Konečne sú tu dáta o slovenskej e-commerce za 2017 – koľko máme eshopov a aký obrat dosiahli?

Konečne sú tu dáta o slovenskej e-commerce za 2017 – koľko máme eshopov a aký obrat dosiahli?

Chceš si otvoriť eshop a začínaš svoj research alebo už si v hre a doteraz si svoje odhady veštil z gule? Je to tu. Heureka zverejnila odhad obratu slovenskej ecommerce za minulý rok.

Podľa zverejnených dát Heureky na Slovensku v roku 2017 fungovalo 11 100 e-shopov, čo je navýšenie o 19 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Pod toto číslo sa podpisuje aj neustále narastajúci trend vstupu kamenných predajní do online odvetvia, ktoré je logickým vyústením retailových aktivít v dnešnej dobe, no ku ktorému má stále mnoho predajcov skeptický pohľad.

Obrat slovenskej ecommerce v minulom roku opäť trhal rekordy. Segment potvrdil svoj rastový potenciál a dosiahol odhadované tržby vo výške 937 miliónov eur. Medziročne tak dosiahli tržby 15-percentný nárast. Kategóriám suverénne vedie elektronika s podielom 48 %. Ďalšími silnými oblasťami sú dom a záhrada (14 %), kozmetika a zdravie (7 %), šport (7 %), filmy a knihy (6 %). Zvyšných 18 % spadá pod kategóriu ostatné.

Zaujímavosťou je vysoký záujem o tovar bežnej spotreby – najväčším skokanom v tejto kategórii sú jedlá a nápoje, ktorých obrat medziročne vyskočil o 57 %.  Stúpa tiež podiel návštev z mobilných zariadení, ktorý dosiahol 48 %. To je dokonca o 8% viac, než v susednom Česku, ktoré sa môže pochváliť celkovo rozvinutejším e-shopovým trhom, čo do počtu a kvality e-shopov a následne aj obratu.

Za pozornosť stojí i ďalšie porovnanie s českým trhom, ktorý má z pohľadu ecommerce minimálne o krok náskok pred tým slovenským. Česká republika vykazuje najväčší podiel e-shopov na počet obyvateľov v Európe. Trendom v českej ecommerce je okrem neustáleho rastu odvetvia aj skvalitňovanie služieb pre zákazníkov. Okrem počtu eshopov vzrástol aj počet kamenných výdajní a veľmi obľúbenou novinkou z oblasti zákazníckeho servisu je doručenie v ten istý deň, ako bola uskutočnená objednávka.

Zaujímavým projektom, ktorý umožňuje sledovať kľúčové ukazovatele tohto segmentu, je web ceska-ecommerce.cz. Podobný projekt na Slovensku zatiaľ absentuje, a tak sú akékoľvek ukazovatele ecommerce odvetvia zatial v rovine odhadov. Najbližšie k relevantným číslam sa dá dostať práve cez odhady Heureky.

Pridať komentár