Stano Macko: Všetci chcú byť čo najkrajší, no mne sa páčia aj viditeľné chyby

Stano Macko: Všetci chcú byť čo najkrajší, no mne sa páčia aj viditeľné chyby

Stano Macko je mladý, no o to viac nadaný umelec vie, že pocity a myšlienky sa najlepšie dávajú von cez hrot ceruzky. O svojich schopnostiach presvedčil prácou pre známe mená ako napríklad Rytmus, či medzinárodne známeho Kaytranada. Po tomto rozhovore, kde sme zahrnuli aj jeho obľúbené hudobné kúsky, bez ktorých si tvorbu predstaviť nevie, presvedčí o svojom supertalente aj teba.

1

Zdroj: osobný archív Stano Macko

Začnime od konca. Ako si sa dostal k spolupráci s Rytmusom na jeho videoklipe k tracku Obrazy?

Asi dva roky dozadu, počas doby kedy som spolupracoval s labelom F*UCKTHEM som nakreslil jeho portrét a poslali sme mu ho. Zapáčil sa mu natoľko, že sme sa stretli, slovo dalo slovo a dohodli sme spoluprácu. Úsmevné na tom celom bolo to, že som sa s Paťom stretol v nákupnom centre a kecali sme na lavičke. Prišiel v teplákoch jak frajer.

Hudba a ty asi tvoríte silné spojenie, keď pri takmer každom príspevku na FB pripojíš aj nejaký hudobný kúsok. Je to naozaj tak? Považuješ hudbu za nevyhnutnú súčasť tvojho tvorivého procesu?

Áno hudba vždy tvorila moju neodeliteľnú súčasť. Práve hudba dokáže v človeku vzbudiť emócie a inšpirovať tak ako nič iné v umení.

Tisk

Zdroj: osobný archív Stano Macko

Čo si myslíš o videoklipoch, ktoré na Slovensku vznikajú v poslednej dobe? Myslíš, že práve umelecká zložka je to, čo im chýba?

Kvalitné veci tu vždy boli, sú a budú. Jediné čo mi vadí je to, že ľudia sledujú viac bulšity a akoby nechceli vidieť aj trocha alternatívnejšie veci od menej známych kapiel. Napríklad taký klip od Billy Barman na skladbu „Mladým chýba vojna“ je jeden z najlepších aké u nás vyšli.

Na čom vo svojej tvorbe poukazuješ?

V tvorbe som sa vždy snažil poukázať na generáciu, v ktorej žijem. Problémy, čo trápia mňa, mojich známych, nás všetkých.

Čo pri svojej tvorbe využívaš, aké nástroje? Si zástancom práce rukou, alebo počítačom?

Páči sa mi ako ide doba v pred aj v umení, ale ja som zastáncom starej školy. Vytlačený print nikdy neprekoná ručne kreslenú ilustráciu. Počítač využívam len na postprodukciu.

7

Zdroj: osobný archív Stano Macko

Je niečo, čím sa svoju tvorbu snažíš odlíšiť od iných zámerne, alebo všetko, čo tvoríš, z teba vychádza samé a nedržíš sa žiadneho “stanoveného” štýlu?

Keď som začínal tak som robil veci na pohľad viac uhladenejšie ako dnes. Snažím sa odlíšiť jedine tým, že nechávam ilustrácie v určitej drsnej, hrubej forme. Všetci chcú byť čo najkrajší. Mne sa páčia aj viditeľné chyby, ale hlavne nech je z toho cítiť nejaká skutočná emócia.

Kedy si si uvedomil, že kreslenie je niečo, pri čom cítiš flow?

Flow pri kreslení má každý z nás. Asi všetci zabúdajú, že v škôlke sme nadávali na nedostatok farbičiek a po pár rokoch už každému hovoríme ako nevieme kresliť :).

