Tento obraz z roku 1618 vyzerá po reštaurátorských prácach ako nový!

Tento obraz z roku 1618 vyzerá po reštaurátorských prácach ako nový!

Reštaurovanie starých obrazov za účelom ich obnovenia je v súčasnosti úplne bežným javom. Niekedy je výsledok žalostne vtipný, no inokedy musíme pred reštaurátorom a jeho schopnosťami zložiť pomyselný klobúk. Ako napríklad v tomto prípade.

Zdroj: Phillip Mould

Phillip Mold, moderátor programu Fake or Fortune na BBC, zdieľal na svojom twitterovom účte klip, ktorého stredobodom je maľba z roku 1618 s názvom Žena v červenom. Zobrazuje stredovekú ženu z vyššej spoločnosti v honosnej róbe. Tá bola však viac než 200 rokov pod ochrannou vrstvou žltého oleja, ktorý obraz chránil, ale súčasne skryl skutočné farby portrétu.

Zdroj: Phillip Mould
Zdroj: Phillip Mould

 

„Po dôkladnom skúmaní vlastností laku sme vytvorili zmes gélu a rozpúšťadla, ktorá tento nános odstráni a zároveň nepoškodí základné farby nachádzajúce sa pod ním,“ povedal Mold pre The Telegraph. A výsledok skutočne stojí za to! Táto transformácia nielenže pomohla odhaliť skutočný vek obrazu, ale ponúkla mnohé detaily, ktoré predtým neboli viditeľné.

Ostáva nám len dúfať, že tentokrát sa bude pri zakonzervovaní obrazu postupovať jemnejšie a výsledky tejto úžasnej práce zostanú badateľné aj pre ďalšie generácie.

 

Zdroj: Demilked

Pridať komentár