Risomat: Jedinečná tlač z Japonska, ktorú využívajú aj slovenskí umelci

Risomat: Jedinečná tlač z Japonska, ktorú využívajú aj slovenskí umelci

Výnimočnú tlač z Risomatu spoznáš na prvý pohľad. Je totiž úplne odlišná od všetkých, ktoré poznáš. Tlačia na ňom zväčša umelci a dizajnéri, práve pre jeho jedinečný rukopis.

Risograf je tlačiarenský systém, ktorý pochádza z Japonska. Ako si sa už dočítal, na Slovensku máme len jeden funkčný exemplár a volá sa Risomat. Táto tlač je založená na skladaní obrazu z výrazných priamych farieb. Čiže na ňom nie je možné vytvoriť odtieň miešaním farby v stroji, ale tým, že sa farby navzájom prekryjú.

Pri Risomate platí – chyba dotvára dielo. Risomat tlačí nepresne, ale to je práve jedna z jeho pozitívnych vlastností. Vďaka tomu si môžeš byť istý, že každé vytlačené dielo je originál. Risomat využíva podobnú technológiu, aká sa používa pri sieťotlači.

Risomat Print Guide #risomat #risography #printguide #colorchart

A post shared by Risomat (@risomat.sk) on

Risomat je najväčší ekológ v hre

Tlačí totiž s farbami, ktoré sú vyrobené zo sójového oleja, vody a pigmentu. Okrem toho má matricu z banánových šupiek a spotrebuje minimálne množstvo energie. Pri tlači nevzniká takmer žiaden odpad a ak sa použije recyklovaný papier, dosiahne sa plne ekologický zážitok.

Najčastejšie nájdeš techniku Risomatu na grafikách od Čiernych dier, spolupracujú s ním však aj rôzni slovenskí umelci ako Maťátko alebo Miroslav Beňák. Ak by sa ti táto výnimočná tlač zapáčila a chceš si skrášliť stenu, už túto sobotu budeš mať možnosť zakúpiť si nejakú tú grafiku v stánku Čiernych dier na Dobrom trhu.

Viac si môžeš o Risomate prečítať na ich webe, prípadne facebooku.

Zdroj: risomat.sk