Nad slovenským eko svetom sa blýska. Mladá blogerka oslovila už tisícky ľudí

Nad slovenským eko svetom sa blýska. Mladá blogerka oslovila už tisícky ľudí

Volá sa Natália Pažičká, žije a študuje v Amsterdame a už od malička sa zaujímala o módu – cez modeling, styling, blog alebo štúdium módy a brandingu. Jej pohľad na tento svet sa však za posledných pár rokov veľmi zmenil. Bývalú vášnivú fashion blogerku teraz môžete spoznať vďaka jej Instagramu a Youtube kanálu, pomocou ktorých šíri enviromentálnu osvetu na Slovensku.

Čo v tvojom živote spôsobilo zlom, po ktorom si sa začala venovať enviromentalizmu v tvojom každodennom živote?

Môj záujem o ekológiu začal dokumentom The True Cost pred dvoma rokmi. V škole nám ho púšťali hneď na začiatku, aby sme pochopili, že móda nie je až taká férová a úžasná, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vtedy som sa rozhodla, že úplne prestanem nakupovať vo fast fashion reťazcoch. Od toho momentu sa môj vzťah ku celkovej ekológii vyvíjal celkom prirodzene. Myslím si, že ak človek začne riešiť  jednu oblasť, čoskoro zistí, že všetky problémy v rôznych oblastiach v súvislosti s ekológiou do seba zapadajú.

Ako na to reagovali tvoji followeri na sociálnych sieťach, ktorí boli u teba doposiaľ zvyknutí na úplne iný content? 

Prijali to úplne pozitívne, keďže som na to šla spočiatku pomaly. Doteraz som veľmi prekvapená, že negatívnych odoziev je len veľmi málo. Trvalo mi približne rok, kým som sa definitívne rozhodla,  že sa budem na svojich sociálnych  médiach  na plno venovať tejto problematike, keďže mám pocit, že sa o nej dostatočne nerozpráva. Dostatočne nerozpráva je možno aj slabý výraz, keďže veľa ľuďom je dokonca aj niečo tak podstatné ako recyklácia úplne neznáme. Zem je vo fáze tretieho najväčšieho masového vyhynutia v dejinách a to všetko práve vďaka industrializácií, masovému konzumu a minimálnej recyklácii. Navyše mám pocit, že ľudia sú už unavení z rôznych reklám a propagácií na Instagrame, takže som sa rozhodla byť účtom, ktorý by som chcela sledovať aj ja sama.

V čom všetkom spočíva tvoja cesta za hlbším enviromentálnym vnímaním? 

Moja cesta  bola vždy založená len na mojich pocitoch. Zo dňa na deň som prestala jesť mäso. Zo dňa na deň som prestala podporovať fast fashion reťazce. Moje pocity však boli v značnej miere ovplyvnené príjmom potrebných informácií. Keď sa ku vám dostanú podobné informácie, ako sa za toto obdobie dostávali ku mne (je fajn začať spomínanými dokumentami, ktoré spomínam vo svojom videu),  hneď to s vami pohne. Lebo vidieť na vlastné oči aké hrôzy ľudská rasa spôsobuje je veľmi silné. Jednoducho, odmietam byť súčasťou toho.

V čom konkrétne si sa zmenila, odkedy si spravila rozhodnutie žiť uvedomelo voči prírode? 

Robím všetko čo môžem, aby som po sebe zanechávala čo najmenšiu stopu. Hlavne sa snažím svoje sociálne média používať na správne veci. Ukazovať ľudom informácie, ktoré by možno prehliadli a upozorňovať na hrozby našej konzumnej spoločnosti. Najpodstatnejším bodom však je, že som začala naplno vnímať, čo sa tu deje. Teraz sa už na informácie, ktoré sú nám spotrebiteľom podávané zhora, pozerám kriticky.  Veľmi ma hnevá, že je všetko obalené v ružových obláčikoch, aby sme slepo konzumovali a podporovali tým pozitívny chod ekonomiky. 

