Projekt Čierne diery vytvoril ďalšiu dizajnovanú mapu technických pamiatok

Projekt Čierne diery vytvoril ďalšiu dizajnovanú mapu technických pamiatok

Už tri roky cestujú po Slovensku a pomáhajú priemyselným pamiatkam. Podarilo sa im vytvoriť komunitu tisícov čitateľov. Teraz vydávajú mapu Prešova so 46 objektmi, za ktorú sú najviac vďační samotným Prešovčanom. Všetok zisk z predaja venujú na ďalšiu pomoc pamiatkam.

Zdroj: Startlab.sk

O projekte

Sú ich desiatky, sú neznáme a ďalšie generácie ich možno už neuvidia. Chátrajú, niekedy chránené zákonom, niekedy nie. Často o nich nikde nie je ani zmienka. Hovoríme im čierne diery. Slovensko je krajinou zabudnutých priemyselných pamiatok. V cestovateľských brožúrach ukazujeme svoje hrady, kaštiele, vily, ale skutočné pomníky technologického pokroku zostávajú na okraji záujmu.

„Ako nadšenci cestujeme vo voľnom čase po Slovensku a dokumentujeme priemyselné dedičstvo a rôzne zabudnuté miesta. Tvoríme články pre tisíce čitateľov. Tvoríme umelecké grafiky. Tvoríme mapy. Po úspešných mapách Bratislavy a Trnavy teraz prichádza mapa Prešova so 46 objektmi, slovensko-anglickými popismi a GPS súradnicami. O vznik mapy sa najviac zaslúžili sami Prešovčania – združenie Ta Take Town a odborníci na pamiatkovú ochranu.“ uvádzajú autori projektu.

Grafiky Prešova vytlačené na risografickej tlačiarni Risomat:

Zdroj: Ondrej Gavalda
Zdroj: Ondrej Gavalda

Autorom dizajnu mapy je Ondrej Gavalda
Mapu vytvorili: Čierne diery a Ta Take Town
Na tvorbe textov sa podieľali: Kristína Šebejová, Slavo Capek, Slávka Hudáková, Darina Petranská, Marek Duchoň, Patrik Derfiňák, Ľubor Suchý, Archív Krajského pamiatkového úradu Prešov
Podkladové fotografie: Peter Jurčo
Jazyková úprava: Ľubica Schmarcová
Preklad do anglického jazyka: Daniel Feranec

Mapa Bratislavy, Trnavy a 60-stranový časopis:

Zdroj: startlab.sk

Pridať komentár