Mária Švarbová: Do Severnej Kórei by som išla okamžite fotiť svoj konceptuálny projekt. Kulisy sú vyrobené dokonale

Mária Švarbová: Do Severnej Kórei by som išla okamžite fotiť svoj konceptuálny projekt. Kulisy sú vyrobené dokonale

Mária Švarbová, slovenská fotografka, ktorá si podmanila svet. Jej fotografie, vzbudzujúce rozličné emócie, skryté za pastelovými farbami, sú známe po celom svete. Usaď sa a vychutnaj si rozhovor s krásnou a šikovnou Slovenkou, na ktorú môžeme byť všetci hrdí.

mária4Zdroj: FB Mária Švarbová

Ahoj Mária. Máme za sebou rok 2016 a nedá mi neopýtať sa, čo považuješ za najkrajšie chvíle uplynulého roku, či už z kariérneho alebo osobného hľadiska.

Ahoj Patrik. Definitívne, rok 2016 bol neuveriteľný a šialený. V tomto roku sa stalo veľa udalostí, ktoré boli moje prvé a zlomové. Je toho mnoho, ale z práce spomeniem zahraničné komerčné projekty na Taiwane, ktoré ma mimoriadne veľa naučili. Celý rok som sa venovala zatiaľ mojej najpopulárnejšej sérii „Swimming pool“.

Otvárala som svoju úplne prvú sólo výstavu v zahraničí v Catanii(Sicília). Vyhrala som 1. Miesto v International Photography Awards 2016. Prekvapila ma aj pozornosť britského Guardianu, ktorý mi venoval dosť priestoru.

Rok 2016 ma pozitívne naštartoval a nasadil vysokú latku na rok 2017. Cítim sa viac disciplinovaná a odvážna. Dosť som pocestovala a stretla príjemných ľudí, za ktorých som nesmierne vďačná.

taiwan2

Zdroj: mariasvarbova.com taiwan1
Zdroj: mariasvarbova.com

Človek je ústredným motívom tvojej tvorby. Čo ťa na ľuďskom faktore v tvojich fotografiách najviac fascinuje?

Vždy som fotila priestor s človekom, alebo človeka s priestorom. Človek udáva mierku priestoru. Bez neho by neexistoval. Fotografujem vždy len priestor vytvorený človekom. Snažím sa aby navzájom vizuálne harmonizovali.

Tým, že z ľudí “naoko odstrániš emócie”, navodíš vo fotke atmosféru, ktorá môže byť pre niekoho priam až desivá. Považuješ to za tvoj poznávací znak? Kedy sa ti podobná myšlienka zrodila v hlave?

Absencia emócií u modelov vo fotke sa mi zrodila v roku 2014. Práve odstránením emócií dávam fotografiám emócie. Dávam pozorovateľovi voľnosť pre jeho vlastné pocity.

Necítia sa modely v najrôznejších polohách nepohodlne? Akým spôsobom im odovzdávaš inštrukcie, resp. ako prebieha priamo fotenie?

Vždy pracujem s viacerými ľuďmi. Mám svoj tím, ktorý mi pomáha, či v osobných projektoch, tak aj v komerčných.

Nestalo sa mi ešte, že by sa modely cítili vo fotografovaných polohách nepohodlne. Podľa mňa pózy nevyzerajú nepohodlne. Aranžmány sú prirodzené. Ak by sa niekto ozval a sťažoval sa na pózu, tak urobíme určite kompromis.

lol1

Zdroj: mariasvarbova.comlol2
Zdroj: mariasvarbova.com

Neštudovala si fotografiu, no aj tak konkurenciu svojimi schopnosťami roznášaš na kopytách. Kde je teda tajomstvo tvojho skillu?

Väčšinu času z mojej fotografickej kariéry som sa nevedela stotožniť s názvom fotografka. Vždy som sa vnímala skôr obšírnejšie ako vizuálny umelec. Možno práve preto, že som fotografiu neštudovala a a dokonca som nikdy neprečítala ani manuál svojho foťáku, a ani jednu knihu „ako fotiť“.

Svoj čas som výlučne venovala praxi a samotnému foteniu. K foťáku som sa dostala náhodou. V mojej tvorivej kríze. Pred tým som maľovala a kreslila. Čiže umelecké sklony som mala od detstva.

Voda a bazény. Keď už sme pri nich, mohla by si rozpovedať, ako to všetko začalo s tvojou tvorbou a niečo bližšie k “In The Swimming Pool”.

Začalo to výberom lokality a odstránením emócií u ľudí. Na plavárňach mám rada architektúru a ďalší element, ako je voda. Architektúra je minimalistická, strohá a funkčná. Voda zrkadlí. Pracujem hlavne s geometriou a meriam realitu.

Okrem toho ma fascinujú rôzne príkazy a nariadenia, čo človek môže na plavárni robiť a čo nie. Pri tom plavárne sú miesta pre šport, regeneráciu a oddych. Človek by sa tam mal cítiť slobodne.

iinthe2

Zdroj: mariasvarbova.com inthe1Zdroj: mariasvarbova.com

Je nejaké miesto, na ktoré si sa nedostala, no túžiš tam nafotiť nejakú sériu fotiek? Čo napr. taká KĽDR, tá by možno architektonicky vedela naplniť tvoje požiadavky.

