Sedem smrteľných hriechov freelancingu, ktorým by si sa mal za každú cenu vyhnúť

Sedem smrteľných hriechov freelancingu, ktorým by si sa mal za každú cenu vyhnúť

Akých je sedem smrteľných hriechov freelancingu? Vlastne, existuje ich omnoho viac. No bez ohľadu na to, koľko z nich sa objavuje v našej dennej rutine, musíme si uvedomiť, že vždy je tu miesto pre zlepšenie. No z celého balíka sme vybrali týchto sedem.

 

Kaboom pics

Nebudeš negatívne súdiť a kritizovať ostatných

Kým si plný kritizovania práce iných ľudí a pochybovania o ich schopnostiach, zamysli sa – nepoznáš celý príbeh v pozadí. Ich web nemusel byť „dobrý“ pretože sa išli zodrať na nejakom inom projekte aby mohli zaplatiť účty. Ich posledný projekt nemusí byť dychberúci, pretože klient mal toľko kecov do finálnej podoby, že z toho vytrhol dušu.

Skutočným dôvodom môže byť to, že si sám neistý. Bojíš sa ostatných. Alebo čo je horšie, máš také sebavedomie, že si myslíš, že si lepší ako všetci ostatný. Skús sa úprimne porozprávať so svojím egom a pouvažuj, či je tá kritika podložená správnym motívom alebo je len bezpredmetne negatívna.

Nebudeš prehnane sebaistý a namyslený

Keď už sme hovorili o tej nadutosti, ak si myslíš, že si lepší ako v skutočnosti si, nikdy nebudeš schopný zlepšiť sa. Nikdy sa nedostaneš mimo svoju komfortnú zónu. Nebudeš schopný pripustiť, že si urobil chybu. A navyše budeš ignorovať rady ostatných.

Nie je to o tom, aby si bol super pokorný. Stačí si uvedomiť, že nie je nič zlé na tom byť trošku sebakritický či priznať si, že nemusíš vedieť všetko. Nikdy by si nemal prestať učiť sa a rásť. Pretože si len tak dobrý, ako tvoj posledný projekt.

Neprestaneš sa zaujímať

Nie je nič viac iritujúce ako freelancer, ktorému je všetko jedno. Chce len dokončiť svoj job a zmiznúť, nič viac ho nezaujíma. Všetko je to len o peniazoch. Nič iné.

Skús sa vrátiť na správnu vlnú a ber do úvahy aj to, o koľko lepší výsledok by si vedel dosiahnuť, ak by si sa viac zaujímal o výsledok a nie len o financie.

Nebudeš sa izolovať

Je skvelé pracovať z domu. No ak si ho neopustil posledných pár týždňov, zvyšuješ riziko, že budeš izolovaný a odstrihnutý od potenciálnych príležitostí.

Keď freelancuješ, je super dôležité networkovať a byť súčasťou kreatívneho podhubia. Takto sa učíš nové veci, nachádzaš nových klientov a držíš krok s poslednými trendmi. Áno, práca na diaľku je super. No aj tí najoddanejší homeworkeri a digitálni nomádi ocenia  benefity stretávania sa s inými ľuďmi a vyhýbaniu sa izolácie.

Kaboom pics

Nebudeš sa konštantne prepracovávať

Z freelancingu môžeš mať aj strach. A je to absolútne normálne. No nie je to ospravedlnenie na to, aby si sa neustále prepracovával a dostával do fázy vyhorenia.

Udrž si zdravú rutinu. Snaž sa vyhýbať práci  v noci a cez víkend (ale je jasné, že sa to nedá vždy). Užívaj si voľný čas a buď v stress-free stave a produktívny. A keď už si sadneš za stôl, minimalizuj rušivé faktory a váž si svoj čas.

Nezabudneš na to, že máš svoju hodnotu

Robíš prácu zadarmo? Nechávaš ľudí, aby ťa využívali? Máš problém hovoriť „nie“? Ak si poslednú dobu stratil istotu (alebo si ju nikdy veľmi nemal), meníš sa na rohožku a nechávaš ostatných kontrolovať ti tvoj život.

Aby si bol úspešný freelancer, musíš mať dávku sebaistoty. Musíš poznať svoju hodnotu. Ty bi si mal byť vo vedení, ak hovoríme o tvojom živote. Nie je nič zlé na tom povedať nie.  Si viac ako kompetentný na to, aby si rozhodol ako budeš tráviť svoj čas. A navyše si nezabúdaj účtovať toľko, aby to odzrkadľovalo tvoj skill a skúsenosti, pretože inak sa budeš cítiť zbytočne previnilo a nevážiš si sám seba.

Nezabudneš na to, že jednoducho vedieš biznis

Zabudneš poslať faktúru. Strácaš sa v platbách. Ku klientom si prehnane štedrý, keď ta požiadajú o nejaké veci nad rámec dohody. Buďme k sebe úprimní – to čo robíš je biznis, nie charita. Je čas postaviť sa k tomu náležite.

Koniec koncov si to len ty, kto dokáže stanoviť, ako bude tvoj biznis fungovať. Ak sa u teba táto rutina objavuje, je čas pridať na profesionalite. Posielaj správne a pekne navrhnuté faktúry načas, kontroluj si platby a termíny splatnosti, organizuj si svoj workflow, zaznamenávaj si svoj čas. Je to biznis.

 

Máš ďalší do zoznamu? Hoď nám ho do komentára…

 

 

Autor: Katy Cowan

Pridať komentár