Ikea vs. Vagus: Reťazec pomohol zariadiť byty pre ľudí bez domova v Novej Cvernovke

Ikea vs. Vagus: Reťazec pomohol zariadiť byty pre ľudí bez domova v Novej Cvernovke

Vagus štartuje v priestoroch Novej Cvernovky projekt Housing First Cverna. Do programu, ktorý má vybraným ľuďom bez domova poskytnúť pomocnú ruku v podobe bývania, sa zapojil aj reťazec Ikea.

Značka sa postala o zariadenie celého interiéru, pričom rekonštrukčné práce podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. O návrh premeny priestorov internátu priestorov Novej Cvernovky sa postaralo architektonický ateliér Plural.

„Domov nie je iba miesto, je to pocit, ktorý v nás vyvoláva istotu, bezpečie a pohodu zároveň. A práve s touto myšlienkou sme pristupovali k zariadeniu bývania v Novej Cvernovke. V Ikea nás baví vytvárať riešenia, vďaka ktorým bude každodenný život o niečo lepší,“ vysvetľuje PR manažérka Ikea Bratislava Zuzana Blažečková Janove.

Hlavným partnerom programu je Nadácia Cvernovka, ktorá pre program poskytla priestory. V prvej fáze projektu pôjde o tri obytné jednotky, neskôr plánujú pridať ďalšie.

„Budova internátu v objekte Novej Cvernovky na Račianskej ulici je skvelým miestom nielen pre komunitné bývanie, ktoré sa tam už dnes deje, ale aj pre otestovanie pilotného programu postaveného na prístupe Housing First – bývanie ako prvé,“ hovorí správca Nadácie Cvernovka Branislav Čavoj.

Pri zariaďovaní sa Vagus spolu so partnermi snažili, aby interiér a kvalita bývania boli zásadným faktorom úspechu celého projektu. A preto venovali pozornosť zariadeniu, funkčnosti a základnému komfortu, ktorý je pre kvalitný život človeka nevyhnutný.

Architektonické štúdio sa pri zariaďovaní snažilo, aby aj v tak malom priestore dokázali obyvateľom bytov vytvoriť tzv. sekcie. V jednej izbe tak môžeš vidieť spálňu, malú pracovňu alebo obývaciu časť.