Tina Minorová: Mysľou copywriterka, srdcom ilustrátorka, ktorá vymýšľa aj v spánku

Tina Minorová: Mysľou copywriterka, srdcom ilustrátorka, ktorá vymýšľa aj v spánku

Hovorí sa, že kreslenie je ako vytvoriť líniu okolo samotnej myšlienky. Mladá slovenská ilustrátorka – TINA MINOROVÁ (umeleckým menom Tina Minor) –  dáva svojim myšlienkam podobu úchvatných obrazov, ktoré dokonale zachytia každučkú emóciu. Ako nám o sebe prezradila: je mysľou copywriterka, srdcom ilustrátorka, ktorá občas vymýšľa aj v spánku.

Ako dieťa chcela byť mníškou, neskôr herečkou, no zakotvila vo svete kreativity. Inšpiráciu hľadá v ľuďoch a okolitom svete, ktorý je pre ňu, sám o sebe, podnetným miestom. Prečítajte si rozovor s Tinou a pochopíte, že nielen svet je inšpiráciou pre ňu, ale Tina sama je inšpiratívnou bytosťou.

tinaZdroj: Tina Minorová

Pamätáš si, kedy nastal ten zlomový moment, keď si v sebe objavila svoj ilustrátorsky talent?

Neviem, či bol nejaký „zlomový moment“, kreslím od kedy si pamätám. No rozhodnutie živiť sa tým prišlo vo chvíli, keď som odchádzala z reklamnej agentúry a premýšľala čo ďalej. Lákalo ma ostať na voľnej nohe, byť paňou svojho času, zháňať si klientov a zákazky, manažovať si všetko podľa seba… vtedy som sa ilustrovaniu začala venovať naplno.

tina1Zdroj: Tina Minorová – Knižná ilustrácia

Aká bola cesta za splnením si sna stať sa ilustrátorkou?

Zaujímavá a veľmi poučná. Ešte počas vysokej školy som pracovala ako redaktorka v reklamnom mesačníku, neskôr ako copywriterka v reklamných agentúrach. Našťastie som celkom skoro pochopila, že 8-hodinový pracovný čas nie je nič pre mňa a že treba ísť vlastnou cestou.

 

tina2Zdroj: Tina Minorová – Medvediár

Študovala si kresbu aj na výške (alebo nejaký iný výtvarný smer)?

Osem rokov som chodila na Základnú umeleckú školu, ale inak som samouk. V rámci oddychu chodím aj tu v Bratislave do ZUŠky na Exnárovú. Učí má výborný ilustrátor Dušan Nágel. Kedysi študoval u Albína Brunovského, ktorý je zasa mojím ilustrátorským hrdinom.

Aká je tvoja najobľúbenejšia technika kreslenia?

Momentálne akvarel, ale rada skúšam aj nové spôsoby. Napríklad teraz zisťujem, že je pre mňa oveľa prirodzenejšie nanášať farbu rukami. Cítim tak väčšie prepojenie medzi tým, čo chcem vyjadriť a tým čo sa napokon objaví na plátne. Ide skôr o vyjadrenie emócie, než o dokonalé zachytenie reality. Na menšie formáty a akvarelové kresby si inak ako štetcom netrúfnem. V tomto som zasa prehnaný detailista.

 

tina3Zdroj: Tina Minorová – tvorba Lotosu

Mala si vždy jasno v tom, čo chceš robiť? Alebo aká bola tvoja odpoveď, keď sa Ťa v škôlke pani učiteľka opýtala, čím chceš byť až vyrastieš? :)

Naši vravia, že som chcela byť mníškou. Vôbec si na to nepamätám! Zato až do osemnástich som bola svätosväte presvedčená, že sa raz stanem slávnou herečkou. So sesternicou sme chceli ísť študovať na VŠMU. Počas letných prázdnin sme si vymýšľali špeciálne tréningy a hrali sme sa na prijímačky. Mala to byť príprava na ozajstné skúšky. Odvtedy som už asi nikdy v živote nemala takú trému, ako vtedy pred ňou (smiech). Nakoniec som nešla ani na VŠMU, ani na VŠVU, ale vyštudovala som reklamu.

