RTVS už nebude nikdy ako predtým. Prečo Václav Mika zrejme končí na poste riaditeľa?

RTVS už nebude nikdy ako predtým. Prečo Václav Mika zrejme končí na poste riaditeľa?

Asi každý, kto za posledné obdobie zapol našu verejno-právnu televíziu, či rozhlas pocítil, že kvalita obsahu išla prudko nahor a zo zastaraného a skostnateného média, sa stalo niečo svieže, moderné a progresívne. Avšak cestu, ktorú zvolil súčasný riaditeľ Václav Mika zrejme naberie čoskoro úplne iný smer.

Za všetko môže voľba nového šéfa RTVS, okolo ktorej je v posledných dňoch veľmi horúco. Niet sa čomu diviť. Kedže je verejno-právna televízia a rozhlas v rukách štátu, politický rozmer nechýba ani pri voľbe riaditeľa. Už teraz je viac než pravdepodobné, že Václav Mika svoju pozíciu opätovne neobsadí, kedže jeho vystupovanie, či narábanie s RTVS akosi „nereže“ vládnucim stranám, hlavne SNS a SMER-u na čele s našim premiérom.

Zdroj: Facebook

Jeden z hlavných dôvodov nespokojnosti našej vlády so súčasným riaditeľom RTVS bol ten, že RTVS údajne nie je dostatočne verejno-právna. Ako na to prišli, nevedno, ale to momentálne nie je podstatné.

Sám Mika však v rozhovore, v máji tohto roka pre aktuality.sk priznal, že zo strany vlády necíti vôbec žiadnu podporu. Podporou je mu jedine verejnosť, ktorá jeho pôsobenie vníma veľmi pozitívne. No nie je práve podpora verejnosti to, o čo by sa aj naši politici mali opierať? Veď aj tí sú na svojich pozíciách, len vďaka podpory verejnosti.

Zdroj: youtube.com

Prekvapilo nás však vyjadrenie ministra kultúry M. Maďariča (SMER-SD), ktorý na otázku, kto by bol pre neho najlepším kandidátom na post šéfa RTVS, pre médiá odpovedal: „Pre Václava Miku okrem jeho prezentácie hovoria aj výsledky. Preto je moja podpora jeho, lebo je tam nejaká reálna situácia, ktorú viem zhodnotiť.“

Vyzerá to tak, že pán Mika, leží v žalúdku naozaj len pár ľudom na čele s predsedom parlamentu a premiérom, ktorí budú robiť zrejme všetko preto, aby „dosadili“ na túto pozíciu kohokoľvek iného. Tým samozrejme nehovoríme, že nikto iný si tento post nezaslúži, ale nechápeme, prečo ničiť niečo, o čo sa pán Mika snažil posledných 5 rokov.

Medzi horúcimi kandidátmi na nový post riaditeľa RTVS je určite aj Michal Ruttkay, ktorí momentálne pôsobí na pozícii generálneho riaditeľa reklamnej agentúry Creo/Young&Rubicam a Jaroslav Rezník, súčasný šéf TASR. Vyzerá, že Strany SNS a SMER podporia práve druhého menovaného.

Ešte podotkneme, že pán Ruttkay prišiel, ako to nazvali iné médiá, s priam revolučným plánom, ako zmeniť RTVS, no nemyslíme si, že ak do programovej štruktúry zaradí napríklad našich youtuberov, pozdvihne to úroveň verejno-právneho média. Toto je však len zlomok z „mega-plánov“, s ktorými prišli ostatní kandidáti, no chceli sme len poznamenať, že žiadna revolúcia nie je vôbec potrebná.

RTVS momentálne podľa nás teda nepotrebuje až tak zmenu, skôr pokračovať už v nastavených plánoch a len sa trpezlivo krok po kroku posúvať vpred.

Keby bola voľba šéfa RTVS v kompetenciach verejnosti, zrejme by pán Mika bez problémov obhájil svoju pozíciu, ale bohužial, rozhodne o tom niekto, kto s fungovaním médií, nemá ani z ďaleka také skúsenosti, aké by boli potrebné.

Zdroj: RTVS

Každopádne Václav Mika dokázal počas svojho pôsobenie na čele tejto inštitúcie veľmi veľa, vďaka čomu z nej spravil progresívne médium, ktoré robí našej krajine skvelú vizitku a my mu za to ďakujeme.

EDIT: Podľa aktuálnych správ, do druhého kola postúpil Jaroslav Rezník s počtom hlasov 73 (na výhru bolo potrebných 74) a Václav Mika s počtom hlasov 53. Je viac než pravdepodobné, že novým šéfom bude práve Rezník, ktorého podorili strany SMER-SD a SNS. Michal Ruttkay dostal len 5 hlasov a Zuzana Ťapáková 1 hlas. Za zvyšných kandidátov nehlasoval nikto. Druhé kolo bude už o týždeň.

 

Pridať komentár