Film DUBČEK ti pripomenie zlomový okamih našej histórie

Film DUBČEK ti pripomenie zlomový okamih našej histórie

Trvalo to krátko. Eufória z pocitu slobody, viera, že sa napravia chyby minulosti, presvedčenie, že sa Československo zmení na demokratickú krajinu a ľudia budú slobodní. Na čele mnohých významných spoločenských zmien stál koncom 60-tych rokov 20. storočia Alexander Dubček.

Charizmatický štátnik s dobráckym úsmevom, ktorý vzbudzoval v ľuďoch nádej, že začnú konečne slobodne dýchať. Lenže to, čo Dubček mienil, Brežnev rýchlo zmenil. 21. augusta 1968 vtrhli do Československa vojská piatich armád Varšavskej zmluvy a demokratizačný proces v našej krajine definitívne pochovali.

Historická dráma Dubček je prvým hraným filmom o tejto významnej osobnosti. Celý príbeh je poňatý ako retrospektíva, ktorá sa začína a končí v deň osudnej cesty Alexandra Dubčeka do Prahy v roku 1992, počas ktorej si akoby spomínal na prelomové udalosti svojho života. Do distribúcie uvádza Forum Film, v kinách ho diváci uvidia už od 19. apríla.

V hlavnej úlohe sa predstaví Adrian Jastraban, ktorý aj vďaka vernému maskovaniu skvele zosobňuje charizmatického štátnika s dobráckym úsmevom. Jastraban pôsobí v Čechách, je známy napríklad z českého seriálu Ulice. Ako jediný nebol obsadený na základe kastingu.  „Jeho postava bola jasná od prvého momentu, nikdy som o žiadnom inom hercovi neuvažoval a nikdy som ani na chvíľu nezapochyboval, že to bolo správne,“ hovorí režisér.

Herecký výkon hlavného hrdinu výborne dopĺňa Táňa Radeva ako Anna Dubčeková, manželka štátnika, ktorá nenápadne, ale verne stála po jeho boku. “Pani Anna bola ženou v pozadí, ženou, ktorá sa snažila vytvoriť čo najpokojnejšiu atmosféru v ťažkých časoch mužovi, ktorý chcel pre našu krajinu to, čo všetci chceme pre svojich najbližších,” hovorí Radeva.  

Postavu Gustáva Husáka si zahral Stano Kráľ, ktorý spolu s režisérom pracoval najmä na hlasovej polohe a miere civilnosti. Film zachytáva okrem iného aj viaceré konfrontácie Dubčeka s Leonidom Iľjičom Brežnevom, ktorého verne zahral ukrajinský herec Vladimir Nečeperenko.  “Najviac na mňa zapôsobilo nakrúcanie prijatia československej delegácie v Moskve v Kremli, keď na nás tlačil Brežnev. Predstaviteľ Brežneva – vynikajúci ukrajinský herec, ktorý sa na neho mimoriadne podobal – sa na nás tak rozkričal, že som po ostrej povedal, že keby na mňa tak reval naozaj Brežnev v 68-om, tak zradím svojho otca, matku, súrodencov a aj všetky tety a strýkov,” spomína si na nakrúcanie Kráľ.

 

Film je trojjazyčný s titulkami.  Vo filme účinkovalo 35 hercov a 404 komparzistov. Výrobný štáb tvorilo 70 ľudí. Producentom filmu DUBČEK je RTVS, koproducent je Filmpark production a Česká televízia, distribučnou spoločnosťou je Forum Film.

https://www.facebook.com/filmdubcek/

 

https://www.instagram.com/film_dubcek

Pridať komentár