Spolupracovala si s Becherovkou na kampani súvisiacej s uvedením nového spotu s headlinom: „Čím viac vášne, tým viac radosti“, piješ Becherovku? :D Ako sa zrodila táto spolupráca? Oslovili oni Teba alebo Ty ich? Ako hodnotíš túto spoluprácu?

Oslovila ma priamo agentúra Triad. Pri prvom telefonáte sa ma spýtali, či pre nich neprekreslím zopár fotiek. Súhlasila som, netušiac, že pôjde o veľkú kampaň a že fotiek bude nakoniec viac ako 190. Ale som vďačná za túto príležitosť, výborne som si rozkreslila ruku a zistila, že keď je treba, dokážem nasadiť neuveriteľné, ale fakt neuveriteľné tempo (smiech).    

 

tina4Zdroj: Tina Minorová – Ilustrácie Becherovka

Okrem ilustrácii sa venuješ copywritingu. Pracuješ pre nejakú agentúru alebo si na voľnej nohe?

Som na voľnej nohe, no ako externý copywriter spolupracujem s niekoľkými reklamnými agentúrami a kreatívnymi štúdiami. Snažím sa zadeliť si čas tak, aby som stíhala pracovať na copy joboch, a zároveň mala dostatok priestoru aj na umeleckú tvorbu.

S pravdou von – ilustrátorka alebo copywriterka? Čo preferuješ? 

Mysľou copywriterka, srdcom ilustrátorka. :)

Láka Ťa zahraničie alebo si verná svojej „rodnej hrude“? Je, podľa Teba, na Slovensku dostatok možností pre mladého ilustrátora?

Zahraničie ma vždy lákalo a stále láka. Rada by som si vyskúšala študijný pobyt na nejakej umeleckej škole, napríklad vo Florencii. Čo sa Slovenska týka, máme malý trh a šikovných ľudí je u nás dosť, no myslím si, že aj príležitosti na peknú prácu je pomerne veľa. Z čoho som však smutná, je aktuálna situácia – nielen v oblasti kultúry. Nepáči sa mi, ako bezohľadne sa u nás riešia veci, a že ľudia, ktorí by mali reprezentovať záujmy nás všetkých zlyhávajú. Nehovorím len o zrušení Cvernovky, výrube stromov, betónovej záhrade na hrade… mám pocit, že sebeckosť preniká aj do každodenných vzťahov medzi ľuďmi. Našťastie vždy keď na mňa doľahne depka, dozviem sa o nejakom peknom projekte alebo stretnem človeka, ktorý „zasvieti“ a mne je hneď lepšie.

 

Akú radu by si dala začínajúcim ilustrátorom, ktorí sa snažia presadiť?

V prvom rade – nepočúvajte ľudí, ktorí sa vás snažia akokoľvek odradiť. Ak je to váš sen, ak viete, že toto je to, čo chcete robiť, potom vám v tom nemôže nikto a nič zabrániť. Druhý krok je už o samotnej práci, skúšaní, učení sa, napredovaní.  Možno občas nejaký projekt nevyjde, možno sa občas niečo nepodarí, ale treba ísť ďalej. Je jedna fasa veta, na ktorej sa vždy zasmejem: Kto nepohnojí, neporastie. :)

uz by ako fak tmohloZdroj: Tina Minorová – obal knihy

Najväčší úspech, ktorý si dosiahla?

Keď sa mi podarilo nainštalovať si Photoshop (smiech). Ale nie, asi najväčším úspechom bolo, keď ma vybrali do Roger Hatchuel Academy v Cannes. Je to pop-up akadémia, ktorá prebieha počas reklamného festivalu Cannes Lions. Stretlo sa nás v nej asi 30, decká z celého sveta. Hoci ubehlo už viac ako 6 rokov, ešte stále sme v kontakte.

Čo robíš, keď práve netvoríš?

