Objavuje príbehy zabudnutých budov na Slovensku. Vznikol z toho netradičný cestopis

Objavuje príbehy zabudnutých budov na Slovensku. Vznikol z toho netradičný cestopis

Kniha Prevádzači je autorským dielom Slováka Juraja Floreka, ktorá v sebe spája netradičný cestopis so záujmom o „odchádzajúcu“ architektúru na Slovensku. Zaujme ťa autentickým textom a kvalitnými fotografiami. A čo je potrebné dodať, je to historicky prvá publikácia o fenoméne Urban Exploration (Urbex) na Slovensku.

Tak postupne. Kto sú to „urbexeri“? Sú to ľudia, ktorí trávia najprv hodiny prehrabávaním sa v mapách a článkoch, aby sa dopátrali ku konkrétnej zabudnutej lokalite a uvedomili si to, či je vôbec pre nich zaujímavá. Dôležité je povedať, že „správni prieskumníci“ nerobia žiadne intervencie do priestorov, nič z neho neodnášajú, pretože na tieto miesta chodia primárne za estetikou a zážitkom.

Čo je Urban Exploration?

Skrátene urbex a je akýmsi prienikom medzi archeológiou, fotografovaním interiérov nevyužívanej architektúry a adrenalínovým športom. Jeho nadšenci najradšej skúmajú katakomby, staré budovy, kanalizácie, staré továrne, strechy, kostoly, nemocnice a podobne. Veľakrát je ich cieľom dostať sa aj na neprístupné miesta alebo zákonom zakázané miesta, kde si často zhotovujú fotografie a videá, ktoré následne zverejňujú na internete.

A ako to celé vzniklo? Juraj počas dvoch rokov chodil na opustené miesta, fotil ich a zbieral množstvo materiálu, ktoré „pretavil“ do svojej publikácie Prevádzači. Tú tvorí 23 kapitol na 300 stranách a 200 fotografií miest, o ktorých veľa Slovákov ani nevie, že existujú.

Autor knihu krstil nedávno v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky. Jej vzniku predchádzala startlabová kampaň, do ktorej sa zapojilo 135 prispievateľov a projekt získal 5 404 eur na realizáciu.

Prevádzači majú ambíciu zaujať adrenalínovými fotografiami z najbizarnejších lokalít Slovenska, ale aj textom od Juraja Floreka, ktorý sa v publikácii vyrovnáva so súčasnou post-industriálnom situáciou. Text môže ľuďom priponínať akýsi denník.

 

„Žijeme v dobe ľahko dostupných zrkadloviek a veľkokapacitných SD-kariet a tak fotografických kníh o Urban Exploringu s minimom textu existujú stovky. Najznámejšie a najuznávanejšie knihy o Urbexe ale ukazujú, že dobrú knihu o Urban Exploringu nerobia krásne fotky ale hlavne dobrodružný a autentický text,” vysvetľuje na stránke Startlab autor.

Jakub tiež hovorí, že pri objavovaní je dobré, keď človek v každom regióne stretne niekoho, kto v danej lokalite pozná každú jednu dieru v chodníku a prevedie ho nepoznanými lokalitami. Vďaka svojej kamarátskej povahe Juraj postupne navštevoval ľudí – prevádzačov, ktorí ha previedli najbizarnejšími lokalitami svojho regiónu, alebo sa s ním podujali preskúmať nejaký nový.

Zdroj: Startlab.sk