Táto 800-stranová kniha obsahuje všetky farby, ktoré poznali 271 rokov pred Pantone

V súčasnosti máme Pantone Matching System, ktorý je používaný po celom svete a obsahuje všetky farby, ktoré si len dokážeš predstaviť. Avšak pred 271 rokmi podobný systém už existoval v jednej veľmi unikátnej knihe. Jej autorom bol A. Boogert a napísal ju v holandčine. Išlo o použitie farieb v umení, pričom cieľom bolo, aby sa ukázalo, ako sa mení odtieň postupným pridávaním istého množstva vody. 

Ako myšlienka sa to zdá dosť jednoduché, no to len dovtedy, kým neuvidíš množstvo práce a detailov, ktoré si táto kniha vyžiadala. Je to takmer 800 strán ručne písaných poznámok a malieb s názvom Traité des couleurs servant à la peinture à l’eauJe považovaná za najzrozumiteľnejšie spracovaný farebný systém do doby, kým sa objavil Pantone v roku 1963.

Stredoveký historik a knihovník Erik Kwakkel, ktorý preložil úvod tejto knihy uvádza, že jej cieľom boli vzdelávacie účely. Je to však smutná voľba, pretože keď si uvedomíš, že existuje len jedna kópia, veľa ľudí je pravdepodobne vôbec nevidelo. No aj napriek tomu je to úžasné dielo.

Erik KwakkelErik Kwakkel Erik Kwakkel Erik Kwakkel Erik Kwakkel Erik Kwakkel
Zdroj: blazepress
Total
148
Shares

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*