Tento dokument v skutočnosti nemal nikto vidieť. Odhaľuje rutinu na pôrodných sálach a nebude to príjemný pohľad

Tento dokument v skutočnosti nemal nikto vidieť. Odhaľuje rutinu na pôrodných sálach a nebude to príjemný pohľad

Film Medzi nami je dokumentárnou verziou a zároveň aj diplomovou prácou v réžii slovenky Zuzany Limovej, ktorá študovala v Taliansku. Odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dlhoočakávanému dokumentu sa na odpor postavili štátne nemocnice. Vidíme teda pochybnosti, keď vravíme „najšťastnejší deň v živote ženy je deň, kedy prišlo na svet jej bábätko“ ?

Film má premiéru na festivale Jeden svet, ktorý tento rok otvára 18. ročník. Sfilmované dielo tak otvorí diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva a zdravotníctva ako takého.

Podľa TV Markíza, režisérka natáčala 3 mesiace v bratislavskej pôrodnej nemocnici na Kramároch, v Ružinove aj na Antolskej. Natáčali celý proces, teda pred, počas aj po pôrode. Z. Limová sa vyjadrila: „Ženy čakali na ultrazvuk po pôrode v rade pred dverami a lekár mal otvorené dvere do ordinácie a všetci, ktorí boli vonku na chodbe sa mohli pozerať dnu, ako on tú ženu vyšetruje.“

Bývalé vedenie Univerzitnej nemocnice sa dokument snažilo niekoľko mesiacov zastaviť. „Ja si myslím, že im prekážal pohľad do zrkadla,“ poznamenala Limová.

 

Zdroj: YouTube

 

Podľa aktivistky, OZ Ženské kruhy, Zuzany Kriškovovej skutočne dochádza k závažným porušeniam. Ide o rutinný nástrih, o ktorom lekári rozhodli skôr ako žena začala tlačiť. Taktiež išlo o separáciu detí od matiek, Kristellerovu expresiu, tzv. tlačenie na brucho. Táto technika sa kedysi naozaj používala, no Svetová zdravotnícka organizácia ju neodporúča. Rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová potvrdila pre TV Markízu, že táto metóda je na Slovensku zakázaná.

Vedenie Univerzitnej nemocnice sa ku konkrétnym otázkam na praktiky zachytené vo filme doposiaľ nevyjadrilo. Plánujú si film najprv pozrieť. Na podnet nového vedenia bola zriadená pracovná skupina, ktorá odborne zhodnotí obsah filmu.

A čo na film hovoríte vy? Trailer si môžete pozrieť na tomto linku.

 

 

 

Zdroj: TV Markíza, tvnoviny.sk, jedensvet.sk

Pridať komentár