatívnych odvetviach, je potrebné mať na grafiku/design/ ilustrovanie/ … vysokú školu ?

Vysoká škola je vynikajúce prostredie na nazbieranie kontaktov. Hlavne sa pohybuješ v užšom okruhu ľudí, ktorých zaujímajú podobné témy, veci atď. Avšak poznám mnoho ľudí, ktorí neštudovali a sú vynikajúci profesionáli. Myslím, že VŠ ťa vie len lepšie nasmerovať na cestu, po ktorej aj tak ďalej musíš kráčať len ty sám ☺

Žiješ v stovežatej Prahe, ako vnímaš odtiaľ úroveň slovenskej ilustrátorskej a designovej scény ?

Čím viac sa do tej komunity ponoríš, tým viac ťa fascinuje. Pracuje tu mnoho talentovaných ľudí, ktorí sú veľmi šikovní a baví ich to. Rozdiely vnímam jedine v štýle ich práce ale to je len veľmi dobre.

kunavka

Ako tvoríš v súčastnosti ? Freelancuješ alebo pracuješ niekde vo firme ? Prípadne máš rozbehnutý nejaký vlastný projekt ?

Momentálne pracujem na fulltime ako AD v reklamnej agentúre Revolta. Po večeroch a nociach zasa kreslím vlastné zákazky a maľujem.

Ako každému kreatívcovi verím, že aj tebe sa občas stane, že dostaneš “kreatívny blok” ako sa vysporadúvaš s ním ? Máš naň nejaké overené tipy ?

Jednoducho prestať pracovať na chvíľu ☺ Pretože ak niečo robím s nechuťou alebo tápem v nápade, nikdy s tým nebudem dostatočne spokojný.

d4Zdroj: Archív D.Kurňavka

Kde hľadáš inšpiráciu pre svoju originálnu a špecifickú tvorbu ?

Som dosť impulzívny v tomto smere, takže úplne všade kde si spomenieš… preto so sebou často nosím blok alebo si nápad zapíšem do mobilu.

Je niečo čo by si rád odkázal mladým ilustrátorom/tatérom/ či grafikom ?

Stále sa považujem za mladého, takže budem do duše hovoriť aj sebe. Robíme to preto, že nás to baví a podľa toho má vyzerať naša práca… každý sme iní a túto odlišnosť musíme vložiť do našej práce. Nie je dobré opakovať alebo napodobňovať. Iba tak budú vznikať samé unikátne a krásne práce a diela.

 

Ďakujem za rozhovor :)

Foto: archív Dávid Kurňavka