Káva alebo pivo. Ktorý je najlepší nápoj pre podporenie kreativity.

Káva alebo pivo. Ktorý je najlepší nápoj pre podporenie kreativity.

Toto je pre všetkých kreatívnych kávičkárov ale aj znalcov pojmov ALE či IPA. Každý kreatívec má občas chvíle, niekedy aj dlhšie, kedy nevie prísť na nič. Nápady ako keby došli. Niektorým z nás pomôže prechádzka, návšteva fitnes centra, iným možno niečo iné. Existuje niekoľko štúdií ktoré ukazaujú, že tak ako alkohol, aj káva môže mať pozitívny pri kreatívnom procese.

Čo je kreativita?

Toto je asi základná otázka, ktorú by sme si mali položiť. Ak by sme si chceli odpovedať z vedeckej sféry, je to schopnosť myslieť originálnym spôsobom a vytvárať spojenia medzi nápadmi v mozgu. Niekoľko definícií hovorí, že „kreativita je proces produkovania niečoho čo je originálne a užitočné.

Tieto „kreatívne“ procesy sú kontrolované neurotrasmitermi. Jeden z týchto neurotransmiterov je adenozín, ktorý upozorňuje mozog keď stráca energiu a začína reagovať pomalšie, elektrický náboj prechádza pomalšie medzi neurónmi naviazanými adenozínovými receptormi. Adenozín je niečo ako indikátor energie pre mozog. Keď je energie v mozgu málo, adenozín spomalí funkcie mozgu.

Zvyčajne potrebujete pre dobitie baterie prestávku, alebo „čarovný nápoj„.

Mozog na káve

caffeinetestkits_4
Hlavnou látkou, ktorá spôsobuje účinky kávy je samozrejme kofeín. Kofeín blokuje adenozínové receptory a zabraňuje nadväzovaniu adenozínu. Tým klame mozog, ktorý si myslí, že má stále dosť energie.

Tento stav začína už 5 minút od vypitia kávy, vďaka jej rýchlemu vstrebávaniu. Keď je adenozín blokovaný, glukóza, dopamín a glutamán pracujú nadčas. Čiže pokým si myslíte, že vám káva dáva energiu, iba hovorí vášmu telu aby čerpalo z energetický rezerv. Ak žiadne nemáte, nespraví s vami káva skoro nič.

Tento efekt trvá asi 2 hodiny, pokým sa kofeín drží v krvnom obehu. Kofeín rovnako zvyšuje produkciu hormónov adrenalínu a kortizolu. Problém je, keď ste prestimulovaný moc pravidelne a začína fáza prispôsobenia sa ( adaptácie na kofeín). Po čase pre rovnakú stimuláciu potrebujete stále väčšiu dávku kofeínu. Kávičkári, vy narkomani!

Alkohol ma premohol (hovorí kofeín v bare).

AlcoholCreativity

Po vypití pár pív sa menej koncentrujete, alkohol vám znižuje pamäť a menej riešite, čo sa deje okolo vás. Ale, vedci zistili, že alkohol je práve vďaka tomu dobrý pre kreativitu.

Došli k záveru, že muži po vypití dvoch pív vyriešili o 40% viac daných kreatívnych problémov ako triezvy muži. Určili hladinu alkoholu v krvy na 0,007 (dve pivá), aby ľudia došli na svoj kreatívny vrchol. Úlohy, ktoré ale muži vypracovávali nemali nič spoločné s pamäťou aby sústredením, išlo skôr o abstraktné myslenie.

Iba pivo?

Ak nemáte radi pivo a ste radšej vínkari, tak nevadí. Tento level alkoholu môžete kľudne dosiahnuť aj pitím vína.
Táto krásna, nevedecká grafika ukazuje, ako je to asi s vínom.

peak-wine-creativity-chart

Môžete piť aj vodku. Je v podstate jedno, čo vypijete. Podstatné je aby hladina alkoholu vo vašej krvy nepresiahla 0,007. Toto sa dá odmerať BAC (Blood Alcohol Calculator).

Keď už pivo, tak „Problem Solver“

Aby ste náhodou neprešvihli túto hranicu, dánska reklamná agentúra CP+B Copenhagen spolu s Rocket Brewing vyprodukovali toto skvelé pivo, ktoré nazvali Problem Solver.

Problem Solver je 7,1% IPA (indian pale ale) s fľašou, ktorá vám pomôže nájsť váš kreatívny vrchol. Vypite správny objem, ktorý by mal sedieť podľa vašej hmotnosti a trafiť tú magickú hranicu 0,0075.
problem-solver-gauge

Agentúra píše aj zjavné: „Užite si správny objem alkoholu pre kreatívne myslenie. Ak budete piť viac, najpravdepodobnejšie to spôsobí pravý opak.

Správny nápoj v správnu chvíľu

Oboje, káva aj alkohol vám dokážu pomôcť pri určitých úlohách. Nemali by ste však piť alkohol ak pracujete na niečom detailnom alebo analytickom.

Alkohol (pivo) v malej miere je vhodný a hľadáte nové nápady. Kedže alkohol znižuje vašu pracovnú pamäť, cítite sa viac uvoľnene a váš mozog má viac energie pre vytváranie hlbších spojení. Vedci zistili, že asi 5 sekúnd pred „heuréka momentami“ je v mozgu vysoký nárast alfa vĺn.

Tieto alfa vlny sa spájajú s relaxáciou a preto môžete dostať dobrý nápad aj na prechádzke, v sprche, alebo aj na toalete.

Kofeín (káva, čaj) je najlepšia pre riadenie a exekutívu. Štúdie okolo kofeínu zaznamenali zvýšenú kvalitu a výkon v úlohách, ktoré nepožadovali abstraktné myslenie. Čiže, keď už máte základné návrhy, káva vám pomôže postúpiť k vypracovaniu finálneho konceptu rýchlejšie.

stupif-coffee-people1

Či už si vyberiete medzi alkoholom alebo kofeínom, vždy treba poznať svoju hranicu. „Predávkovanie sa“ oboma látkami môže mať opačné účinky ako by ste chceli.

Zdroje: blog.pickcrew.com/coffee-vs-beer-effects-on-creativity, bostinno.streetwise.co/2014/07/02/effects-of-coffee-and-beer-on-your-brain-creativity/