Mirka Zajacová: „Najťažšie je získať si dôveru zákazníkov a dosiahnuť to,  aby ich kvalita mojich výrobkov presvedčila nakúpiť znova.“

Mirka Zajacová: „Najťažšie je získať si dôveru zákazníkov a dosiahnuť to,  aby ich kvalita mojich výrobkov presvedčila nakúpiť znova.“

Mirka je mladá sympatická slečna, ktorá študuje pedagogiku, no väčšina ju pozná vďaka handmade taškám Dostrim. O svojich začiatkoch a niečo zo zákulisia dostrimiek nám prezradila viac v rozhovore.

Ako vznikla značka Dostrim, povedz nám jej príbeh.

Všetko to začalo tým, že som veľmi chcela páskovanú tašku, lenže v tom období som nikde nevedela zohnať presne takú, ako som si predstavovala. Neostávalo mi nič iné, len si ju ušiť. Prvá dostrimka bola čierno – biela pruhovaná, s predným vreckom, na ktorom bolo ružové srdiečko, a vznikla skôr pod rukami mojej maminy a len s mojou pomocou, nakoľko ja som dovtedy poriadne ani netušila, ako funguje šijací stroj.

Zdroj: Dostrim

Aké boli začiatky tejto značky, rozbehlo sa to hneď alebo to išlo postupne?

Stále si myslím, že som na začiatku, dva roky je krátka doba. Ale všetko ide postupne. Najprv som svoju tvorbu šírila len medzi svojich kamarátov a známych. Časom som založila facebookovu stránku a snažila sa osloviť aj nových ľudí, ktorým som prinášala novinky len prostredníctvom sociálnych sietí. Dnes už nájdete celú ponuku na webe dostrim.sk.

Čo bolo v začiatkoch tvojho podnikania najťažšie?

Nedá sa povedať, že boli najťažšie iba začiatky. S rôznymi komplikáciami sa stretávam dodnes – výber vhodných dodávateľov, nedostatok času… Ak mám byť však konkrétnejšia, úplne najťažšie je získať si dôveru zákazníkov a dosiahnuť to,  aby ich kvalita mojich výrobkov presvedčila nakúpiť znova.

Koľko ti približne trvá vytvoriť jednu tašku?

Výroba každej jednej dostrimky je veľmi individuálna, nakoľko si pod samotnou výrobou netreba predsatviť len sadnutie k šijacemu stroju a ušitie tašky. Veľa času zaberie získanie materiálu, jeho úprava, a tak isto aj doladenie detailov po ušití dostrimky.

Zdroj: Dostrim

Povedz nám, odkiaľ čerpáš inšipiráciu, nielen pri tvorbe Dostrimiek.

Veľa nápadov sa mi rodí v hlave len pri pohľade na novú látku. Inšpirácia však striehne na každom rohu, a ak sa už nechám inšpirovať, tak je to príroda a jej farby, folklór a aktuálna móda, a ľudia, ktorí ju nosia.

Si na všetko sama, alebo máš niekoho, kto ti pomáha s makretingom a podobne?

Nie, nie som na všetko som sama, ale je pravda, že väčšinu vecí mám pod palcom ja. S výšivkami mi pomáha mamina, babka a dve šikovné kamarátky Hanka a Renátka. Mamina mi tak isto pomáha s výrobou mini dostrimiek cez plece. A čo sa týka marketingu, tak sociálne siete si upravujem sama, ale webovú stránku má na starosti marketingová agentúra.

Na fb stránke Dostrim máš vyše 4000 fanúšikov. Nie je to úplne malý počet, do ktorého sa zmestia kamaráti a kamaráti kamarátov. Zdá sa, že marketing ti teda ide, spravuješ si stránku podľa intuície, alebo?

Uvedomujem si toto množstvo ľudí a aj naďalej sa veľmi teším z každého nového followera. Na stránku pridávam všetko, čo si myslím, že by mohlo zaujať oko sledovateľa a preto verím, že toto číslo ešte porastie.

Zdroj: Dostrim
Zdroj: Dostrim

Prečo práve Dostrim, čo tento názov znamená?

Názov Dostrim je výsledkom mnohých myšlienkových úvah. Chcela som niečo originálne, niečo vlastné, niečo čo tu nebolo. Tašky, ktoré vznikli ako prvé boli pásikavé a bodkované, a práve s týmito vzormi sa spája názov.

Študuješ momentálne na vysokej škole pedagogiku. Bude z teba po škole učiteľka alebo sa chceš naplno oddať Dostrimkám?

Zatiaľ sa svojej tvorbe venujem popri škole, aj keď mi to zaberá všetok môj voľný čas, baví ma to. Už teraz to beriem ako svoju prácu, ktorej by som sa chcela venovať ďalej.

Zdroj: Dostrim

V minulosti si vytvorila spoluprácu s kaviarňou Black. Mala si už viacero ponúk na spoluprácu?

Spolupráca s kaviarňou Black bola jedna z prvých. Aktuálne sú v procese ďalšie, tie však výjdu von až v priebehu budúceho roka a ešte o nich nechcem hovoriť.

Koho zo slovenských kreatívcov, dizajnérov a remeselníkov sleduješ?

Fuuuha, je naozaj mnoho šikovných ľudí, ktorých sledujem. Najviac asi Danielu a jej ilustrácie Danyelaart, sestry Barboru a Veroniku, a ich Veniec od sestier, ponožky Walker‘ Premium socks, Veroniku a jej značku Vivienmihalish, Magaelu a Soničku z blogu Tvoriť a ľúbiť.

Zdroj: Dostrim

Ako ovplyvnila značka Dostrim tvoj život?

Dostrim a tvorba dostrimiek sa stala neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Zaberá mi všetok môj voľný čas a čoraz častejšie sa stretávam s tým, že ma ľudia neoslovujú menom, ale volajú ma „Dostrimka“.

Mala si už aj žiadosť o ušitie Dostrimky na mieru? Je tu aj takáto možnosť?

Áno, moji zákazníci si z dostupného materiálu môžu vyskladať dostrimku podľa vlastných predstáv. Som rada, keď mi napíšu ich špeciálne požiadavky, pretože spoločnými silami vždy niečo vymyslíme.

Čo je podľa teba najväčšia prekážka v tom, že si ľudia nekupujú výrobky od lokálnych dizajnérov?

Asi cena, tá podľa mňa mnohých ľudí odradí. Nevedia si totižto predstaviť, že za tým stojí mnoho úsilia, práce, zháňania kvalitného materiálu a veeeľa veeeľa času.

Mala si už aj nejaké zahraničné objednávky? Kam najďalej sa dostali Dostrimky?

Áno mala. Balíčky s dostrimkami som najďalej posielala do Nemecka a Anglicka, ale zákazníci mi pravidelne posielajú fotky, kde všade dostrimky vyvetrali. Fotky mi prišli z rôznych kútov sveta. Z Francúzska, Španielska, Grécka, či dokonca z Ameriky a ďalekej Číny.

 

Viac sa o značke Dostrim dozviete na webe alebo facebooku

Zdroj: Dostrim