Toto sú víťazné fotografie z World Press Photo 2018

Toto sú víťazné fotografie z World Press Photo 2018

Ako každý rok, tak aj tento sa vyberali najpôsobivejšie snímky, zachytené objektívmi žurnalistických fotografov. Výherné fotografie z rôznych kategórií boli vybrané zo 73 044 fotografií. Do súťaže sa zapojilo 4 548 fotografov z 125 krajín.

Absolútnym víťazom sa stala fotografia Venezuela Crisis, ktorú vytvoril Ronaldo Schemidt počas venezuelských protestov. Fotografia vznikla 3. mája, keď medzi protestujúcimi a venezuelskou národnou strážou vznikol konflikt. Salazar (na fotografii) bol zapálený, keď pri ňom explodovala nádrž motocykla. Incident prežil s popáleninami 1. a 2. stupňa.

Zdroj: Ronaldo Schemidt / World Press Photo

Nominované fotografie na World Press Photo pre rok 2018:

Rohingya Crisis / Patrick Brown

Zdroj: Patrick Brown / World Press Photo

Boko Haram Strapped Suicide Bombs to… / Adam Ferguson

Zdroj: Adam Ferguson / World Press Photo

Witnessing the immediate aftermath of… / Toby Melville

Zdroj: Toby Melville / World Press Photo
The Battle for Mosul / Ivor Prickett

Zdroj: Ivor Prickett / World Press Photo
The Battle for Mosul / Ivor Prickett

Zdroj: Ivor Prickett / World Press Photo
Zábery sú mnohokrát doslova nepríjemné a aj samotní výhercovia bývajú potešení a smutní zároveň pri preberaní cien. Vyvolanie takýchto emócii je cieľom žurnalistickej súťaže. Ako je aj na ich webe napísané: „poukazujeme na príbehy, ktoré ľudí prinútia zastaviť sa, zamyslieť sa, cítiť a konať. Tieto príbehy vystavujeme celosvetovému publiku, vzdelávame ho a podporujeme debatu o význame fotografiách. Sme globálna platforma spájajúca odborníkov a publikum prostredníctvom dôveryhodnej vizuálnej žurnalistiky a rozprávania.“

World Press Photo má viacero kategórií, a to konkrétne Contemporary Issues, Environment, General News, Long-Term Projects, Nature, People, Sports, Spot News.

Ďalšie víťazné a nominované fotografie si môžeš pozrieť na odkaze.

Zdroj: World Press Photo