Los Angeles Times ocenil herecký výkon Zuzany Mauréry vo filme Učiteľka

Los Angeles Times ocenil herecký výkon Zuzany Mauréry vo filme Učiteľka

Hlavnú úlohu v slovensko-českom koprodukčnom filme Učiteľka si zahrala Zuzana Mauréry. Film je výnimočnou lekciou o korupcii v komunistickej spoločnosti a Zuzana sa hlavnej úlohy zhostila brilantne. Film a najmä Zuzanin výkon ocenil chválou aj americký denník Los Angeles Times.

V Kalifornii práve prebieha premietanie tohto filmu.

Zdroj: Učiteľka

 

Filmový kritik Kenneth Turan napísal pre Los Angeles Times nasledovné:

„Učitelia učia, ale to nie je všetko. Pre študentov sú diktátormi a pre rodičov sú tými, ktorí určujú budúcnosť ich dieťaťa. K tejto večnej dynamike pridajte istý provokatívny zvrat a výsledkom je výnimočná Učiteľka.“

Zdroj: Učiteľka

Turan taktiež vysvetľuje, že aj napriek tomu, že je film v slovenčine, je dielom českého režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského. Táto dvojica sa podieľala aj na filme Musíme si pomáhať, ktorý bol nominovaný na Oskara.

Dej filmu sa odohráva v Bratislave v roku 1983, kedy ešte panoval komunizmus a jeho kritizovanie bolo neprípustné. Film spája príbeh o ľudských charakteroch so spoločenskými problémami. Ide o šikovnú parabolu o skorumpovanej spoločnosti s privilégiami, ktorú vytvoril rovnostársky socializmus.

Zdroj: Učiteľka

 

Film je postavený na dvoch rovinách: školská trieda a triedne schôdze. Všetko je to prepojené manipulačnými snahami učiteľky. Učiteľka odovzdáva svojim žiakom ponaučenie, robí to však zábavným spôsobom.

 


 

Ak ste tento skvost slovenskej kinematografie ešte nevideli, určite ho odporúčame všetkými „desiatimi“!

 

 

Zdroj: latimes.com