Knižná obálka od slovenského dizajnéra Mária Dzurilu je medzi 50 najlepšími na svete

Knižná obálka od slovenského dizajnéra Mária Dzurilu je medzi 50 najlepšími na svete

Obálka novely Flamingos od amerického spisovatelia Granta Maierhofera, ktorú vydalo newyorské vydavateľstvo ITNA Press a autorom jej grafického spracovania je slovensky dizajnér Mário Dzurila bola vybraná v prestížnej súťaži knižného dizajnu 50 Books / 50 Covers ktorú udeľuje od roku 1923 najväčšia profesijná asociácia grafického dizajnu vo svete, The American Insititue for Graphic Arts (AIGA) v spolupráci s Design Observer, online periodiku venujúcemu sa teórii dizajnu.

Porota zložená z Gail Andersonovej bývalej Art Direktorky časopisu Rolling Stones, Michaela Carabettu, kreatívneho riaditeľa kultového San Franciskeho vydavateľstva Chronicle Books a Jessicy Helfland zakladajúcej editorky Design Observer rozhodovala spomedzi 700 kníh z 23 krajín sveta.

Zdroj: AIGA

“Použitím dvoch rozličných prístupov k typografii, ktoré sa navzájom prelínajú do jednej titulky som sa snažil zachytiť schizofrenické rozpoloženie, v ktorom sa ocitajú postavy novely Flamingos, odohrávajúcej sa na psychiatrickej liečebni kdesi na stredozápade USA,” povedal pre Sketcher Mário Dzurila.

Zdroj: Mário Dzurila

AIGA – The American Insititute for Graphic Arts je najväčšia profesijná organizácia grafického dizajnu vo svete, združuje 25 000 členov v 71 pobočkách. Od roku 1911 pôsobí s cieľom rozvíjať a podporovať profesionálny graficky dizajn, ako neoddeliteľnú kultúrnu súčasť spoločnosti.

Design Observer založený v roku 2003 je online portál venujúci sa teórií a kritike grafického dizajnu, s viac ako 1 miliónom nasledovníkov.

Pre tých, ktorí sa s menom Mário Dzurila stretávajú prvý raz, ide o slovenského grafického dizajnéra, ktorý dlhodobo žije v Nemecku. Je kreatívnym riaditeľom berlínskeho dizajnového štúdia Startling Brands zameraného na tvorbu korporatnych identít a stratégii značiek – brandingu. Zároveň sa venuje pod vlastnou značkou DZURILA.com knižnému a katalógovému dizajnu, je autorom grafickej úpravy viacerých úspešných medzinárodných titulov.

Zdroj: AIGA/Mário Dzurila