Postav dom, zasaď strom. Alebo radšej presne naopak?

Postav dom, zasaď strom. Alebo radšej presne naopak?

Často narážame na skutočne netradičnú architektúru. Keď je v symbióze s prírodou, výsledok je magický. Pokiaľ je však príroda priamou súčasťou architektúry je to úplne iný level. Tu je zopár skvelých príkladov toho, keď sa spoja dom a strom.

Tree in the House – Kazachstan

Tento dom sa nachádza v horských lesoch Almaty v Kazachstane. Architektom je Aibek Almasov. Tento dom bol navrhnutý ako spirituálne miesto oddychu. Je to cylindrický, štvorposchodový a kompletne sklenený priestor, ktorého centrom je živý strom. Projekt má za cieľ poukázať na alternatívu k uponáhľanému životu v meste.

Zdroj: A.Masow Design Studio

The The House – Čína

Dom bol skonštruovaný zo zbytkových častí pôvodného skladu, ktorému spadla strecha. Priestor bol veľmi stiesnený a tak potrebovali nájsť riešenie pre strom, ktorý tam rástol. Dizajn sa snaží stelesniť harmóniu skrz integráciu uzavretého a otvoreného priestoru, logickej konštrukcie a iných komplikovaných riešení.

Zdroj: architizer.com

Reštaurácia Kook Olgiata – Rím

Štúdio Noses v talianskej reštaurácii vymyslelo skvelý spôsob, ako zakomponovať starý strom, ktorý sa ihneď stal dominantou celého priestoru. Potvrdzuje sa, že nie je vždy riešením to jednoducho vyrúbať a postaviť na prázdnej ploche. Stačí sa posnažiť a vo výsledku je to jedna z najkrajších častí celého priestoru.

Zdroj: noses.it

Lakeview residencia – USA

V tomto projekte sa snúbi potreba svetla pre presvetlenie priestoru a rovnako aj zachovanie súkromia majiteľov v Austine v USA. Za týmto architektonickým návrhom sú ľudia z Alterstudio Architecture. 

Zdroj: Alterstudio Architecture
Zdroj: archdaily, mymodernmet, noses

Pridať komentár