Mladá študentka dizajnu navrhla štýlový kompostér, ktorý by si chcel mať doma aj ty

Mladá študentka dizajnu navrhla štýlový kompostér, ktorý by si chcel mať doma aj ty

Študentka dizajnu chovala v kuchyni kilo dážďoviek. Vďaka vermikompostéru, ktorý sama navrhla, zredukovala odpad z domácnosti o tretinu.

Keby mal doma kompostér a v ňom aspoň kilo dážďoviek každý, bolo by o tretinu menej biologického odpadu. Ale kto by si už trepal niečo ako toto do kuchyne panelákového bytu?

Zdroj: kompostuj.cz

Možno by sa našiel nejaký fanatický ekohipster, alebo messie, nikto normálny by ale smradľavú kopu hnoja v paletách v byte nechcel. Priemyselná dizajnérka Sofia Horňáková si ale nemyslí, že kompostovanie je len pre hipsterov a ľudí so záhradou, preto v rámci svojej maturitnej práce na Škole dizajnu v Bratislave navrhla štýlový interiérový vermikompostér. Špeciálne kalifornské dážďovky v ňom redukujú biologický odpad z kuchyne a premieňajú ho na výživné hnojivo bez zápachu.

Zdroj: Sofia Horňáková

 

Kompost vďaka dážďovkám nesmrdí, objem odpadu sa zmenší o 30% a výsledkom je hnojivo, vďaka ktorému vyzerajú izbové alebo balkónové rastlinky ako donesené z botanickej záhrady. Kompostovať pritom môžete dokonca aj vaječné škrupiny, servítky či čajové vrecúška. Mäso, zázvor a citrusy však dážďovkám veľmi nechutia.

Zdroj: Sofia Horňáková

Väčšina existujúcich kompostérov je určená na položenie na zem, takže človek sa k nim musí pri používaní skláňať alebo si k nim kľakať ako v kostole. Dizajn Sofie Horňákovej počíta so zavesením na stenu, do výšky, ktorá človeku vyhovuje. Navyše, súčasné plastové kompostéry, vzhľadom na to, že ich účelom je redukovať odpad, paradoxne kvôli použitému materiálu až také ekologické nie sú.

Zdroj: Sofia Horňáková

 

Drevené zas nemajú príliš dlhú životnosť. Prototyp, ktorý vytvorila maturantka na Škole dizajnu, kombinuje drevo a vymeniteľné nehrdzavejúce misky, ktoré môžu byť nahradené keramikou, alebo iným ekologickým materiálom.

 

Funkčný prototyp sa čerstvá absolventka rozhodla darovať jednému bratislavskému komunitnému centru, v ktorom odteraz vznikne aj činorodá komunita kalifornských dážďoviek.

 

 

Zdroj: Sofia Horňáková

Pridať komentár