Peter Očenáš: „Ak to človek s dizajnom myslí vážne, musí rátať s tým, že je to beh na dlhú trať.“

Peter Očenáš: „Ak to človek s dizajnom myslí vážne, musí rátať s tým, že je to beh na dlhú trať.“

Peter Očenáš je svetlý príklad toho, že aj bez formálneho vzdelania v oblasti dizajnu sa dá v tomto obore uchytiť. O tom ako sa mu to podarilo a ako vyzerala jeho cesta k tejto profesií nám porozprával v rozhovore. Mimo svojej dizajnérskej dráhy je aj zakladateľom úspešnej facebookovej skupiny DizajnériSK, ktorej sme sa už však venovali v samostatnom článku. A teraz naspäť k rozhovoru.

 

10-Z-nasho-dvora

 

Ahoj Peter, aká je tvoja špecializácia? Čomu sa venuješ najradšej a najčastejšie?

S grafickým dizajnom som začínal pri „sign-makingu“ a printoch ale postupne som sa preorientoval na digitál, na ktorý sa v súčasnej dobe sústreďujem. Najradšej sa venujem webdizajnu, webstránky sú proste to, čo ma baví. Je jedno či ide o „single page“ promo stránku alebo portál pre rádio. Určite by som sa rád dostal aj k nejakým aplikáciám a mobilným veciam, no zatiaľ som veľmi nemal šťastie na podobné projekty.

Študoval si grafický dizajn a web dizajn alebo si samouk?

Dizajn ani nič podobné som nikdy neštudoval, originál som vyštudovaný bankár, keďže som študoval bankovníctvo na Obchodnej Akadémi v BB. Dostal som sa k tomu viac menej náhodou, keď sme ešte na strednej škole so spolužiakom skúšali vyrábať obaly na CD-čka s filmami. :-) Vtedy som sa prvý krát stretol s Corelom (už si ani nepamätám, aká verzia to bola) a neskôr som sa dostal už aj k balíku Adobe a iným programom.

 

sov2

 

Ako si získal potrebne vedomosti ako samouk? Knihy, tutoriály? Pokus-omyl? :)

Keďže ja som typ človeka, ktorému veľmi učenie z knižiek nikdy nevoňalo, zo začiatku som sa učil tak, že som nazeral poza chrbát kamošom, ktorý už pracovať v grafických programoch vedeli, neskôr to už bol väčšinou systém pokus-omyl. Okrem toho som mal zo začiatku šťastie v tom, že som mal okolo seba vždy ľudí, ktorí boli pokročilejší, takže keď som potreboval s niečim poradiť, mal som sa na koho obrátiť.

Pamätáš si ešte na svoju prvú zákazku? :)

Hmmm… ak mám pravdu povedať, nie som si celkom istý :-) Keďže som začínal v agentúre, boli to klasické agentúrne zadania, čo sa týka nejakého freelancu alebo bokovky, myslím, že to bolo vytvorenie loga a identity pre projekt predaja doma vypestovaných a z dvora predávaných potravín „Z nášho dvora“. Zhodou okolností, keďže tvorba loga nie je moja špecialita, toto je asi doteraz moje najpodarenejšie logo :-). Následne projekt síce nabral trošku nešťastný spád a dosť ďalších vecí, ktoré sa tam mohli spraviť sa zrušilo, ale veľa mi ten projekt dal a veľa som sa naučil, hlavne o všetkých veciach okolo samotného tvorivého procesu, ktoré s ním súvisia.

 

mitsubishi detail

 

Aký by bol tvoj vysnívaný projekt?

Nie som veľký „snílek“, skôr realista, takže vyslovene vysnívaný projekt nemám. Ale určite by šlo o prácu pre nejakú veľkú svetovú agentúru alebo svetovú značku, niečo komplexné, kde by som mal dostatok času aj kreatívnej voľnosti, aby som si ten projekt mohol urobiť podľa svojich predstáv a k vlastnej spokojnosti. Keďže som dosť športovo založený, určite by ma bavila práca povedzme pre značku ako Nike, Puma, Adidas, prípadne niečo z automobilového priemyslu.

Nejakú dobu si strávil aj v Írsku. Získal si tam nejaké profesionálne skúsenosti?

