Peter Nemčok: WordPress bola láska na prvý pohľad.

Peter Nemčok: WordPress bola láska na prvý pohľad.

Nie je veľa ľudí, z ktorých mám taký pocit dobra ako z Peťa. Je na ňom vidno, že veci, ktoré robí často zadarmo pre druhých ho naozaj bavia a nie je vedený iba peniazmi. Povedzte sami. Peter Nemčok prekladá WordPress do slovenčiny, prednáša o WordPress a založil komunitný portál WordPress Slovensko, ktorý pomáha každému, kto ma záujem pracovať s WordPressom. Organizuje WordPress meetupy v Bratislave a v neposlednej rade organizuje WordCamp Slovensko. Pracuje ako hovorí v slobodnej firme Webikon.

peter_n

Ahoj Peti. Vždy si chcel robiť weby?

No študoval som technickú školu (FEI STU), ale nijako špeciálne som sa o weby nezaujímal. Zaujímali ma asi tak, ako každého z IT sektoru. V podstate ani nie som programátor.

Načo si sa teda zameriaval?

Už počas štúdia som vedel, že elektroniku nechcem robiť. Vždy ma bavilo veci rozbiehať, dávať ľudí dokopy a koordinovať aktivity. Počas školy som robil som admina pre jeden neziskový projekt. Po škole som pracoval už priamo v IT ako obchoďák. Neskôr na rôznych technických, či manažérkych pozíciách v Soitrone a až posledné 3-4 roky sa naplno venujem WordPress.

Kedy si sa prvý krát stretol s WordPressom?

Ku WordPressu som sa dostal pomerne náhodou. Asi pred 7 rokmi mi ho odporučil kamarát, a tak som si na ňom urobil blog. Začal som sa s ním hrať, bol pre mňa skôr koníček a láska na prvý pohľad. Najskôr som spravil len sebe blog.

Zaujímavé. A o čom bol ten tvoj blog?

Písal som tam o WordPresse a tak celkovo o mne. Mal som ho asi iba pol roka, potom som ho zmazal, lebo som na písanie článkov nemal čas. Ale začal som robiť prvé weby na WordPresse. Zhodou okolností práve pre toho kamaráta, ktorý ma ku WordPressu priviedol.

IMG_3213-1024x768

Čo ťa podnietilo pre založenie WordPress komunity?

Keď som začal pracovať s WordPressom, na Slovensko s ním robilo len niekoľko sto ľudí. Nebolo to ani o vytvorení nejakej komunity, ale hľadaní ľudí. Chcel som sa podeliť o vášeň ku WordPressu a urobiť niečo aj pre druhých. Mňa bavil prekladať WP do slovenčiny. Keď sme ho mali, tak sme ho mohli dať k dispozícii aj ostatným. Potom som narazil na chalanov, s ktorými sme začali ťahať WP komunitu na Slovensku a neskôr sme založili aj Webikon.

Aké sú podľa teba obmedzenia WordPressu, čo by si zmenil?

Na WordPresse by som asi nerobil veľké špecializované riešenia. Asi by to šlo ale nebolo by to najefektívnejšie. Na WordPresse je stále veľa vecí, čo sa dá meniť, a to je super. Super je aj to, že sú dostpné automatické bezpečnostné aktualizácie WordPressu. No teraz musia prísť na rad automatické bezpečnostné aktualizácie modulov, keďže neaktualizované moduly sú najväčšia bezpečnostná hrozba WP webov. A je potrebné uľahčiť prácu ľudom, aby sa nemuseli o takéto veci starať.

wordcamp-logo-2015-BA-1024x505

Túto sobotu 18.04. začína WordCamp Slovensko 2015, akú predpokladáš účasť?

Teraz je registrovaných okolo 200 ľudí. Kapacitu máme ešte možno na 50 ďalších. Predchádzajúci rok bolo asi 170 predtým rok 140 ľudí. Tak ako rastie WP komunita, tak sa zvyšuje aj počet ľudí na WordCampoch.

Vieš, podiel webov na svete, ktoré sú na WordPresse je skoro 24%. Podiel webov na Slovensku je  12 – 13 % a stále rastie. Je fajn, že sa na Slovensku sledujú svetové trendy. Počítam, že o dva tri roky by sme sa mohli dostať na rovnakú úroveň. Čo je super, lebo to znamená, že má WordPress na Slovensku peknú budúcnosť.

Takto nejak vyzeral WC SK 2014
Takto nejak vyzeral WC SK 2014

Robíš toho neskutočne veľa pre WordPress komunitu, ale čo ďalej?

Určite by som rád aktívne zapojil do komunity viac ľudí. Aktívnych ľudí je málo, asi do desať. Aktivít máme v pláne veľa, no k tomu aby sme ich stíhali, by bolo treba oveľa viac ľudí.

Tento rok bude na WordCampe Contribution day, ktorý sa tomu bude venovať. Aby to celé nestálo na pár ľuďoch. Aby narastal podiel ľudí, ktorí tvoria a prispievajú do komunity.

S čím by mali ľudia podľa teba začať, ak chcú pracovať s WordPressom?

V podstate je jedno čo urobia. Podstatné je začať s tým pracovať, pozrieť nejaké návody ale hlavne s ním pracovať. Dá sa ísť na školenie, ale aj to školenie je len dobrý začiatok. To je práve zaujímavé na WordPresse, že sa s ním dá veľa tvoriť. O tom práve budem hovoriť na WordCampe :). 

7_poradatele_WordCamp_SK-1024x682

Ak chce niekto začať prispievať do WP komunity, ako by to mohol urobiť?

Ideálne je prísť na Contribution day, tam začneme na tom pracovať. Dobré je pozrieť si make.wordpress.org alebo sa ozvať na WP.sk, možností je veľmi naozaj veľa.

Ešte sú posledné miesta, ešte aj VIP budú, ale budú možnosti ako sa zapojiť. Budeme radi ak uvidíme čím viac ľudí.

No dobre, už ťa nebudem zaťažovať. Posledná otázka. Čo si preložil naposledy?
Teraz práve dokončujeme preklad WordPress 4.2, ktorý by mal vyjsť asi o týždeň.

Ďakujem Peťovi zato, že si na mňa urobil čas, a zodpovedal mi moje otázky.
Ak máte záujem sledovať Peťa na Twitteri, tak @PeterNemcok.