Soňa Fašiang Borowiecka: Som veľmi kreatívna duša a potrebujem to dostať zo seba.

Soňa Fašiang Borowiecka: Som veľmi kreatívna duša a potrebujem to dostať zo seba.

Jedinečné, kvetinové, ženské hand made doplnky, ktoré dýchajú ľudovou tradíciou. Predstavujeme vám značku Sohemi, pod ktorou sa skrýva  Soňa Fašiang Borowiecka.

Moje foto (5)Sohemi Art

Ahoj Soni, ďakujeme, že si si našla čas na náš Sketcher . Mohla by si sa v krátkosti predstaviť našim čitateľom?

Ahoj, ja veľmi ďakujem, že ste ma oslovili s možnosťou vám poskytnúť rozhovor. Ak by som sa mala v skratke predstaviť, tak poviem, že som predovšetkým matka mojej malej dcérky. Trošku nepriamo práve vďaka nej som si vytvorila značku Sohemi art. Asi ako viacero mamičiek, aj ja som si pri odchode na materskú dovolenku hľadala činnosť, ktorá by pre mňa  predstavovala formu odreagovania a dokázala by som ju stíhať popri starostlivosti o môj pokladík. Som veľmi kreatívna duša a potrebujem to dostať zo seba. Celý život niečo tvorím a vyrábam. A keďže kvety zbožňujem a rada s nimi pracujem, výroba kvetinových čeleniek sa stala neoddeliteľnou súčasťou môjho života.

Vieme, že značka Sohemi sa skladá zo začiatočných písmen mien teba a tvojich sestier. Povieš nám niečo viac o tom, ako vznikla?

Túto značku sme si so sestrami vymysleli približne pred 10 rokmi, keď sme ešte spolu bývali s rodičmi. Máme veľmi dobrý vzťah a preto sme aj snívali, že si raz založíme spoločnú firmu a tak budeme aj naďalej stále spolu. Žiaľ, realita bola úplne iná, každá sme sa pobrali vlastnou cestou a každá pracujeme v úplne inej oblasti. Ale ja som stále snívala, že našej značke raz vdýchnem život. Ako som otehotnela, začala som premýšľať, čo budem robiť. Práve vtedy som sa rozhodla, že môj koníček, vyrábanie doplnkov na fotenie, povýšim na podnikanie. Fotím už niekoľko rokov a postupne som pochopila, že na zaujímavú fotku potrebujem  aj zaujímavé doplnky. Prvé čelenky som vyrobila práve na fotenie psíkov z útulku a keďže som mala na tieto čelenky veľmi pozitívny ohlas, zobrala som to ako impulz, ktorý som potrebovala na odhodlanie sa založiť si vlastnú značku. A v tomto prípade som mala úplne jasno, bude to SOHEMI ART.

Sohemi art (12)Sohemi Art

Tvoríš teda úplne sama, alebo sa predsa nájdu oblasti, v ktorých ti sestry pomáhajú?

Tvorím sama a aj keď sestry mi s výrobou nepomáhajú, táto značka pre mňa má veľký význam, hlavne z toho nostalgického hľadiska ako spomienky na naše krásne detstvo a na naše sny. Ale napriek tomu, že je to moja značka, sestry mi pomáhajú aspoň z toho podporného a poradenského hľadiska, dávajú mi nové nápady a podnety. Veľmi rady sa stretávame a spoločne brainstormingujeme :)

Aký bol tvoj prvý handmade výrobok a pri akej príležitosti vznikol?

Na túto otázku neviem úplne jasne odpovedať. Od detstva ma veľmi lákalo stále niečo tvoriť, napríklad modelovala som si postavičky z ílovej hliny, ktoré dodnes moji rodičia majú odložené, čo si od nich veľmi cením a veľa to pre mňa znamená :) Taktiež som počas základnej školy chodila na výtvarnú a potom som dokonca vyštudovala aj výtvarné umenie. Ale handmade výrobok v zmysle výrobkov ako teraz vyrábam, boli vyrobené práve na fotenie a myslím, že išlo o Kokoschniky na fotenie inšpirované ruským štýlom. Samotné kvetinové čelenky som vyrobila ako som už vyššie spomínala na fotenie pre Trnavský útulok.

Moje foto (2)Sohemi Art

Čo všetko sa nachádza v tvojej tvorbe a čo najradšej tvoríš ?

Tvorím rôzne doplnky a stále svoje portfólio rozširujem. Pri výrobe sa riadim práve tým, čo mne sa páči, čo ja sama nosím a v neposlednom rade pravdaže aj tým, čo chcú zákazníčky. Poväčšine v mojom portfóliu nájdete kvetinové čelenky, venčeky a svadobné party, ale taktiež vo veľkom zastúpení vyrábam náhrdelníky, prstene, náramky, ktoré si hlavne kupujú družičky, podväzky pre nevesty, spony a hrebienky. Najnovšie v mojej ponuke mám aj folkové opasky, spony na topánky, veľmi populárny choker, náhrdelníky a brošne ktoré majú široké využitie napríklad práve aj teraz počas zimného obdobie.

Tvoji klienti a objednávky sú prevažne zo Slovenska alebo aj z iných krajín?

Veľká časť mojich zákazníčok je zo Slovenska, ale už pomerne vo väčšom zastúpení behajú aj po svete majiteľky mojich handmade vecičiek. Napríklad sú to dievčatá z Británie, Rakúska, Francúzska a samozrejme aj Čiech.

