Vývojári z Košíc fušujú do iOS klávesníc a okrem Memistu majú v zálohe aj ďalšie zaujímavé projekty (Rozhovor)

Vývojári z Košíc fušujú do iOS klávesníc a okrem Memistu majú v zálohe aj ďalšie zaujímavé projekty (Rozhovor)

Nedávno sme vám priniesli článok, v ktorom sme predstavili slovenskú aplikáciu MEMISTA. Dnes vám prinášame rozhovor s tímom košických vývojárov pôsobiacich v spoločnosti XSHOX. Čo tento názov znamená, ale aj ďalšie zaujímavosti nám chalani povedali v rozhovore nižšie.

Zdroj: archív XSHOX

 

Zdravím chalani, vedeli by ste sa nám v krátkosti predstaviť?

Ahoj :)

Vlado (CEO & founder)

Mám 30 rokov, pochádzam z Prakoviec, od svojich 15 do 25 rokov som študoval v Košiciach a Košiciam som verný dodnes :) Som šťastne ženatý. Milujem realizovať zaujímavé myšlienky, pretavovať ich do reálnych projektov a nezľaknem sa žiadnej výzvy.

Lukáš (UI/UX dizajnér)

Mám 28 a pochádzam z dedinky neďaleko Nitry. Začínal som ako grafik v reklamnej agentúre v Nitre, kde som sa venoval prevažne printovému dizajnu. Postupom času ma očaril digitálny dizajn a začal som sa venovať dizajnu pre digitálne produkty a weby, dizajnu používateľských rozhraní a UX. V súčasnosti pôsobím ako full-time freelancer. Tvorba digitálnych produktov a dizajn je nielen mojou profesiou, ale aj záľubou :)

Lukáš (iOS developer)

Som mladý hyperaktívny developer z Košíc, pre ktorého je programovanie únik z reality do sveta nekonečných problémov logiky a ich riešení. iOS development ma zaujal ako spôsobom, tak aj systémom vývoja. Jednoduchosť a funkčnosť tohto prostredia mi prináša do programovania ľahké, ale efektívne riešenia každý deň a od kedy som iOS objavil ma nič z IT oblasti nezaujalo viac ako práve jabĺčka.

Peter P. (web developer)

Som veľký fanatik technologického sveta, milujem programovať, dizajnovať, vytvárať veci v 3D svete, obchodovať a vymýšľať lepšie technológie a služby.”

Peter T. (serverista)

Venujem sa návrhu a tvorbe najmä webového softvéru, pracujem na niekoľkých zaujímavých projektoch ako freelencer. V Memistovi sa starám o to, aby komunikácia medzi naším serverom a aplikáciou u používateľov prebiehala v poriadku, rýchlo a spoľahlivo, napríklad aby sa galéria obrázkov správne načítavala alebo aby vedeli používatelia odoslať feedback priamo z aplikácie.

Martin (MEME kreatívec, ktorý vytvára meme obrázky)

Keď som študoval na vysokej škole, meme obrázky zažívali svoj najväčší rozmach. Pre niekoho chvíľková zábava, sa pre mňa stala formou sebaprezentácie a začal som sa v tom vŕtať trochu viac. Meme svet je živý a neustále sa niekam posúva. Mojou úlohou je ho mapovať a prinášať najnovšie meme trendy do Memistu. Inak pracujem ako redaktor v rádiu a vo voľnom čase som bláznom do popkultúry.

Tomáš (android developer)

Som 25 ročný človiečik, aktuálne už Košičan, ktorý sa zamiloval do mobilných technológií, predovšetkým do platformy Android. Vývoju sa venujem ako pracovne, tak aj vo voľnom čase, pokiaľ nie som zavretý v skúšobni s kapelou alebo na dobrom pivku s priateľmi.

 

Čo znamená skratka XSHOX, respektíve „ikšoks“?

X: neurčitý počet, veľké množstvo

SHOX: skomolenina slova shock

… čiže veľké množstvo šokov :)

Zdroj: archív XSHOX

Myslíte si, že aj východné Slovensko môže na tomto poli obstáť v konkurenčnom boji s Bratislavou?

Jednoznačne áno :)

Ako vznikol nápad Memista?

Vlado: Spolupracoval som  s niekoľkými ľuďmi na jednom projekte a jedného dňa sme začali riešiť ako je fajn, že Apple sprístupnil prostredie klávesnice tretím stranám, čiže sprístupnil externe klávesnice do defaultnej klávesnice. Začali sme sa hrať s touto myšlienkou a používať niekoľko klávesníc. V tíme som mal jedného šikovného chlapca a on raz spomenul aké super by bolo mať generátor meme obrázkov priamo v klávesnici. Nadchla ho myšlienka koľko času a námahy by ušetril ak by vedel priamo počas komunikácie zareagovať na textovú správu meme obrázkom, vytvoreným priamo v klávesnici.

Zdroj: archív XSHOX

Predstavte nám v skratke Memistu.

MEMISTA je cool človiečik (srandista, rebel), ktorý sa neuspokojí s rutinou bežného  písmenkovania / písania textových správ. Ako vidieť aj na samotnej postavičke , respektíve logu, je to svojský chlapík so svojským štýlom.

Zdroj: archív XSHOX

Zdroj: archív XSHOX

 

Máte aj nejaké iné zaujímavé projekty, o ktorých by sme mali vedieť?

Áno, TALENT WALKS … je to portál, ktorý sa nevie dočkať kedy sa dostane do povedomia ľudí. Je to nástroj pre všetkých talentovaných ľudí, ktorý sa chcú zviditeľniť a ukázať čo v nich skutočne je.

Zdroj: archív XSHOX

XSHOX RENDER, o chvíľku sa dočká novému šatu pod názvom KINGL. V aktuálnej verzii aplikácie zažije užívateľ prechádzku medzi krásnymi témami / pozadiami s pekným fontom, ktoré čakajú na pridanie vlastného textu a odoslanie človeku, ktorému spríjemnia deň.

Zdroj: archív XSHOX

Máte nejakú konkurenciu v tomto smere?

Áno, konkurenciu v tomto smere máme, avšak konkrétne vo svete klávesníc sme jedineční a prví na svete, ktorí sa pustili do editácie MEME a GIF videí.

Zdroj: archív XSHOX

 

Kedy bude Memista dostupná aj pre Android?

Je to veľmi diskutabilná otázka, určite to bude v blízkej budúcnosti, ale nechceme zverejňovať dátum.

Zdroj: archív XSHOX

Je funkcionalita aplikácie naplno využitá alebo je ešte priestor na ďalšie funkcie?

Funkcionalita je v tomto štádiu finálna. Zatiaľ sú používatelia spokojní. V prípade, že zistíme, čo by sa našim MEMISTOM páčilo a spríjemnilo im používanie, určite vylepšíme aktuálnu verziu MEMISTU.

Všimol som si, že na vašej stránke máte permanentnú výzvu pre nových šikovných ľudí z rôznych oblastí online-u. Je ich tu na Východe dosť?

Je ich tu dosť, ale je o nich dosť veľký záujem. Čiže sa stále naháňame, lebo sú časovo vyťažení.

Zdroj: archív XSHOX

Máte aj nejaké úspechy, ocenenia?

Našimi úspechmi sú existujúce projekty a používatelia, ktorým naše aplikácie spríjemňujú život.

Aké sú vaše vízie do budúcna?

Určite osloviť obrovské publikum: milióny používateľov a makať na lepších / vylepšených verziách existujúcich produktov a samozrejme púšťať sa do nových vízií.

Viac o Memista nájdeš na www.memista.com

Zdroj: XSHOX

Pridať komentár