Mladá Valentína v silnom videu dojíma Slovákov svojim príbehom o anorexii

Mladá Valentína v silnom videu dojíma Slovákov svojim príbehom o anorexii

Až polovica ľudí v tejto krajine nevie, že poruchy príjmu potravy sú smrteľné. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra 2muse. A až tretina ľudí si myslí, že anorexia je len módny výstrelok. A práve na týchto zisteniach je postavený eduktatívny projekt s názvom Chuť žiť, ktorého ambasádorkou sa stala mladá Slovenka.

18-ročná Valentína Sadileková, ktorá bojuje s anorexiou od svojich 8-mich rokov. Slovákom v krátkom videu podáva spoveď o tom, ako anorexia vstúpila do jej života a otvorene hovorí o tom, že jej ostávali len dve možnosti – buď zabojuje alebo to nejak ukončí.

Projekt pozostáva z viacerých častí, napríklad z celoslovenskej edukačnej kampane, ktorá pomôže búrať mýty, z workshopov na školách pod vedením odborníkov, má pomôcť rodičom, kamarátom a blízkym ľuďom odhaliť poruchy príjmu potravy a podať im pomocnú ruku či potrebné kontakty na odborníkov a taktiež pomáhať pacientom s liečbou.

Projekt odštartoval s podporou Ligy za duševné zdravie a reklamnej agentúry Respect APP. Okrem videa je súčasťou projektu komunikácia na sociálnych sieťach a na vlastnom webe.

Valentína momentálne rozbieha s ich pomocou crowdfundingovú kampaň na vyzbieranie zdrojov na jednotlivé aktivity, predovšetkým na workshopy a pomoc najviac ohrozeným skupinám ľudí – mladistvým na školách a športovcom.

V máji a v júni spolu s psychológmi a výživovou odborníčkou a podporou O2 precestovala Slovensko. V 27 mestách obehla 30 škôl, diskutovala s viac ako 1500 žiakmi, takmer stovkou pedagógov a psychológov.