Dominika Kozáková: Dizajnérka, ktorá dobýva svet bláznivou farebnosťou

Dominika Kozáková: Dizajnérka, ktorá dobýva svet bláznivou farebnosťou

Dominika Kozáková je v móde „nováčik“. Jej tvorba však hovorí niečo úplne iné. Študentka Ateliéru scénografie na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, ťa doslova ohúri farebnosťou, gýčom v dobrom slova zmysle a jedinečnosťou. Nedávno sa jej podarilo preraziť na holandskom festivale FASHIONCLASH, na ktorom každoročne predvádzajú svoje modely tí najtalentovanejší dizajnéri zo sveta. A ako sa to celé podarilo, porozprávala pre Sketcher.

S Dominikou som sa stretla v jednej z bratislavských kaviarní, pričom na mňa čakalo veselé dievča s igelitkou v ruke. V nej mala kostým, v ktorom prišla do Bratislavy. Ale počas dňa sa rozhodla, že svoj outfit zmení za iný, pohodlnejší kúsok, ktorý kúpila v ten deň v bratislavskom vintage second hande. Očarila ma svojou neprehliadnuteľnosťou, jedinečným štýlom a skromnosťou.

Ahoj Dominika, kto si a čo tvoríš?

Čauky, sama ešte neviem kto som, nedovolím si o sebe ešte tvrdiť, že som dizajnérka alebo umelkyňa nakoľko mám za sebou len dve kolekcie. Tie veľké ešte len čakajú.

Zdroj: Dominika Kozáková

Čím je tvoja tvorba špecifická?

Je pre ňu typická farebnosť a hlasný smiech haha

No dobre, ale poďme k tomu najdôležitejšiemu. Nedávno si sa vrátila z festivalu FASHIONCLASH z holandskom Maastrichte. Vieš povedať našim čitateľom, čo je to za „festival“?

FASHIONCLASH festival je medzinárdný módny festival a platforma pre mladých progresívnych fashion dizajnérov a takisto všeobecne umelcov, ktorý prepájajú umenie s fashion. Pre mňa osobne to bola zatiaľ najinšpirujúcejšia skúsenosť akú som mala.

Zdroj: Dominika Kozáková

Odkiaľ si sa o ňom dozvedela ty? A ako sa ti podarilo dostať sa tam?

Čítala som o ňom v magazínoch Vogue Italia, Kaltblut, Fucking Young a na prvý pohľad ma zaujal. FASHIONCLASH každý rok oznámi tému, na ktorú dizajnéri pripravia svoje kolekcie. No a tento rok sa niesol v znamení „Fashion is my religion“. Mne táto téma sadla. A už to išlo. Avšak, podľa môjho názoru, by malo byť cítiť náboženstvo z každej kolekcie návrhára. Už keď som túto kolekciu pripravovala, v duchu som sa modlila, že tento rok sa tam už dostanem, pretože minulý rok sa to nepodarilo.

Aké sú podmienky? Ako sa tam človek ako napríklad ty môže dostať?

Do súťaže sa hlási vyše tisíc dizajnérov z celého sveta. Veľmi pozitívne je, že odpíšu každému z nich, či už je ich kolekcia dobrá alebo nie. Mne minulý rok povedali, že cítia vášeň a lásku k práci, ale že som ešte „malý“ dizajnér. Vtedy bolo moje portfólio dosť malé. A to ma nakoplo, začala som na sebe pracovať a urobila som si ho oveľa lepšie. A podarilo sa.

Aktuálnu kolekciu si teda pripravovala „na mieru“ pre FASHIONCLASH?

Áno. Ale stihla som ju ešte odprezentovať na Mercedes-Benz Prague Fashion Week (ďalej MBPFW). Tam nebola určená žiadna téma, tak som to skúsila. Myslím si, že aj vďaka tomu som sa dokázala oveľa viac zviditeľniť a všimli si ma aj organizátori FASHIONCLASH.

Zdroj: Dominika Kozáková

Čo ťa inšpirovalo k vytvoreniu celej kolekcie?

Najviac som sa inšpirovala moderným cirkusom, ktorý mi je veľmi blízky. Nevedela som kde začať a aj cirkus je známy tým, že je tam „všetko“. Prečítala som množstvo kníh o starom i novom cirkuse a subkultúrach, ktoré sa nimi inšpirujú. V hlave som mala veľmi veľa myšlienok a tak som si uvedomila, že táto témi mi je veľmi blízka. A tak začala vznikať kolekcia.