Je úplne jedno akej kvality je táto fotka alebo, že nepasuje do môjho “fancy” instagram gridu🙈Táto fotka, tento skutok znamená pre mňa viac ako tisíc slov a dávam ju sem, aby som ani po jej vymazaní nikdy nezabudla, že sa tento moment stal. Môj budúci manžel @tomasthurzo zachránil včielku. Pred časom som mu čítala článok, ako veľmi sú včielky ohrozené a že vždy keď nájdeme niekde nejakú vysílenú treba jej dať vodu s cukrom, aby nabrala energiu a vedela sa vrátiť do úla. Pred desiatimi minútami mi poslal Tomáš z roboty toto (pozrite si všetky slides). Na parapete našiel sedieť toto chúďatko, ktoré nevládalo odletieť. A zachránil ho. @tomasthurzo Asi Ťa už nič neurobí v mojich očiach viac chlapom ako tento skutok❤️A potom mi nehovorte, že sa navzájom neovplyvňujeme a že nevieme spolu zmeniť svet. #everyindividualmatters ❤️Kto vie, možno zajtra zachrániš včielku práve ty. Ak si napr. doma a máš na výber najlepšie je jej dať med alebo klasický biely cukor, z tohto hnedého ju môže bolieť bruško❤️ #love #bee #peace #nature #sustainability

A post shared by Slow Fashion Blogger/Stylist🦄 (@nataliapazicka) on

Na Istagrame často vidieť, ako ľudí inšpiruješ. Stalo sa ti však, že si sa stretla aj s negatívnou odozvou? Ako riešiš takéto situácie?

Ako som už spomínala vyššie, negatívnych rekacií bolo len málo. A ak aj boli, polovicu z nich tvorila konštruktívna kritika, čiže to vlastne neberiem ako niečo negatívne. A ten zvyšok úplne ignorujem. Moja myšlienka je šíriť informácie pre pozitívnu zmenu a ak to niekomu vadí, možno je jeho problém niekde inde ako v mojom videu. 

Momentálne žiješ a študuješ v Amsterdame. V čom sa teda podľa teba líši vnímanie enviromentálnych otázok v Holandsku a u nás? V čom sa Slovensko môže od Holandska naučiť? A prečo túto osvetu šíriš najmä na Slovenku? 

Veľa z vás by si možno myslelo, že Amsterdam ako severská krajina je v oblasti ekológie, recyklácie alebo fast fashion omnoho ďalej ako sme my. Bohužiaľ to tak ani nie je. Čo je však pozitívne, je záujem ľudí niečo zmeniť. Zúčastňujem sa tu rôznych prednášok, či už ohľadom fast fashion alebo environmentálnej udržateľnosti a vidím, že nie som jediná, ktorú to trápi. Vznikajú tu rôzne inšpiratívne firmy či značky, ktorých cieľom je naozaj pomôcť a zmeniť myslenie dnešného spotrebiteľa. No a to je ten dôvod, prečo som sa to rozhodla robiť to na Slovensku a po slovensky. My podobné eventy veľmi neorganizujeme a ak hej, väčšinou o nich širšie publikum a hlavne mladá generácia vôbec nevie. Tak som chcela využit sociálné média na oslovenie práve tejto skupiny ľudí a urobiť tému environmentalistiky niečim bežným.

Často spomínaš aj problematiku fast fashion. Aké riešenie je podľa teba vhodné pre širokú verejnosť? 

Tento problém je veľmi  komplexný. Na jednej strane sú firmy, ktorým ide o najrýchlejší možný zárobok, za čo najnižšiu cenu. Tieto firmy majú veľký vplyv na celkovú ekonomiku. Na druhej strane sú ženy a deti, ktoré riskujú vlastný život, aby sme si mohli kupovať týždenne 5 tričiek za 3 eurá. To úzko súvisí s našou matičkou Zemou, ktorá tým zásadne trpí. Takže moja rada, je nenakupovať bezhlavo len kvôli nízkej sume. Kupujte si oblečenie, ktoré potrebujete a vážte si ho, aby vám vydržalo čo najdlhšie. Ak máte finančne na výber (tričko=cca 25 eur), podporujte značky produkujúce módu, ktorá menej ubližuje prírode výrobou produktov, ktoré sa nerozpadnú po jednom praní. Vytvorila som aj zoznam mojich obľúbených „Slow Fashion“ značiek, ktorým sa môžete inšpirovať.

Máš nejaké obľúbené firmy/značky, ktoré ponúkajú udržateľné a eco-friendly produkty? 