Mike Dean – Grande Faucon. Jedna zo Stanových obľúbených piesní

Študuješ na VŠVU. Aký najväčší prínos ti dáva škola do tvojej kariéry?

Škola mi dáva hlavne rozhľad v obore a ukazuje mi nové možnosti ako pristupovať a rozmýšať o vlastných veciach.

Kde všade čerpáš inšpiráciu a ako následne prebieha celý tvoj tvorivý proces?

Najviac ma vždy inšpirovala hudba, ale takisto aj tumblr alebo vlastné zážitky. Postupujem tak, že hotovú kresbu hodím do skenera a vo photoshope robím farebné úpravy.

2-final

Zdroj: osobný archív Stano Macko

ksp-sm

Zdroj: osobný archív Stano Macko

Si typ umelca, ktorý musí mať svoj pokoj, svoje štúdio, kde si v kľude sadne a tvorí, alebo nemáš žiadny problém tvoriť doslova on-the-go, jednoducho na kolene, nejakú skicu do mobilu a podobne?

Na prácu potrebujem hlavne pokoj a kľud. Najlepšie sa mi robí doma, kde som odfiltrovaný od všetkého okolo a môžem si robiť svoju vec. Na cestách ma väčšinou napádajú rôzne napády, ktoré si zapisujem do mobilu.

Atmosféra nechýba ani v jeho kresbách, ani v tom, čo počúva.

2016 sa blíži ku koncu. Čo považuješ za najzásadnejší profesný úspech tohto roka?

Jednoznačne „Obrazy“ s rytmom. Stálo ma to dva roky nervov, ale lepšie načasovanie ani nemohlo byť.

Kde okrem internetu si môžu ľudia pozrieť tvoju prácu?

Zatiaľ sa moje veci dali vidieť na autorskej výstave minulé leto. Keď budem mať dostatok vecí, tak spravím ďalšiu.

heat-2016-setting

Zdroj: osobný archív Stano Macko

Kreslil si už aj cover na video pre Radikala, nejaký artwork i pre Grape. Ktorú zo svojich spoluprác považuješ za zlomovú a najzaujímavejšiu a prečo?

Zlomová spolupráca bola pre odevnú značku „Pay“. Od toho momentu ma zobrali pod už spomínaný label a prichádzali menšie alebo väčsie spolupráce. Najzaújimavejšia je pre mňa spolupráca pre festival Grape. Dostal som za úlohu nakresliť jedného z mojich obľúbených interpretov Kaytranada-u. Vidieť ľudí priamo na festivale ako sa pritom fotia je najlepší pocit.

pay-green

Zdroj: osobný archív Stano Macko

Tisk

Zdroj: osobný archív Stano Macko

Osobitná kategória – tvoj krátky film PULSE. Vedel by si čitateľom povedať niečo viac o tomto projekte?

Chcel som nejakým netradičným spôsobom odpromovať moju výstavu, a tak som vymyslel toto video, ktoré má slúžiť ako náhľad do môjho sveta a priblížit témy, ktoré som v tej dobe riešil. Ešte by som ktomu povedal, že nič tam nieje hrané a všetko sa tam aj reálne stalo Točil to Šimon Snopek, ktorý si asi vytrhal všetky vlasy, lebo to malo vyzerať úplne inak. Vyšla z toho ale úprimná vec, z ktorej sa teším doteraz.

Point Point – F + L (Kanye West – Flashing Lights cover) – ďalšia z jeho srdcoviek

Na záver by si nám mohol prezradiť, aké sú tvoje plány do budúcnosti, čo od teba môžeme v najbližšej dobe očakávať.

Nechajme sa prekvapiť, čo nám ukáže čas. Stále na niečom pracujem a nehodlám spomaľovať ani v nasledujúcom roku. Veľmi Vám ďakujem za rozhovor a zdravím všetkých čitateľov sketcheru!

15-kvitnuce-kvety-2015

Zdroj: osobný archív Stano Macko
Zdroj: Stano Macko