Zdroj: Dominika Kozáková
Zdroj: Dominika Kozáková

Koľko si ju pripravovala?

Robila som na nej približne 4-5 mesiacov. Najintenzívnejšie to bolo posledný mesiac pred MBPFW, kedy som nonstop šila.

S koľkými modelmi si išla do súťaže?

V Prahe som mala 10, na Fashion Clash 12. V Holadsku sme mali na výber, dalo sa prísť aj s tromi či piatimi. Ale nikto tam s takýmto počtom nechodí, všetci majú tak medzi 8 až 12.

Zdroj: FASHIONCLASH 2018

A na samotnom festivale si bola sama alebo ste si mohli zobrať niekoho na výpomoc?

Nie, mohli sme si zobrať jedného asistenta a ja som si zobrala kamaráta Filipa, ktorý mi s tým veľmi pomohol nielen pri vymýšľaní stylingov ale hlavne, bol moja pravá ruka. Som mu vďačná nielen za FASHIONCLASH, ale aj celkovo. Pomáhame si a navzájom sa dopĺňame. 

My už vieme, ale čo sa udialo po skončení FASHIONCLASH?

Haha. Áno, vy už viete. Po festivale sa mi ozvala PR manažérka festivalu a poslala mi záber z mojej kolekcie, ktorý si sama vytlačila po festivale a nalepila si ju do svojej kancelárie. Vraj sa zamilovala do môjho kabátu a potrebuje ho pre svoj život.

Čo plánuješ ďalej?

Chcela by som sa veľmi dostať na univerzitu zameranú na odevný dizajn. Je jasné, že by som chcela mať zákazky a tvoriť pre ľudí, ale mám pocit, že na to niesom pripravená. Momentálne chcem ešte experimentovať, aj napriek tomu, že mi veľa ľudí hovorí, že mám vyzretý rukopis. Ale ja si myslím, že ešte nie je ten správny čas.

Zdroj: FASHIONCLASH 2018

A keď sa pozrieme do budúcnosti. Chcela by si tvoriť módu, ktorú si klientky budú môcť obliecť počas bežného dňa alebo úplne niečo iné?

Chcela by som tvoriť pre ľudí, ktorí sa neboja mať na sebe extravagantné kúsky a ktorí to majú v sebe rovnako ako ja. Bavilo by ma robiť veci aj pre rôzne šou, spevákov na koncerty, pre „cool kids“ alebo pre „nočný život“.

Keď sme už pri spevákoch, šila si pre skupinu Tolstoys? Aké to bolo?

Decká z Tolstoys sú veľmi šikovné a spolupráca s nimi je vždy veľmi príjemná. Tvorila som pre nich scénografiu a kostými pre klip Agapé a speváčke Ele som tvorila kostýmy na ich shows.

Zdroj: Dominika Kozáková

Kde sa dajú tvoje veci kúpiť?

Dajú sa zatiaľ iba priamo u mňa. Ale pozrieť moju tvorbu si môžete na mojom Instagrame alebo Facebooku, na stránke MBPFW a Attsthread. V prípade záujmu o zákazku alebo spoluprácu som otvorená pre hocijaký experiment. 

Tvoje kúsky sú veľmi špecifické, nebojíš sa toho, že tieto veci si nenájdu svoju cieľovku?

Nechcem robiť pre niekoho „peknú“ a uhladenú módu, ale chcem ukázať, že pre mňa je typické experimentovanie a milujem avantgardu. Jednoducho cítim, že takto to má byť a práve preto sa nebojím pridávať do typickej „fashion“ kostýmové prvky. A to aj za tú cenu, že moja tvorba je už na hranici s umením.

A čo spolupráce? Robíš na nejakej?

Áno, aktuálne spolupracujem s Vivien Babicovou, s ktorou dizajnujeme jednu spoločnú kabelku. Máme prototyp a už je vo výrobe a dúfam, že bude čoskoro v predaji.

Na Slovensku máme FASHION LIVE!. Nechcela by si sa raz predviesť aj tam?

Je to môj sen. Poznám sa s niektorými ľuďmi, ktorí na festivale pracujú a viem, že to robia celé od srdca. Tak dúfam, že sa raz splní. 

Zdroj: FASHIONCLASH 2018