Šikovní Slováci vydávajú Ilustrovanú ústavu Slovenskej republiky, ktorú budeš chcieť mať aj ty!

Šikovní Slováci vydávajú Ilustrovanú ústavu Slovenskej republiky, ktorú budeš chcieť mať aj ty!

Ilustrovaná ústava je praktická kniha do každej domácnosti. Atraktívnou formou priblížuje čitateľom text našej ústavy. Tá hovorí o základných ľudských právach, o tom ako má naša krajina fungovať, ale aj o tom, kto môže byť kozmonautom.

Týmito slovami sa začína ambiciózny projekt, za ktorým stojí Adam Berka, majiteľ známeho kníhkupectva 82 BØOK & DESIGN SHÕP, ilustrátor Andrej Kolenčík a gafický dizajnér Boris Meluš, držiteľ Národnej ceny za dizajn.

Zdroj: Adam Berka

Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky je teda praktická kniha do každej domácnosti. Atraktívnou a prehľadnou formou čitateľov oboznámi s textom Ústavy Slovenskej republiky, ktorá zrozumiteľným jazykom hovorí o základných hodnotách, na ktorých stojí naša krajina.

Možno vás zaujíma, ako vznikol celý nápad a prečo práve ilustrovaná Ústava. Adam Berka pre Sketcher opisuje okolnosti nasledovne:

„Jedného dňa som si uvedomil, že nie celkom dobre viem, čo je v Ústave Slovenskej republiky napísané. Kúpil som si jedno škaredé a neprehľadné vydanie v obchode a dozvedel som sa, že je to skvelá knižka. Veľmi jednoduchým a zrozumiteľným jazykom hovorila o tých najzákladnejších hodnotách, na ktorých stojí naša demokratická a slobodná spoločnosť. Bol som doslova nadšený jej obsahom. Vtedy sa niečo vo mne pohlo. Prišlo mi šialené, že táto kniha nie je povinným čítaním pre každého, kto žije v tejto krajine. Hovorí o všetkom, čím sa dennodenne zaoberáme, o čom čítame v médiách a čo mnohí ľudia vo svoj prospech prekrúcajú.“

Zdroj: Adam Berka

Už na prvý pohľad je jasné, že túto knihu by ste chceli držať v rukách aj vy. Darmo, keď sa do toho pustí niekto, kto knihy doslova miluje a má cit pre dizajn, inak to dopadnúť ani nemohlo. Naozaj podarená kniha.

Krásne farby, výborne zvolená typografia, vtipné ilustrácie, a to všetko v kvalitnom prevedení. Veľmi sympatické na celom projekte je, že do celého procesu nevstúpilo žiadne komerčné vydavateľstvo, ale zastreší to Adam Berka a jeho kníhkupectvo zamerané na architektúru, dizajn, umenie a ilustráciu – 82 Bøok & Design Shõp.

Zdroj: Adam Berka

Samozrejme, bez finančnej podpory by celý projekt nebolo možné zrealizovať. Vďaka sume 7500 eur od Fondu na podporu umenia sa podarilo pokryť zhruba polovicu potrebných nákladov a na ďalšiu polovicu môžeš prispieť aj ty. Projekt je dostupný na crowdfundingovej platforme StartLab, kde nájdete aj Ilustrovanú ústavu. Kedže je hlavnou myšlienkou to, aby sa táto knižka dostalala k širokej mase ľudí, naša pomoc je naozaj potrebná.

„Chceme knihu ponúknuť školám, ako učebnú pomôcku, ktorá môže zvýšiť záujem o obsah ústavy. No chceme aby sa dostala do rúk každému, nie len študentom, pretože je v záujme našej krajiny, aby si bol každý vedomý svojich práv a základných hodnoť, na ktorých naša spoločnosť stojí,“ dodáva Adam.

Zdroj: Adam Berka
Zdroj: Adam Berka

 

Knižka bude pokrstená symbolicky 1.septembra 2017 a potom poputuje k prvým majiteľom. Meno krstného otca sme sa zatiaľ nedozvedeli. Je to zahalené rúškom tajomstva, no kľudne môžete dávať vaše tipy do komentárov ;)

Každopádne sa na ňu veľmi tešíme.

Detaily o knihe:

Kniha bude mať 172 strán, jej rozmery budú 13,5 x 21 cm, tak akurát do ruky a text ústavy na bielom papieri budú dopĺňať červeno-modré ilustrácie Andreja Kolenčíka vytlačené Pantone farbami plus vybrané citáty zvýrazňujúce zaujímavé a miestami aj úsmevné pasáže z textu. Prehľadé značenie strán, praktický a prehľadný obsah a dve textilné záložky – modrá a červená vám uľahčí orientáciu v knihe. Tvrdá strieborná väzba so žiarivo modrou ražbou na obálke dodá knihe ten správny šmrnc

 

 

Zdroj: Adam Berka

 

Pridať komentár