Áno, v írsku som žil a pracoval 4 roky. V podstate som tam začínal s dizajnom ako takým a s agentúrnou reklamnou činnosťou. Nebolo to ešte to, čo robím teraz, boli to „sign-makingové“ agentúry (vyrábali sme vonkajšie reklamy, polepy, veľkoplošné printy, neónové osvetlenia, sieťotlač a pod.) Bola to skvelá škola, pretože som mal možnosť nahliadnuť do každého kroku výroby, od zadania od klienta až po finalizáciu, umiestnenie a „slávnostné rozsvietenie“ :-) Takže, ak ma raz prestane baviť online, mám dosť skúseností na to, aby som si mohol založiť vlastnú sign-makingovú agentúru :-)

 

BoI

 

Boli začiatky tvojej práce ako freelancera ťažké?

Jasné, freelance nie je žiadna sranda. Ja som mal to šťastie, že som sa dostal do agentúry v BB a v podstate som sa tam všetko naučil, keďže predtým som sa s dizajnovaním webov nikdy nestretol. Neskôr, keď som odtiaľ odišiel, tak som fungoval zhruba rok a pol ako freelancer z domu, ale bol problém so zháňaním projektov, keďže ja nie som veľmi obchodnícky typ. Nakoniec som sa presunul do Bratislavy, kde robím v agentúre a sem tam ešte „zbuchnem“ aj nejaký vlastný projekt. Ale v podstate asi nie som typický freelancer.

Na čo si zatiaľ najviac hrdý?

Hmm, toto je ťažká otázka. Neviem, či sa dá povedať, že by som bol na niektorý projekt vyslovene hrdý. Každý mi niečo dal, niečo nové naučil. Myslím, že najviac hrdý som zatiaľ asi na to, že som sa vôbec v tomto obore uchytil bez toho, aby som to študoval alebo mal nejakú rozsiahlu prax. A verím, že projekt, na ktorý budem naozaj hrdý a ktorým sa budem chváliť vždy a všade ešte len príde :-).

 

akciomat

 

Máš nejaké profesionálne vzory?

Vzor ako taký nemám, nesledujem nejako podrobne žiadnych svetových dizajnérov, skôr by som povedal, že sledujem práce niektorých väčších svetových agentúr (ako napr. Mayer McCann Erickson, alebo Huge) plus sa mi veľmi páčia veci, ktoré robia Poľskí dizajnéri, tam je naozaj veľa talentov a kreatívne nadaných ľudí. Na Slovensku sa mi páči napr. Michal Truban, (aj keď to nie je práve z dizajnérskeho súdka) – ako sa mu podarilo vybudovať kvalitnú stabilnú firmu naozaj svetového formátu. Ukázal, že sa to aj u nás dá, keď sa chce.

Tvoj tip pre začínajúcich dizajnérov?

Určite by som odporučil snažiť sa dostať do niektorej zabehnutej veľkej agentúry, tam sa človek naozaj veľa naučí a mne osobne najviac dalo to, že sme sa mohli učiť navzájom jeden od druhého. Knižky a tutoriály sú super, ale osobný kontakt a feedback nenahradia. Ak by sa to nepodarilo, tak určite doma skúšať a skúšať a skúšať, začať aj s malými projektmi, ktoré možno vyzerajú aj „beznádejne“, ale veľa ťa naučia. Ak to človek s dizajnom myslí vážne, musí rátať s tým, že je to beh na dlhú trať. (A dnes som čítal fajn blog o tom, prečo nepracovať zadarmo, takže to by som určite tiež odporučil – na začiatok si samozrejme nikto nemôže dovoliť nahodiť ceny ako veľké agentúry ale robiť niečo zadarmo a za pekné slovo je zle).

 

mitsubishi HP

 

Čomu sa rád venuješ, keď nepracuješ?

Odmalička aktívne športujem, už dlhé roky hrávam futbal – či už klasický „veľký“ alebo aj miniligu na malom ihrisku. Okrem toho rekreačne asi všetky druhy športov, či už tenis, bicyklovanie, plávanie. Rád cestujem (aj keď teraz k tomu nemám až toľko príležitostí), trochu sa venujem aj fotografii a veľmi rád si prečítam dobrú knihu. A ešte som filmový a seriálový maniak, počas roka mám rozpozeraných asi 20 – 30 rôznych seriálov :-).