Ak práve neilustrujem alebo nepíšem slogany, vymýšľam kreatívne workshopy pre deti. Máme s kamarátkou agentúru eňo-ňuňo. Je to skôr hobby než práca. Minulý rok sme organizovali detský letný tábor Čarovný svet umenia a ešte predtým Detské nedele. Verím, že ak chceme zmeniť svet, našou nádejou sú deti. A rozprávky. Milan Rúfus raz povedal, že rozprávky nevznikli preto, aby deti zaspali, ale aby sa dospelí zobudili. Mal nekonečnú pravdu.

 

tina5Zdroj: Tina Minorová – eňo-ňuňo logo

tina6Zdroj: Tina Minorová – Čarovný svet umenia (detský letný tábor)
tina7Zdroj: Tina Minorová – detská ilustrácia

Ako vyzerá bežný deň ilustrátorky ako si Ty?

Taká klasika – ráno cvičím alebo si idem zabehať, dám si raňajky a popritom riešim pracovné maily, začínam ilustrovať alebo písať, vybavujem pracovné stretnutia. Vraciam sa k rozpracovaným plátnam, textom, panikárim, pretože mám pocit, že som dnes ešte nič nestihla. Podvečer utekám na Taliančinu alebo sa stretávam s kámošmi. Večer si vždy otvorím knihu, ale už po prvej vete som v úúúplne inej dimenzii. Občas vymýšľam aj v spánku.

Keď sa na Tvoje kresby pozerajú iní ľudia, máš chuť rozpovedať im ich príbeh?

Väčšinou si vravím, že im musím nechať priestor, aby si vytvorili svoju vlastnú predstavu, no zväčša to nevydržím a všetko im vyrozprávam. Občas by som sa mohla trošku viac ovládať (smiech).

tina8Zdroj:  Tina Minorová – návrh tetovania („kerka“)
tina9Zdroj:  Tina Minorová – návrh obalu CD
tina10Zdroj: Tina Minorová – Nebo

Kto alebo čo Ťa pri práci najviac inšpiruje? Hľadáš nápady vo svojom vnútri alebo naopak v okolitom svete?

Inšpirujú ma ľudia, s ktorými sa počas dňa stretnem, výjavy na ulici, farby vo vzduchu, myšlienky, ktoré si prečítam, obrazy, ktoré zazriem z električky, vône, chute, zvuky… svet okolo je vôbec veľmi inšpirujúce miesto.

 

tina11Zdroj: Tina Minorová – návrh obalu medíkov pre CERAMEL

Máš obľúbené miesto, kde tvoríš najradšej?

Donedávna to bol náš bytík, ktorý som si čiastočne premenila na ateliér. Momentálne nastal čas na zmenu. Zatiaľ nemám vymyslené čo a kam, ale to príde…

 tina12
Zdroj: Tina Minorová – Facebukowski

Prezradíš nám, aká je Tvoja druhá najväčšia vášeň?

Okrem maľovania? Cestovanie, výlety po Slovensku a … bicyklovanie! Tento rok som sa konečne odhodlala dať si do poriadku svoj starý bicykel. Prejde kompletnou renováciou a dostane zdravú farbu. Bude to síce hipsterčina ako vyšitá, ale zaslúži si starký.

Keby si sa mala charakterizovať jednou vetou, aká by to bola?

To je ťažké… musíte ma spoznať osobne. :)

Na Tvojej FB fanpage „Tina Minor Illustration“ je vidieť, že máš rada zvieratká, máš aj svojho vlastného domáceho miláčika, ktorý Ti pomáha pri tvorbe? :)

Najradšej by som mala kocúra, ktorý by mi priadol na rukách, skákal po klávesnici a ktorého by som mohla strašiť uhorkami. Ale bohužiaľ mám alergiu na mačky… No už dlhšiu dobu uvažujem nad psím kámošom z útulku. Zatiaľ si svoju schopnosť postarať sa o živého tvora testujem na rastlinkách, takže sa uvidí.

 

Ďakujeme za rozhovor a želáme všetko dobré! :)

Zdroj, foto: Tina Minorová