Mojím favoritom v Česku a na Slovensku sú www.prijemneveci.sk , keďže ponúkajú pod jednou (online) strechou takmer všetko pre menej odpadový život a tak isto za veľmi prijateľné sumy. Ak ide o módne značky, tak sú to práve značky spomínané v mojom Slow Fashion liste. Každá je niečim iným špecifická a každá jedna pomáha svojou silou niekde inde.

Kozmetike nemusí byť balená v plaste! @ponio.sk je dôkaz toho, že kozmetika môže byť prídodná, vegan, kvalitná a ešte aj v rozložiteľných obaloch!💪🏻Na pravej strane sa nachádza tuhý šampón, ktorý obsahuje všetko okrem vody, tým pádom nemusí byť v tekutom skupenstve. A tak pekne obišli hlúpy zákon v EU, ktorý hovorí, že každá tekúta kozmetika musí byť v plaste. Tento malý stojí 4,10€ a vydrží Vám toľko ako klasický 200ml šampón. Pecka❤️ Majú aj väčší, ktorý sa oplatí ešte viac. Na ľavej strane vidíte Pazúch a teda prírodný deodorant. Od teraz už len tento. Najintenzívnejšie vonia (iba prírodná parfumácia of course) a úplne mi sadol aj keď som si myslela, že jeho tuho krémová konzistencia mi bude vadiť. Za najlepšiu cenu túto kozmetiku kúpite priamo na ich stránke alebo na stránke @prijemneveci. No nájdete ich aj v predajni @nosene. #noad #just #saving #planet🙏🏻

A post shared by Slow Fashion Blogger/Stylist🦄 (@nataliapazicka) on

Počiatočne si sa enviromentálnym témam venovala na blogu a Instagrame, teraz však svetlo sveta uzrelo aj tvoje nové video na túto tématiku. Ako sa chystáš pokračovať v tejto osvete? Budú ďalšie videá? 

Môj počiatočný plán bol natočiť len jedno jediné video a tým to malo skončiť. No keďže fast fashion a plast nie sú jediné témy, ktoré ma trápia, asi sa nechám nahovoriť aj na ďalšie. Určite sa však nechystám stať youtuberkou a každý týždeň pridávať vlog. Na to, bohužiaľ, nemám čas.

Moje video natáčanie síce nedopadlo podľa predstáv a včera som bola naozaj rozhodnutá, že na to kašlem. Po Vašich správach, že by Vám to video nevadilo pozerať aj keby malo hodinu, som sa rozhodla ešte raz to vyskúšať. Uvedomujem si svoju chybu, že som si nepripravila žiadnu osnovu a tým pádom som dala úplny freestyle a tak to naozaj znelo ako pre televíziu RTVS haha😁Plus dnes ma tak strašne (chystám sa povedať škaredé slovo) NASRALA informácia, že na SR sa údajne chystá expandovať PRIMARK a to ma ešte viac motivovalo💪🏻Nehovorím, že to bude určite fungovať no šťastie praje pripraveným a ja tentokrát budem💪🏻 #natallipa #fashionblogger #blogger #mood #inspiration #sustainability #slowfashion #love

A post shared by Slow Fashion Blogger/Stylist🦄 (@nataliapazicka) on

Čo ťa najviac motivuje v tom, aby si pokračovala v rozširovaní tejto témy? 

Podpora ľudí, ktorí ma sledujú a pocit, že už nie som sama, ktorá má chuť niečo zmeniť. Aj keď hneď dnes alebo zajtra niečo nevyriešime, zobúdzanie kolektívneho povedomia je podľa mňa to najdôležitejšie.

Ako sa okrem Instagramu snažíš šíriť svoje video?

Snažila som sa osloviť rôzne online média ako napríklad vás. So šírením mi však veľmi pomohli skvelá Naty Kerny, ktorá sa tiež zaoberá podobnou tématikou a tiež Martina Horňáková, ktorá sa rozhodla toto video podporiť zdieľaním. Chcela som, aby to videlo čo najviac ľudí a práve ony mi v tom veľmi pomohli, takže by som sa im touto cestou chcela poďakovať.

Dnes 18:00🙏🏻 #everyindividualmatters

A post shared by Slow Fashion Blogger/Stylist🦄 (@nataliapazicka) on