Michal Truban: Na začiatku som nemal vôbec predstavu, ako má kniha vyzerať.

Michal Truban: Na začiatku som nemal vôbec predstavu, ako má kniha vyzerať.

Pred časom sme sa dalo trochu do reči s Mišom Trubanom  o jeho knihe prvotine Support: Ako vybudovať úspešný biznis, aj keď robíte jednu chybu za druhou. Obsah samozrejme prezrádzať nebudeme, no hovorili sme aj o tom, ako vznikal dizajn jej obalu a celkový vizuál a povedali sme si, že sa o to podelíme aj s vami.

Pri tvorbe Michal spolupracoval s Dodom Dobríkom, ktorý už nejaký ten vizuál knihy za sebou má. No aj napriek všetkým skúsenostiam je tvorba takého obalu celkom zdĺhavý a náročný projekt plný rozhodovania a iterácií. Veľa ľudí sa rado prezentuje až finálnym dielom, no Michal bo veľmi ochotný a otvorený podeliť sa aj o prvotné verzie obálky a k celému procesu nám dal aj mini komentár.

Michal nám poslal skutočne obrovské množstvo prvotných verzií, na ktorých spolu s Dodom Dobríkom pracovali. Z tej záplavy sme pre teba vybrali zopár, aby si si dokázal urobiť lepši predstavu o procese a o tom, akým smerom rozmýšľali.

 

support_1

 

 

Michal, mal si hneď od začiatku aspoň približnú predstavu, ako by asi mala vyzerať obálka a celkový vizuál knihy?

Práve že som vôbec nemal konkrétnu predstavu a čakal som, že mi ju Dodo vymyslí. Na začiatku sme si vytvorili pinterest board, kde sme si popoznačovali najrôznejšie knižné dizajny, ktoré sa nám páčili a na základe toho sme sa rozhodli, ktorým smerom ísť.

Knihu ste teda dotiahli do konca s dizajnérom Dodom Dobríkom. Ako vyzerala vaša spolupráca? Boli ste hneď o začiatku na rovnakej vlne alebo ste museli chvíľku hľadať to pravé?

Myslím, že to bolo aj aj. Aj sme si rozumeli, aj prvé návrhy neboli to pravé orechové. Takže sme museli iterovať. Ale vždy tak po treťom kole feedbacku zrazu prišiel opačný problém, že boli návrhy také dobré, až som si nevedel vybrať ktorý bude finálny. Každopádne som veľmi rád za niektoré vychytávky ako ilustrácie, ktoré idú aj cez text, alebo ako sú spracované texty atď.
support2

Čo bol v celom procese najväčší kameň úrazu? Niečo, čo ti neustále chodilo po rozume a nevedel si sa rozhodnúť, pre výslednú alternatívu?

Najhoršie asi bolo, že som sám poriadne nemal predstavu a zároveň, že sa aj dizajn robil popri písaní textu. Ďalej sme nevedeli, či tam chceme aj fotky. Na jednej strane dopĺňajú super príbeh, na druhú sme tam nechceli dať také obyčajné firemné denníčkové fotky, ktoré nikoho nezaujímajú. Nakoniec sme sa rozhodli, že ich Dodo super poupravoval a trošku ich „zumeleckel“ :). Až mi je ľúto, že nakoniec sme ich tam nedali viac.
Ďalšou bolo ako tam zakomponovať aj online platformu: komunita.truban.support a odkaz na multimediálny obsah ku knihe. Či to robiť cez nejaké QR kódy, alebo nakodíme vlastnú appku k tomu. Nakoniec sme sa rozhodli pre elegantné riešenie vyznačených slov v texte aj v tlačenej knihe, ktoré stačí len prepísať do vyhľadávania na truban.support/extra a máte kopec ďalších vecí ku knihe.
support3
support4
support5
Recenzie na obsah knihy sú veľmi dobré a za nás je tomu tak aj v prípade finálnej verzie obálky. Ako sa páči tebe? Zmenil by si niečo, alebo to vystihuje presne to, o čo sa s nami Michal v knihe snaží podeliť?

Povedeľ sa o svoj názor v komentároch.

A aby sme nezabudli odprezentovať aj ten finálny vizuál, tak pre tých, čo ho ešte nevideli, nech sa páči.
ws1
ws2
ws3
aknihafoto:archív Michal Truban, Dodo Dobrík