Slovenský a český dizajn, ktorý si môžeš kúpiť za pár eur

Slovenský a český dizajn, ktorý si môžeš kúpiť za pár eur

Značky, ktoré sú rozdielne, no spája ich jeden spoločný menovateľ – porcelán. Práve výrobky z neho ti učarujú na prvý pohľad. Predstavujeme ti LK/minilab a značku Minka.

LK/minilab

Za značkou stojí Lucia Kováčiková, ktorá študovala keramiku na VŠVU v Bratislave. Pod značkou LK/minilab vytvára  limitované edície porcelánových šperkov a úžitkových predmetov. Všetky tieto produkty sú vytvárané manuálne od prvého náčrtu, až po hotový výrobok.

Lucia vytvorila v rámci značky niekoľko kolekcií. Pri pohľade na kolekciu Botany neuveríš, že bola vytvorená z porcelánu. Porcelánové lupene sú totiž tak dokonale spracované, že aj napriek masívnejšiemu materiálu vyzerajú ľahučké ako pierko.


Nám rozhodne učarovali šálky z kolekcie Deliciously, ktoré sú vhodné nielen pre milovníkov kávy. Kolekcia je inšpirovaná oddychom, zábavou a pôžitkom. Určite to Lucka vystihla na šálkach dokonale, piť kávz či kapučíno z takejto šálky určite zlepší každý deň.


Všetky ostatné kolekcie si môžeš obzrieť na sashe, webe alebo facebooku.

Minka

Lesk porcelánu sa nemení, no produkty áno. Pod značkou Minka nájdeš rôzne šperky s motívom zvierat, ktoré sama pomenúva ako Prasačinky. Od plemien psov, cez chrobáčiky až po dinosaure. Ak si spätý s prírodou a miluješ lokálny dizajn, Minka ti rozhodne učaruje.

Rovnako ako Lucia z LK/minilab, aj táto autorka študovala na VŠVU. Dávnejšie si mohol vidieť pod jej značkou aj klasickejšie náhrdelníky s perlami. Momentálne ju však najčastejšie nájdeš s vlastnou keramickou Zoo, napríklad na Urban Markete, prípadne aj v Slávici.


Značku Minka môžeš sledovať na facebooku. 

Bisqit

Je malé štúdio sídliace v Česku, kde sa vyrábajú prevažne úžitkové predmety. Tie sú však úplne iné, na aké sme zvyknutí. Sú originálne a rozhodne na takéto šálky či taniere nenarazíš len tak niekde v Ikei. Pri tvorbe  sa snažia sústrediť na logiku celej veci, snažia sa prepojiť jednoduchosť, užitočnosť a krásu. Za značkou stoja Zuzana Haloňová a Martina Žílová.

Značku môžeš sledovať na instagrame, facebooku a viac si prečítaš na webstránke.

Modranska

Je úplne iná keramika ako všetky ostatné, ktoré sme ti doposiaľ ukázali. Táto značka je výnimočná práve tým, že vďaka nej ožívajú skoro zabudnuté slovenské tradície. Pod značkou Modranska totiž vznikajú ručne robené majoliky a kameniny. Úžitkové predmety vytvárajú v  spolupráci s remeselníkmi a dizajnérmi z celého Slovenska. Staré vzory a tvary prispôsobujú modernému dizajnu, navracajú tak súčasnej keramike nádych slovenských tradícii.