10 kultúrnych pamiatok, ktoré nesmieš pri návšteve Prešovského kraja vynechať

10 kultúrnych pamiatok, ktoré nesmieš pri návšteve Prešovského kraja vynechať

Často sa hovorí, že omnoho lepšie poznáme kultúrne pamiatky po celom svete ako tie, ktoré máme u nás doma. Možno nie sú také megalomanské a ani ich nenavštívia milióny turistov ročne, no keby sme im dali šancu, svojím príbehom by nás určite dokázali očariť.

V tomto článku by sme ti teda chceli predstaviť výber 10 kultúrnych pamiatok, ktoré máme v Prešovskom kraji. Je to práve Prešovský kraj, ktorý ich má spomedzi všetkých na Slovensku úplne najviac, takmer 4000 a právom mu tak patrí prívlastok Kraj kultúrnych pamiatok. Tak poďme na to:

Historické centrum v Spišskej Sobote

Dnes predstavuje jeden z najlepšie zachovaných stredovekých urbanistických celkov Slovenska. Jadrom jedinečného mestského celku je trojuholníkové námestie, ktoré ohraničuje radová zástavba meštianskych domov. Kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote má päť gotických oltárov. Neskorogotické krídlové oltáre sv. Juraja a sv. Antona vytvorili v rokoch 1503 až 1520 v dielni Majstra Pavla z Levoče.

Zdroj: Jano Štovka

Oltár Majstra Pavla a historické centrum Levoče (UNESCO)

V Levoči nájdeme najvyšší gotický drevený oltár na svete. Jeho autorom je známy Majster Pavol a má výšku 18,6 metra. Vytvoril ho z lipového dreva a zabralo mu to 10 rokov. Do jednej z dvanástich sôch apoštolov údajne skryl aj svoju vlastnú podobizeň. Zabudnúť tu netreba ani na krásne historické centrum Levoče ohraničené pomerne zachovanými mestskými hradbami.

Zdroj: Jano Štovka

Múzeum J. M. Petzvala

Toto múzeum v Spišskej Belej predstavuje vývoj fotografickej a kinematografickej techniky na pozadí života a diela J. M. Petzvala v jeho rodnom dome. J. M. Petzval objavil aplikáciu vedecky podloženej metódy výpočtu i konštrukcie špeciálneho účelového objektívuuž v roku 1840. Výrobcom týchto objektívov bol Voigtländer, ale Petzval s ním nielenže nezbohatol, ale mal aj osobné konflikty, pretože neuzavrel dopredu dohodu o predaji. Pri tejto príležitosti je známy svojim výrokom: „Podmanil som si svetlo, mám ho v hrsti, ale na svete je ešte príliš veľa tmy.“

Zdroj: Jano Štovka

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)

V roku 1717 bol kostol za neuveriteľné tri mesiace postavený do dnešnej podoby. Na stavbe pracovali švédski námorníci, vďaka čomu strop pripomína obrátenú provu lode a okrúhle okná sú podobné lodným oknám. A aby sme nezabudli, tento kostol je postavený bez použitia jediného kovového klinca! Na prízemí a šiestich chóroch je miesto pre vyše 1500 ľudí, čo je na dané obdobie naozaj  slušné.

Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska

Rákociho palác

V Prešove nájdeme aj najkrajší mestský palác Horného Uhorska. Týmto prívlastkom sa pýši už od jeho vybudovania v 16. storočí. Palác vznikol ako prestavba dvoch meštiackych domov a dnes v ňom môžeš objaviť  aj najväčšiu zbierku hasičskej techniky na Slovensku.

Zdroj: Krajské múzeum v Prešove

Gréckokatolícky drevený chrám sv. Lukáša

V dedinke Tročany nájdeme naozaj unikátny kostol. Historické dokumenty dokazujú, že na tomto mieste stál najprv kostol, až neskôr sa pri ňom vybudovalo dedinské sídlo. Ikonostas v kostole je zaujímavý svojou skutočnou jednoduchosťou a naozajstnou raritou sú dvere do chrámu, ktoré sú veľmi nízke. Dôvodom bolo, aby sa každý pri vstupe do kostola poklonil.

Zdroj: Jano Štovka

Archeopark Hanušovce n. Topľou

Tu sa pomocou zážitku prenesieš do obdobia 30000 rokov späť. Päť obydlí predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku. Tušíš, ako reže paleolitický nôž? Vieš, aká je ťažká sekera z neolitu? Myslíš, že udržíš štít z doby bronzovej? Namelieš múku na keltskom mlynčeku? Vylúdiš tóny na hudobných nástrojoch? To všetko si tam môžeš vyskúšať, pretože nápis „Nedotýkať sa“ je tam priam zakázaný.

Zdroj: Jano Štovka

Bazilika minor Narodenia Panny Márie

Vo Vranove nad Topľou si môžeš pozrieť aj baziliku s prekrásnymi freskami či barokovou kazateľnicou, ktoré ťa nepochybne uchvátia. Zaujímavosťou je aj obraz Panny Márie, ktorý sa v bazilike nachádza. Ten údajne pred viac ako 300 rokmi ronil krvavé slzy.

Zdroj: Jano Štovka

Socha kniežaťa Laborec

Na malom vŕšku v dedinke Habura stojí socha kniežaťa Laborca postavená na jeho pamiatku. Vysoká je vyše päť metrov a stojí na takmer dvojmetrovom podstavci z prírodného kameňa. Tento podstavec je ešte zaujímavý tým, že  sa v ňom nachádza schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí, ktorá symbolizuje jednotu Rusínov.

Zdroj: Jano Štovka

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

V Medzilaborciach nájdeme múzeum umelca Andyho Warhola. Zbierka jeho diel, ktorá je tam vystavená, je druhá najväčšia na svete. Súčasťou expozícií z umelcovho života je autentická košieľka, v ktorej bol Warhol pokrstený. K najkontroverznejším sprístupneným prácam patria serigrafie Kladivo a Kosák či Červený Lenin.

Zdroj: Jano Štovka

Tieto kultúrne „pikošky“ sú len malým výberom z toho, čo ti po kultúrnej stránke dokáže ponúknuť severovýchod Slovenska. Ak sa tam niekedy vyberieš za poznaním našej histórie, určite neoľutuješ.