Patrick Zachar: Vždy sa nájde niekto, kto spraví niečo nové

Patrick Zachar: Vždy sa nájde niekto, kto spraví niečo nové

Medzi top slovenskými dizajnérmi sa ocitol aj Patrick Zachar. Tento mladý talentovaný chalan študuje grafickú komunikáciu na Norwich University of the Arts vo Veľkej Británií a má za sebou množstvo skvelých prác.

 

Ahoj Patrick, čo hovoríš na svoje umiestnenie v rebríčku Pile of Pixels?

Ahoj, umiestnenie určite potešilo a hlavne motivovalo, keďže som vôbec netušil, že takýto list vôbec existuje.

 

Portfolio 2015a

 

Ako si sa k dizajnu vlastne dostal?

K dizajnu ako takému som sa dostal asi ako 13-ročný v čase, keď bežali diskusné fóra. Práve na jednom nemenovanom fóre bola hodnosť „Designer“, ktorú vtedy mala len veľmi malá časť “vyvolených” ľudí, no a ja som chcel byť strašne medzi nimi. Jednému z nich som napísal ako na to a na druhý deň som už brázdil internet a hľadal rôzne tutoriály.

 

Aká je tvoja špecializácia? Čomu sa venuješ najradšej?

Špecializujem sa hlavne na užívateľské prostredia a teda design webových a mobilných aplikácií, ktoré potom pomocou kódu dávam do pohybu. Najradšej mám práve tú interaktivitu medzi mnou a používateľom v momente, kedy danú web stránku alebo aplikáciu dokončím a spustím.

 

Portfolio 2015b

Aké je štúdium grafického dizajnu na Norwich University of the Arts a prečo si sa rozhodol ísť študovať práve tam?

Štúdium je primárne zamerané na svet po škole a teda sa snaží simulovať každodennú prácu v ozajstnom grafickom štúdiu. Pripravuje nás na striktné deadliny, na prácu s klientmi a prácu v skupinách. Celý deň máme po ruke profesorov, ktorí vždy radi poradia, profesori sú po väčšine grafici na voľnej nohe, takže ich „input“ je vždy veľmi platný.

Ešte pred tým, ako som si išiel Norwich pozrieť prvýkrát, som o škole počul iba dobré veci, po pravde mi ale veľmi učarovalo mesto samotné, ktoré doslova kypí históriou a krásnou architektúrou. Keďže som vedel, že škola je k tomu dobrá, bol to veľmi ľahký výber, ktorý som ešte ani raz neoľutoval.

 

Čo by si poradil Slovákom, ktorí by chceli ísť študovať dizajn do UK?

Určite do toho treba ísť, to množstvo kontaktov a skúseností, ktoré počas štúdia nadobudnete, je na nezaplatenie.

 

Aké sú tvoje plány po škole?

Mojím snom je otvoriť si vlastné štúdio práve v Norwichi alebo v Prahe. Určite by som zatiaľ ale rád zostal na voľnej nohe a pokračoval v tom, čo robím aj po škole, no myslím si, že čas sám ukáže, čo sa vlastne bude diať.

 

Rebrand AndroidPortal.sk

 

Máš nejaké profesionálne vzory?

Profesionálny vzor asi Stefan Sagmeister, ktorý je taký aktuálny velikán grafického dizajnu. V dnešnej dobe a hlavne pri dizajne, je ale ťažko hľadať si vzor, talentov je strašne veľa a vždy sa nájde niekto, kto spraví niečo nové a naštartuje ten nový trend, od ktorého sa potom každý raz za čas odráža, pokým nepríde zase niekto nový a naštartuje ďalší trend.

 

Memories

 

Tvoj tip na skvelú knihu z oblasti dizajnu?

Určite odporúčam Made You Look práve od Stefana Segmeistera, kde opisuje svoj workflow a kreatívny pohľad na svet.

 

 

Patrickové práce najdeš tu.