Marek Sivák: Dizajnér, ktorému bolo Slovensko primalé, a tak odišiel pracovať do Hong-Kongu

Marek Sivák: Dizajnér, ktorému bolo Slovensko primalé, a tak odišiel pracovať do Hong-Kongu

Marek Sivák pôsobí už nejaký ten rok v Hong Kongu a porozprával nám o tom, ako sa mu tvorí, žije a pracuje v Ázií. 

 Sivak3Zdroj: Archív Marek Sivák

 

Marek, ako si sa k dizajnu vlastne dostal?

Začalo to postupne niekedy cez výšku. S kamarátom sme neustále prichádzali s vlastnými projektmi, spočiatku weby, neskôr aplikácie. Nejakým prirodzeným vývojom sme sa postupne začali špecializovať, on sa staral o to, aby všetko fungovalo, ja o to, aby to aj nejako prívetivo vyzeralo.

 

Sivak4Zdroj: Archív Marek Sivák

Aká je tvoja špecializácia? Čomu sa venuješ najradšej a najčastejšie?

Predovšetkým UI dizajnu. S tým prichádza potreba ďalších vecí, ako ilustrácie, ikony, logo a podobne.

 Čo najviac ovplyvňuje tvoju tvorbu?

Je toho určite dosť a ani to neviem presne pomenovať. Možno trochu z iného uhla, najviac asi Pinterest, Dribbble a Twitter.

 

Sivak5Zdroj: Archív Marek Sivák

Aký je podľa teba ideálny klient?

S prácou pre klientov mám len veľmi málo skúseností. Pracujem na aplikácii v oblasti vzdelávania. Sme v Hong Kongu a snažíme sa zlepšiť spôsob, akým sa tútori spájajú so svojimi študentmi.

Povedz nám niečo viac o tvojej aktuálnej práci. Na čom konkrétne pracuješ?

V Hong Kongu pôsobí veľa tútorov. Predovšetkým je tu veľký dopyt po vyučovaní jazykov, hovorí sa tu troma jazykmi – okrem angličtiny je to kantónska čínština a mandarínska čínština, ktoré, hoci znejú podobne, dosť výrazne sa od seba líšia. Môže za to história, pretože keď bol Hong Kong v britskej koloniálnej správe, hovorilo sa tu po anglicky a kantónsky, pretože Kantón, po novom Guangdong, je susedná provincia, zatiaľ čo vo zvyšku Číny sa ako spoločný jazyk pretlačila mandarínčina.

Cieľom našej aplikácie je nájsť študentom takého tútora, ktorý najviac vyhovuje ich osobným preferenciám. Okrem toho pracujeme na tom, aby prostredníctvom nás mohol študent komunikovať s tútorom, mal prehľad v lekciách a mohol monitorovať svoj progres. Mojou hlavnou úlohou v tíme je navrhovať konkrétnu podobu rôznych funkcií a zodpovedať za ich správnu implementáciu.

 

Sivak2Zdroj: Archív Marek Sivák

Ako si spokojný so životom v Hong Kongu? Bolo ťažké si zvyknúť na úplne inú kultúru?

Hong Kong je jedinečný tým, že vyše 7 miliónov ľudí je skoncentrovaných na ploche veľkej ako Bratislava. Všetky budovy sú vysoké a všetko je relatívne blízko. Je to rušné mesto a zachovalo sa tu dosť tradičných čínskych štvrtí, v ktorých je život naozaj autentický. Hong Kong je úplne odlišný ako mestá v Európe a odporúčam ho vidieť.

Akí sú v Hong Kongu dizajnéri? Nejaké rozdiely v nápadoch, či prístupoch oproti Európe?

Myslím, že žiadne veľké rozdiely nie sú. Všímam si predovšetkým dizajn UI a ten je viac-menej rovnaký ako všade inde. Čo je však zaujímavé, že mieste startupy majú problém so zháňaním šikovných ľudí a väčšinou sú donútené hľadať ich za hranicami.

 

Sivak1

 

Máš nejaké profesionálne vzory?

Je viacero dizajnérov, ktorých tvorbu sledujem. Predovšetkým preto, lebo každý má svoj vlastný štýl a spôsob, ktorým pristupuje k problémom.

Tip na tvoju top knihu z oblasti dizajnu?

Pri knihách sa snažím prepnúť od dizajnu. Väčšinou siaham po beletrii, ale častokrát aj po niečom, čo súvisí s príbuznými témami, napríklad psychológia alebo marketing.

 

Zdroj: mareksivak.me

 

Čomu sa rád venuješ vo voľnom čase?

Som veľký fanúšik analógovej fotografie. Mám už celkom slušnú zbierku analógových foťákov, od tých starých až po moderné. Fotenie na film má svoje čaro, fotky majú zvláštny nádych a v neposlednom rade je skvelý pocit pri prezeraní ich držať aj fyzicky v rukách.

Plánuješ ostať v Ázii dlhodobo alebo nám prinesieš svieži ázijský vietor o pár rokov naspäť na Slovensko? 

Uvidíme, ako bude ázijský vietor fúkať, ale určite by som chcel nejakým spôsobom prispieť rodnej krajine :)

 

Pozrite si aj Marekov web a portfólio na Dribbble.