Tak teraz si trafil do čierneho. Áno, do Severnej Kórei by som išla okamžite fotiť svoj konceptuálny projekt. Kulisy sú vyrobené dokonale. Teraz si ma navnadil aspoň na výlet.

Ďalšia lokalita je na Slovensku. Pracujú tam tety, ktoré majú moje vyhliadnuté miesto v prenájme. Nechcú tam dovoliť fotiť. Bola som sa s nimi rozprávať asi 5x, skúšala som to cez mestských poslancov aj cez primátora. Neúspešne. Tety si naposledy mysleli, že som tajná agentka z Bratislavy a hrozí im zatvorenie. Tak čakám.

Dokonale vo svojej tvorbe využívaš socialistickú architektúru a často i ideológiu, teda ja osobne to tak čítam. Si fascinovaná týmto obdobím? Prečo volíš v tvorbe kontrasty budúcnosti s minulosťou?

Za všetko môže moja neutíšená túžba za nostalgiou. Vraciam sa do detstva. Nie do režimu. Narodila som sa v roku 1988. Režim som neprežila.  Ale architektúra, dizajn a prostredie zo socializmu ma vizuálne obklopuje dodnes.

Funkcionalistická architektúra je minimalistická a nadčasová. Evokuje mi tiež sci-fi. Práve preto som zaviedla pojem FUTURO-RETRO.

Či hovorím o webdizajne, produktovom dizajne alebo fotografii, minimalizmus kraľuje. Myslíš, že sa tento trend v dohľadnej dobe zmení?

Minimalizmus tu je od 20. Storočia a stal sa veľmi obľúbeným štýlom mnohých ľudí. Nemyslím si, že je to teraz len nejaký trend a že kraľuje. Možno niektorí ľudia ho len teraz objavili.

hehe

Zdroj: mariasvarbova.com

Pri pohľade na tvoje fotografie som doslova pyšný na to, že máme tak šikovnú fotografku. Pochváľ sa, kde všade sa ľudia už mohli pozrieť na tvoju tvorbu.

Ďakujem veľmi pekne za tvoje slová. So spoločnosťou YellowKorner som takmer všade po svete. Vlastní vyše 90 galérií. Podpísala som s nimi zmluvu už tretíkrát.

Avšak moja prvá zmluva bola s parížskou Sakura Gallery. Potom prišla ponuka z Miami. V roku 2016 som stihla ešte podpísať ďalší kontrakt s galériou OTOMYS v Melbourne, ktorá ma zastupuje aj v Londýne.

Posledné mesiace som sa sústreďovala na výstavy v Taliansku. Pred nedávnom mi skončila sólová výstava v Catanii, v galérii Plenum. Vo februári 2017 mi začína opäť sólová výstava, a to v Bologni pod značkou Leica.

Z domácej, „susednej“ pôdy sa môžem pochváliť výstavou v Novej Galérii v Prahe, ktorá sa kvôli početnému záujmu musela predlžiť o týždeň.

Po toľkých úspechoch už máš v pláne zamieriť so svojimi fotografiami vo väčšom aj na Slovensko?

Momentálne mám jednu ideu na výstavu na Slovensku, ale ešte som sa k nej nedostala.

trinity1

Zdroj: mariasvarbova.com

trinity2

Zdroj: mariasvarbova.com

Cítiš, že je nejaká dimenzia, do ktorej tvoja fotografia ešte neprenikla, a chcela by si ju tam posunúť? Možno nejaký nový rozmer umenia, inštalácia, video?

Áno, inštalácia a prezentácia.

Prezraď nám recept na úspech vo fotografii, namotivuješ tým čitateľov a určite aj nás.

Neviem, či ja môžem dávať recept na úspech a či vôbec taký recept existuje. Môžem k tomu napísať len toľko, že treba na sebe pracovať a byť usilovný. Ja pre svoj cieľ vychádzam z komfortnej zóny skoro každý deň.

Mala si pri svojej práci niekedy pocit, že toto jednoducho neni ono, a všetky fotky do jednej si vymazala?

Nie, nemala.

posle

Zdroj: mariasvarbova.com

Na záver, by si mohla pomenovať 5 najvplyvnejších ľudí na tvoju kreatívnu myseľ, ktorí ti pomohli stať sa úspešnou fotografkou.

Je ich viac ako 5. Napíšem ich chronologicky.

Sestra, ktorá mi dala do rúk foťák. Rodičia, ktorí vo mňa verili a podporovali ma. Môj tím ľudí, ktorý mi pomáha všetko vytvárať. Môj partner, pri ktorom mam slobodu v tvorbe. A v neposlednom rade JA.

Ďakujem za rozhovor, výborné otázky. Zamyslela som sa, inšpirovala som sa.

Viac z Máriinej tvorby nájdeš na jej stránke alebo Instagrame.

Zdroj: Mária Švarbová, mariasvarbova.com