Najkrajšie knižnice Európy, ktoré by si mal navštíviť

Najkrajšie knižnice Európy, ktoré by si mal navštíviť

Architekti pre knižnice, ako centrá múdrosti a vzdelanosti, vždy navrhovali veľkolepé stavby. Fotograf Thibaud Poirier sa rozhodol, že precestuje Európu, aby zachytil krásu tých najpôsobivejších.

Výsledkom jeho práce je kolekcia fotografií, ktorá ti ukáže interiéry knižníc z Francúzska, Nemecka či Holandska. Nájdeš medzi nimi predovšetkým knižnice z minulých storočí, ale aj niekoľko novostavieb z tohto tisícročia.

Bibliothèque de la Sorbonne, Salle Jacqueline de Romilly, Paríž, 1897

Fotograf sa snažil zachytiť architektonickú krásu a zároveň rôznorodosť, s akou k návrhu knižníc architekti pristupovali. Knižnice preto snímal iba vtedy, keď boli zavreté a teda ľudoprázdne, aby sa mohol čo najlepšie zamerať na ich štruktúru a usporiadanie. „Výber týchto knižníc, ktoré pokrývajú priestor, čas, štýl a kultúry, bol starostlivo vybraný pre ich jedinečnú atmosféru a architektonický prínos každej z nich,“ uvádza sa v popise foto projektu. Dosiaľ sa v jeho zbierke nachádza 25 európskych knižníc.

Biblioteca Joanina, Coimbra, 1728

Bibliothèque de l’Hotel de Ville de Paris, Paríž, 1890

Bibliothèque Nationale de France, Salle Labrouste, Paríž, 1868

Bibliothèque Sainte-Geneviève, Paríž, 1850

Grimm Zentrum Library, Berlín, 2009

Palàcio Nacional de Mafra, Mafra, 1755

Biblioteca Casanatense, Rím, 1701

Stadtbibliothek, Stuttgart, 2011

The Rijksmuseum Library, Amsterdam, 1885

Trinity College Library, Dublin, 1732

Autor Thibaud Poirier je fotografom na voľnej nohe, ktorý väčšinu života strávil spoznávaním iných kultúr od Buenos Aires, cez Montrealu až po Tokio. Momentálne žije v Paríži. Viac záberov fotografa nájdeš na jeho webeinstagrame.
Zdroj: thisiscolossal, thibaudpoirier

Pridať komentár