Sohemi art (7)Sohemi Art

Myslíš si, že ľudia na Slovensku dokážu oceniť tvoju tvorbu, alebo handmade prácu všeobecne? Dá sa tým uživiť, alebo je to len hobby pri inej práci?

Myslím, že už aj na Slovensko sa začína dostávať trend oceniť handmade prácu. Ešte ani zďaleka to nie je tak docenené ako v zahraničí, ale hlavne u mladšej generácie je vidieť, že radšej vyhľadáva originálnu handmade tvorbu než  masovú strojovú výrobu. Určite to pramení aj z toho, že handmade výrobky sú vyrábame v malom množstve a garantujú aj originalitu a jedinečnosť, ktorú niektorí ľudia vyslovene vyhľadávajú.

Ale či sa tým dá uživiť  je pomerne ťažká otázka. Veľmi záleží od šikovnosti a vytrvalosti handmade tvorcu a v neposlednom rade je dôležité mať aj šťastie. Je skupina handmade tvorcov, ktorá sa živý čisto len tým, ale myslím, že je to v menšom zastúpení. Čo poznám aj handmade tvorcov z môjho okolia, robia to skôr ako hobby pre sebanaplnenie a odreagovanie sa od práce, ktorá ich práve živí. A to že si k tomu aj niečo privyrobia je len bonus. Ale ide hlavne o pocit docenenie, že ľuďom sa vaša práca páči. Samozrejme, že poznám aj takých ľudí, ktorí sa živia práve svojou handmade tvorbou.

V čom nachádzaš inšpiráciu a vášeň pre tvorbu ?

Pre mňa je inšpirácia všade naokolo. Pravdaže, hlavne pri tvorbe ma ovplyvňuje aj samotný materiál. Vyberám si len kvalitne a realisticky vyzerajúce kvietky. Napríklad jeden kvietok ma vie inšpirovať k výrobe celej party alebo čelenky. Taktiež sledujem módne trendy a v neposlednom rade ma veľmi inšpirujú samotné zákazníčky, vďaka ktorým stále viac a viac rozširujem moje portfólio.

Sohemi art (2)Sohemi Art

V dnešnej dobe sa čoraz viac do popredia dostávajú ľudové vzory, kroje, výšivky… aký máš na to názor? Je to podľa teba len „prechodný“ trend alebo si skutočne ľudia začínajú viac vážiť domáce, slovenské veci ?

Áno, skutočne máš pravdu :) Folk sa veľmi dostáva do popredia a začína byť vo veľkej miere populárny. Ja osobne som veľmi rada, že takýto trend nastal, lebo naše tradície a dedičstvo sú veľmi bohaté. Máme napríklad prekrásne ľudové vzory a nádherné farebné kroje, kde sa naozaj dá nájsť neskutočné množstvo inšpirácií. Osobne si myslím, že to nie je „jednoročná/dvojročná záležitosť, ale práve naopak, získa silné dlhodobé zastúpenie.

Keďže tvoje doplnky sú veľmi výrazne a farebne, na aké príležitosti sú určené a čo odporúčaš pri ich nosení ?

Moje doplnky si predovšetkým obľúbili nevestičky ako sú svadobné party, venčeky a fascinátory. Ale väčšina produktov je vhodná aj na spoločenské akcie napríklad  na plesy a oslavy. Ale pravdaže vyrábam aj jednoduchšie doplnky, ktoré sú vhodné na každodenné nosenie.

Napríklad ja osobne venčeky a čelenky nosím predovšetkým na jar a leto k letným šatom. Jednoducho slnko a kvety idú k sebe :) Počas chladnejších období, kedy človek chodí viac naobliekaný, nosievam brošne, prstienky a náhrdelníky, nakoľko veľmi pekne vedia oživiť jednoduché modely, ktoré by inak mohli pôsobiť nudne. Ale momentálne je pre mňa úplne top folk choker, ktorý ide takmer k všetkému, od športového po elegantný štýl.

Sohemi art (4)Sohemi Art

Kde všade sa už ocitli tvoje výrobky ? Vieme, že si sa podieľala na fotoprojekte pre slobodu ziverat, ale aj napríklad pre medzinárodný časpis Sheeba, či Elegant magazine, ako si sa k tomu dostala?

Moje produkty boli použité na viacerých módnych prehliadkach. Vždy, keď ma módny návrhári oslovia so spoluprácou, veľmi ma to teší, lebo je to pre mňa taká motivácia stále napredovať ďalej. Ale najviac ma potešila spolupráca na minikalendári pre Slobodu zvierat, kde som pre psíkov pripravila rôzne kvetinové doplnky hlavne vo forme obojkov :)

Taktiež každá publikácia v slovenskom alebo zahraničnom časopise je pre mňa veľké potešenie. Poväčšine sú editoriály nafotené mnou, ale taktiež spolupracujem aj s viacerými fotografmi.

Aké máš plány do budúcna ?

Určite aj naďalej chcem budovať značku Sohemi art. Chcem, aby pre ľudí bola synonymom kvality a originality. Snažím sa, aby moje doplnky boli štýlové ale zároveň pohodlné na nosenie. Sledujem trendy a aj vďaka tomu chcem aj naďalej  svojim zákazníčkam poskytovať moderné a nadčasové doplnky, ktoré krásne oživia ich outfit a spravia z nich neprehliadnuteľné bohyne :).

 

Pridať komentár